niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzyka i rozkosze stołu

16 sierpnia we Wrocławiu rozpocznie się Forum Musicum. Tegoroczny program festiwalu „Musica pro tabula – muzyka i rozkosze stołu” potrwa do 24 sierpnia. Istotną cechą festiwalu Forum Musicum jest prezentowanie muzyki dawnej w formie, jaka obowiązywała w czasie jej powstawania.

Istniejący od 2003 roku wrocławski festiwal Forum Musicum poświęcony jest muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych. Odbywa się zawsze w sierpniu, ale rytm koncertów ewoluuje z roku na rok. Festiwal stwarza zarówno uroczystą atmosferę święta muzyki, jak i stan wysokiej jakości codziennej. Forum Musicum koncentruje się na repertuarze z okresu XVII – XIX w. ponieważ jest to czas, w którym powstały wielkie dzieła muzyki europejskiej, czas oświecenia, czas narodzin współczesności.

W tym roku festiwal rozpocznie się w sobotę (16 sierpnia) w Ratuszu koncertem czternastowiecznej kapeli dętej. Będą długie proste trąbki, szałamaje i perkusja. W kolejnych dniach m.in. barokowa muzyka przy winie, wiedeńskie muzykowanie przy kawie, klimaty patrycjuszowskich zabaw…

Najważniejszą ideą festiwalu Forum Musicum jest przełamywanie stereotypowych poglądów o muzyce dawnej i tworzenie programu mogącego zainteresować szerszą publiczność. Tegoroczny program festiwalu „Musica pro tabula” zorientowany jest wokół tematyki muzyki „rozrywkowej” dawnych czasów związanej z przyjemnościami stołu. (MMM)

Szczegółówy program tegorocznego festiwalu można znaleźć TUTAJ