piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Noc muzeów 2024

Miejsca na wydarzenia Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w oddziałach, na które obowiązywały zapisy, rozeszły się w ekspresowym tempie. Jednak na zwiedzających czekają nadal wystawy i wydarzenia, na które nie trzeba się zapisywać.

W tym roku w Nocy Muzeów 18 maja uczestniczyć będzie również Muzeum „Panorama Racławicka”. Jedną z  największych atrakcji turystycznych Polski można będzie zwiedzać bezpłatnie, ale trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

***

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5, tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl

Muzeum czynne w godzinach 16:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)

Czynne będą trzy wystawy stałe:

■ „Sztuka śląska XVI–XIX w.”

■ „Sztuka polska XVII–XIX w.”

■ „Sztuka europejska XV–XX w.”

Muzeum Etnograficzne

ul. R. Traugutta 111-113, tel. 71 344 33 13 lub edukacja@muzeumetnograficzne.pl

Muzeum czynne w godzinach 16:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)

Czynne będą wystawa stała i czasowe:

■ „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”

■ „Aśka Borof. Powszednie misterium”

■ „Rzeczy przyspobione”

Wydarzenia:

■ godz. 16:00–18:00

„Pamiątkowa pocztówka z muzeum” [warsztaty dla dzieci i dorosłych]

Mali i duzi będą mogli wykonać pamiątkową pocztówkę z Muzeum Etnograficznego z motywem „romantycznym”.

■ godz. 18:00

„Aśka Borof. Powszednie misterium” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]

Prace Aśki Borof wykonane są tradycyjnymi technikami takimi jak haft, malarstwo na szkle czy wycinanka. Tematyka poruszana przez artystkę to życie ludzkie od narodzin aż do śmierci oraz przesądy, wierzenia i marzenia w świecie, w którym religia przeplata się z magią. Prace artystki odwołują się także do pierwotnego sensu sztuki – mediacji. Poprzez sztukę, obiekty wotywne artystka prosi o zdrowie dla siebie i najbliższych. Przygląda się pięknu katolickiego rytu bez uprzedzeń, a przecież najtrudniej dostrzec piękno w tym, co bliskie i codzienne. Aśka Borof niczym etnografka dokumentuje też przemijające piękno Górek Zachodnich, dzielnicy Gdańska, w której mieszka i pracuje.

Prowadzenie: Olga Budzan.

■ godz. 20:00

„Rzeczy przysposobione” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]

Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Pokazane zostały fotografie Łukasza Skąpskiego oraz przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina. Ważnym elementem prezentacji są fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w latach 2019–2022 w obu miastach.

Prowadzenie: Marta Derejczyk.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

ul. Wystawowa 1, tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl

Muzeum czynne w godzinach 16:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)

Czynna będzie wystawa stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”.

Wystawa czasowa „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” będzie zamknięta.

Wydarzenia:

■ godz. 22:00–22:30

Performance taneczny „Improwizacja Niezbędna”

Performance Barbary Przerwy pt. „Improwizacja Niezbędna” inspirowany jest wystawą „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”. Improwizacja taneczna będzie dla widzów okazją do zapoznania się z interpretacją dzieł artystki przekazaną poprzez język tańca. Ruchem i gestem będziemy eksplorować atmosferę prac z cykli takich jak: „Wytyczanie obrazu O1” i „Rysunek rzeźby”. Improwizacja Możliwa!

■ godz. 16:00–23:30

Seanse filmów towarzyszących wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

Podczas Nocy Muzeum w przestrzeni dziedzińca Pawilonu Czterech Kopuł odbędzie się projekcja filmów związanych z postacią artystki Bożenny Biskupskiej m.in. „Od Materii do Materii” w reżyserii Tomasza Solińskiego, „Śladem Jednonogiego” stworzonego przez warszawską galerię Wallspace Gallery oraz filmu zrealizowanego przez Sabina Kluszczyńskiego dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum „Panorama Racławicka”

ul. J. E. Purkyniego 11, tel. 71 344 23 44

Muzeum czynne w godzinach 16:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)

(od 8:30 do 14:00 Muzeum „Panorama Racławicka” można zwiedzać odpłatnie)

Panorama Racławicka będzie udostępniana w formie 15-minutowych seansów. Ze względów konserwatorskich i by zapewnić komfort zwiedzającym jednorazowo na platformę będzie mogło wejść 85 osób. Uwaga, trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce, prosimy też o przychodzenie bez plecaków i bagażu ze względu na brak możliwości skorzystania z szatni.

***

19 maja 2024 (niedziela) – godziny otwarcia i informacje praktyczne

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

czynne w godz. 12:00–18:00

Wstęp na wystawy czasowe z biletem specjalnym w cenie 3 zł.

Dostępne wystawy czasowe:

  • „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”
  • „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera”

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

czynne w godz. 12:00–19:00

Muzeum Etnograficzne

czynne w godz. 12:00–18:00

Muzeum „Panorama Racławicka”

czynne w godz. 8:30–19:00