wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nadchodzą Eklektyczni Barbarzyńcy

Nils Petter Molvær i Moritz von Oswald już 26 października na wspólnym koncercie we Wrocławiu!

1/1 – to tytuł nadchodzącego albumu Nilsa Pettera Molværa i Moritza von Oswalda. Wkrótce po jego premierze, publiczność Musica Electronica Nova będzie mieć okazję wysłuchania rezultatów tej unikatowej współpracy na żywo podczas koncertu pod hasłem Eklektik Barbarians.

To prawdziwe spotkanie na szczycie – obaj muzycy są niezwykle wpływowymi postaciami szeroko pojętej muzyki elektronicznej, choć reprezentują całkiem odmienne jej bieguny. Trębacz Nils Petter Molvær jest pionierem gatunku nazywanego niekiedy „future jazz”, w którym tradycyjne formuły jazzowe mieszają się z elementami elektroniki – od ambientu po house, soulu i funku, a nawet hip hopu. Od chwili wydania przebojowego albumu „Khmer” (ECM 1997), który zapewnił mu m.in. German Record Critics Award i Norweską Grammy, uchodzi za czołowego przedstawiciela norweskiej sceny jazzowej i działa aktywnie na rzecz promocji tamtejszej kultury. Molvær współpracował m.in. z Billem Laswellem, komponował muzykę na potrzeby przedstawień teatralnych i filmów, a także koncertował na całym świecie.

Moritz von Oswald jest prawdziwą legendą berlińskiej sceny muzycznej – pierwsze kroki stawiał w nowofalowym undergroundzie. Jego domeną zawsze był rytm: w początkach kariery współpracował jako perkusista z postpunkowymi grupami Palais Schaumburg i The Associates. Później, gdy pod wpływem brzmienia Detroit zainteresował się muzyką elektroniczną, wraz z Markiem Ernestusem (z którym założył duet producencki i wytwórnię Basic Channel) oraz Thomasem Fehlmannem tworzył zręby charakterystycznego berlińskiego brzmienia minimal techno.

W spektrum zainteresowań von Oswalda znajdowała się nie tylko czysta elektronika, ale również dub i reggae, co zaowocowało interesującą fuzją gatunków pod szyldem Rhythm&Sound. Jego fascynacja klasyką przełożyła się z kolei na oszczędne transformacje kanonu muzyki poważnej w cyklu ReComposed, przygotowanym wraz z Carlem Craigiem. Ostatnie lata przyniosły współpracę z Vladislavem Delayem i Maxem Loderbauerem w ramach Moritz von Oswald Trio.

Występ Molværa i von Oswalda będzie nie tylko okazją do spotkania z muzykami, których dorobek zapoczątkował nowe nurty w elektronice – nu jazz i techno, ale również przyniesie  zupełnie nową jakość. Eklektyczne upodobania obu muzyków gwarantują, że ich wspólnie wypracowane brzmienie będzie bogate, urozmaicone i pełne dźwiękowych niespodzianek.

W drugiej części koncertu na słuchaczy festiwalowych czeka eksperymentalna odsłona Eklektik Session, cyklu koncertów znanemu bardzo dobrze wrocławskiej publiczności. W improwizacji opartej na brzmieniu gitar basowych usłyszymy  kompozytora i basistę Pierre‘a Jodlowskiego, basistę i inicjatora platformy Eklektik – Radka „Bonda“ Bednarza oraz projektanta przestrzeni elektroakustycznych / kompozytora François Donato.  Za konsoletą stanie legendarny inżynier dźwięku i producent Roli Mosiman, a projektowi asystować będzie młody wrocławski konstruktor urządzeń elektronicznych Przemek Barski. Gościem specjalnym sesji będzie Nils Peter Molvær.

Koncert 26 października we wrocławskim Imparcie. Start o godz. 20.

W załączniku znajdą program tegorocznej edycji festiwalu Musica Electronica Nova.