sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Na Styku Kultur

W połowie marca do Łodzi przyjechało sporo osób ciekawych Polski i świata. Poza odkrywcami cudownych miejsc pojawili się również poszukiwacze nowych smaków. Sądzę, że i jedni, i drudzy byli usatysfakcjonowani.

Kolejna, 23. edycja Targów – Regiony Turystyczne „Na Styku Kultur” już za nami. Od 17 do 19 marca Hala Expo-Łódź wypełniała się miłośnikami podróży poszukującymi inspiracji do planowania dłuższych i krótszych wyjazdów. Oferty zaprezentowało ponad 120 wystawców z Polski i świata. Targom towarzyszył bogaty program spotkań z podróżnikami. Były też wydarzenia specjalnie adresowane do przedstawicieli branży turystycznej.

W tym roku ponad 8 tysięcy osób odwiedziło stoiska organizacji i instytucji turystycznych oraz samorządowych, biur podróży, muzeów, hoteli i producentów regionalnej żywności. Publiczność mogła skorzystać z wielu atrakcji, przygotowanych zarówno przez organizatorów, jak i wystawców. Nie zabrakło konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, takimi jak: vouchery, zaproszenia i bilety wstępu do najciekawszych miejsc turystycznych naszego kraju.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Daj się urzec…”, co z pewnością udało się wystawcom prezentującym swoje oferty. Mazowsze, które w tym roku pełniło funkcję Regionu Partnerskiego, zaprezentowało bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. A to wszystko przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ciekawie prezentowała się także oferta przywieziona z rejonu Beskidów, Tatr, gmin nadbałtyckich, Śląska Cieszyńskiego… Duże zainteresowanie wzbudzały propozycje z Roztocza czy Puszczy Białowieskiej. Spotkaliśmy osoby, które już na targach umawiały się na eskapady szlakiem cystersów, wyprawy przygotowane przez Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski czy wyjazdy do urokliwej Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Szlak Orlich Gniazd). Spore zainteresowanie wzbudzały również oferty uzdrowiskowe, w tym na przykład z Lądka-Zdroju (zasoby wód termalnych wykorzystywane są tam już od XIII wieku).

Oblegane było także niewielkie stoisko Barda (Dolny Śląsk), które nie przez przypadek nazywane jest miastem cudów. Jak nam powiedzieli przedstawiciele samorządu Barda, uczestnictwo w targach w Łodzi było w ramach projektu pn. „Wycieczka marzeń: zoo, Kuks i Dvůr Králové”, realizowanego przez gminę Bardo i dwóch partnerów z Czech: ZOO Dvůr Králové oraz stowarzyszenie Revitalizace KUKS, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównym celem mikroprojektu jest stworzenie wspólnego produktu turystycznego dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Wykorzystany zostanie potencjał zasobów atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Produkt będzie prezentowany również w ramach akcji promocyjnych przeznaczonych dla publiczności, np. podczas spływu polskich wodniaków po Łabie w Kuksie (spływy stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych Barda) lub w czasie koncertu zespołu muzyki afrykańskiej, który zaprezentuje ZOO Dvůr Králové podczas Dni Barda. Ponadto wspólny projekt przyczyni się do rozwijania więzi kulturowych, społecznych i ekonomicznych partnerskich miejsc, a tym samym wpłynie na rozwój turystyki transgranicznej.

Podczas łódzkiej imprezy nie zabrakło też spotkań biznesowych, prelekcji, wykładów. Było na przykład szkolenie sprzedażowe dla biur podróży. Zachętą do rozpoczęcia sezonu rowerowego był wykład Piotra Kolendy, zapalonego rowerzysty, czy możliwość oznakowania swojego roweru przez Straż Miejską.

Złoty Medal Targów w kategorii gadżet promocyjny przypadł w udziale Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej za okulary cardboard do filmów w technologii FR. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano też gminie Karpacz za zestaw materiałów promocyjnych. Jeśli chodzi o najlepszy materiał promocyjny, jury postanowiło nie przyznawać Złotego Medalu, ale wyróżniono Kujawsko-Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną za zestaw materiałów promocyjnych „Konstelacje dobrych miejsc”, Green Velo za zestaw atlasów rowerowych oraz Śląską Organizację Turystyczną za zestaw map i przewodników po województwie śląskim.

Arek Wieczorek, TŁ