wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nagrodzone cztery lata

We Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa I Edycji Plebiscytu Euro-Gmina, Euro-Powiat, Euro-Partner Województwa Dolnośląskiego. Prestiżowe statuetki oraz certyfikaty otrzymali najlepsi samorządowcy Dolnego Śląska.

Organizatorem plebiscytu „Euro-Gmina, Euro-Powiat, Euro-Partner” jest Euro-Partner Corporation przy współpracy z Fundacją Gospodarczą EURO-PARTNER. Kapituła plebiscytu, w skład której weszli przedstawiciele z urzędu marszałkowskiego oraz urzędu wojewódzkiego, wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach życia społecznego. Nagrodzono osiem gmin wiejskich, jedenaście gmin miejskich oraz sześć powiatów. Oprócz tytułów głównych – Wójta Roku, Gminy Roku, Burmistrza Roku, Aglomeracji Roku, Prezydenta Roku, Starosty Roku oraz Powiatu Roku – kapituła przyznała wyróżnienia w takich dziedzinach jak kultura, edukacja, sport, infrastruktura, przedsiębiorczość, turystyka czy pozyskiwanie środków unijnych. Decydując o przyznanym tytule, członkowie kapituły oceniali sposób zarządzania, aktywność w pozyskiwaniu środków unijnych, rozwój miast, gmin oraz starostw powiatowych w latach 2010-2014.

Plebiscyt „Euro-Gmina, Euro-Powiat, Euro-Partner” zorganizowany został pod patronatem wicepremiera Janusza Piechocińskiego, wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza oraz marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego

Impreza ta jest znakomitą okazją do zaprezentowania i promocji gmin, miast oraz powiatów. Potwierdza to chociażby nagrodzony tytułem Burmistrza Roku Czesław Kręcichwost z Kudowy-Zdroju. Zresztą to przepiękne uzdrowisko otrzymało również od Euro-Partner Corporation certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań najlepszych miast Unii Europejskiej. Na to, że nagroda, która docenia samorządy skutecznie tworzące warunki zachęcające nie tylko inwestorów, ale również wszystkich mieszkańców do aktywności, będzie pomocna także w przyszłości liczą również przedstawiciele starostwa kłodzkiego. Powiat kłodzki otrzymał tytuł Lidera Pozyskiwania Środków Unijnych.

(mnm)


 

Laureaci konkursu

Powiaty

Powiat dzierżoniowski Powiat Roku

Powiat bolesławiecki Starosta Roku

Powiat lubiński Lider Bezpieczeństwa i Infrastruktury

Powiat kłodzki Lider Pozyskiwania Środków Unijnych

Powiat wrocławski Lider Gospodarki

Powiat milicki Lider Turystyki

Gminy wiejskie

Gmina Dobromierz Gmina Roku

Gmina Dzierżoniów Wójt Roku

Gmina Czernica Lider Infrastruktury

Gmina Lubin Lider Edukacji

Gmina Krośnice Lider Sportu

Gmina Nowa Ruda Lider Kultury

Gmina Kondratowice Lider Rolnictwa

Gmina Czarny Bór Lider Przedsiębiorczości

Gminy miejskie

Miasto i gmina Kudowa-Zdrój Burmistrz Roku

Miasto Wałbrzych Aglomeracja Roku, Prezydent Roku

Miasto i gmina Jedlina-Zdrój Lider Pozyskiwania Środków Unijnych

Miasto i gmina Niemcza Lider Ekologii

Miasto i gmina Świebodzice Lider Gospodarki

Miasto i gmina Strzelin Lider Kultury

Miasto i gmina Międzylesie Lider Współpracy Międzynarodowej

Miasto i gmina Leśna Lider Agroturystyki

Miasto i gmina Jaworzyna Śląska Lider Turystyki

Miasto i gmina Bystrzyca Kłodzka Lider Edukacji

Miasto i gmina Brzeg Dolny Lider Przedsiębiorczości

Euro-Partnerzy, Nagrody Specjalne

Polskie Radio Wrocław

Politechnika Wrocławska