poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nad pięknym modrym Dunajem

Zapraszamy na I Festiwal Noworoczny NFM, który tanecznym krokiem wprowadzi nas w karnawał 2016. Pierwsza edycja festiwalu, zatytułowana „Zainspirowany Wiedeń – Wiedeń inspiracją”, zabierze nas znad pięknego modrego Dunaju, poprzez Broadway, aż do Hollywood.

 

Lekkie, przyjemne, a zarazem eleganckie tańce i arie operetkowe porywają publiczność, cieszą serce i napawają optymizmem. Fenomen muzyki wiedeńskiej – niezmiennie kochanej przez melomanów na całym świecie – zaowocował powstaniem teatru muzycznego i filmowego musicalu. Folklor Cesarstwa Austro-Węgierskiego, oszlifowany przez rodzinę Straussów, zyskał wiedeńską elegancję i szturmem wdarł się na salony i na estrady całego świata, a potem na ekrany kin. Wybierzmy się wspólnie do roztańczonego i rozśpiewanego Wiednia, na roziskrzone sceny najsłynniejszych teatrów muzycznych, przypomnijmy sobie ulubione przeboje srebrnego ekranu.

Wraz z coraz częstszym wprowadzaniem elementów rozrywkowych do opery wykształciła się kolejna forma widowiska muzycznego – operetka. A w latach dwudziestych ubiegłego stulecia na sceny wkroczyli artyści musicalowi i niektóre śpiewane przez nich piosenki funkcjonowały jako hity przez kilkadziesiąt lat.

Podobnie stało się z kultową muzyką filmową. O sile tych utworów decyduje nie tylko ich lekkość i dowcip. Zostały stworzone, by bawić, ale przede wszystkim by przedstawić to, czego nie wyrażą jedynie słowa. I właśnie z tego powodu fragmenty młodszych i weselszych „krewnych” opery oraz muzyka z filmowych hitów uświetnią tym razem Galę Noworoczną w Narodowym Forum Muzyki.

Gala Noworoczna

3 stycznia, godz. 12.00

Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM

Bassem Akiki – dyrygent

Ilse Eerens – sopran

Ed Lyon – tenor

NFM Filharmonia Wrocławska


 

Do dziś istnieje przekonanie, że wiedeńczycy są obdarzeni szczególnym zamiłowaniem do muzyki. Przez stulecia w stolicy Austrii grano i śpiewano ku powszechnej uciesze, a chwytliwe melodie towarzyszyły mieszkańcom na dworach, w teatrach czy gospodach. Myśląc o muzyce wiedeńskiej, nie sposób pominąć twórczości przedstawicieli rodziny Straussów, a przede wszystkim dwóch Johannów – ojca i syna. Stali się oni ikonami muzyki popularnej swoich czasów, a do ich walców przez niemal sto lat tańczył cały Wiedeń.

Wiedeń tańczy

8 stycznia, godz. 19.00

Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM

Koen Kessels – dyrygent

Monika Myśliwiec – choreografia

Tancerze

NFM Filharmonia Wrocławska


 

Program pierwszego styczniowego koncertu NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej łączy w sobie najpiękniejsze melodie XIX i XX wieku autorstwa kompozytorów różnych narodowości. Nie zabraknie najbardziej znanych wiedeńskich melodii Johanna Straussa syna. Pojawi się również muzyczny akcent z odległego zakątka świata, jakim niewątpliwie jest prawdopodobnie najsłynniejsze tango w historii – „La cumparista”, autorstwa urugwajskiego kompozytora Matosa Rodrígueza. Zespołowi towarzyszyć będzie skrzypek Tomasz Tomaszewski, laureat licznych międzynarodowych konkursów muzycznych, który koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii.

Wiedeń gra

9 stycznia, godz. 18.00

Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM

Tomasz Tomaszewski – skrzypce

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna

Instrumentaliści NFM Filharmonii Wrocławskiej

(Materiały NFM)