poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Na skrzyżowaniu szlaków

Dwudziestego piątego maja w wypełnionej do ostatniego miejsca Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego odbył się niezwykły koncert – soliści oraz Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk wykonali „Litanie ostrobramskie” Stanisława Moniuszki. Koncert był dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II.

– Jan Paweł II gościł u nas dwukrotnie – powiedział, witając zgromadzonych, burmistrz Krzysztof Żegański. – Celebrował msze święta w bazylice, wędrował ścieżkami Gór Bardzkich. Tu, w Bardzie, krzyżują się od wieków ludzkie ścieżki i losy, i bardzo jestem dumny, że premierowe wykonanie „Litanii ostrobramskich” przez światowej sławy zespół Śląsk właśnie w Bardzie się odbywa.

Muzyka Moniuszki zabrzmiała w bardzkiej bazylice znakomicie. Soliści – Anna Jeruć-Kopeć (sopran), Magdalena Kulig (mezzosopran), Alex Tsilogiannis (tenor) oraz Makarij Pihura (bas) – i chór świetnie podkreślili „kantyczkowość” dzieła Moniuszki, doskonale zabrzmiała także orkiestra. Dyrygent, Mirosław Maciej Banach, tak poprowadził „Litanie…”, że tradycyjnie nie najłatwiejsza akustyka barokowej świątyni stała się atutem koncertu. W drugiej jego części wykonawcy zaprezentowali m.in. „Bogurodzicę” i pieśni ludowe. Publiczność nagrodziła ich owacją na stojąco. Bardzo zasłużoną!

– Ten koncert zainaugurował nasz sezon turystyki aktywnej połączony z turystyką kulturową – mówił burmistrz Krzysztof Żegański. – Goście będą mogli przyjechać w dniu koncertu rano i korzystać ze wszystkich uroków Barda, choćby ze ścieżek rowerowych, a szczególnie z naszego turystycznego hitu, czyli spływów pontonowych przełomem Nysy Kłodzkiej. Od czerwca do sierpnia będą w bazylice codzienne koncerty – o 12.15 i o 17. 15. Zabrzmią wspaniałe, niedawno wyremontowane organy, jedne z największych barokowych organów na Dolnym Śląsku. Można więc przyjechać na weekend, spędzić aktywnie cały dzień, a wieczorem posłuchać muzyki. Przed nami także I Festiwal Muzyki Organowej pod kierownictwem prof. Andrzeja Chorosińskiego z wrocławskiej Akademii Muzycznej. Turystyka aktywna to przede wszystkim pontony, kajaki, czyli turystyka wodna, ale bardzo też nastawiamy się na turystykę rowerową w wydaniu profesjonalnym. Jest już zbudowane Centrum Turystyki Rowerowej ze SPA. Prowadzimy trzyletnie rozmowy z Włochami i być może dojdzie do skutku budowa centrum hotelowo-basenowego w naszym centrum rowerowym. A najważniejsze jest to, że w nowym rozdaniu środków unijnych chcemy uzyskać pieniądze na obiekty rowerowe związane z budową tras technicznych, muldowych. Marzy nam się też budowa toru BMX, takiego jak olimpijski, mamy też wspólny projekt z Czechami związany z budową popularnych tras – singltreków, czyli ścieżek o szerokości od 80 cm do metra. Powstał – poparcie tej inicjatywy obiecał nam członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj – pomysł na budowę górskiego olimpijskiego toru kajakowego. Jeśli się to uda, będziemy mieli miasteczko olimpijskie w wydaniu rowerowo-wodnym.

Bardo to niezwykłe miejsce, leżące na skrzyżowaniu wielu szlaków współczesnych i historycznych. O tym, jak skutecznie o tę historie i o urodę swej małej ojczyzny potrafią samorządowcy i mieszkańcy dbać, świadczy właśnie Bazylika Nawiedzenia NMP, której piękno zapiera dech w piersiach. A jak dodamy do tego malownicze uliczki i cudowne górskie krajobrazy, otrzymamy prawdziwe Miasto Cudów.

Anita Tyszkowska