piątek, 13 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzealny weekend

Najbliższe dni w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (i jego oddziałach) zapowiadają się niezwykle interesująco. Nie powinniśmy tego przegapić.

 

Muzeum Etnograficzne, 25 września, godz. 10.00-12.00

oprowadzenie po wystawie Skarby europejskiej kultury tradycyjnej” oraz dyskusja z udziałem członków Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat wdrażania w Polsce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Konwencja została przyjęta w październiku 2003 roku podczas trzydziestej drugiej sesji Zgromadzenia Ogólnego UNESCO, a Polska ratyfikowała ją w 2011 roku. Od 2014 roku tworzona jest Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa, do dziś znalazło się na niej siedemnaście zjawisk, mogących ubiegać się o wpis na listy międzynarodowe.

Oto krótka informacja o tej niecodziennej wystawie:

Skarby europejskiej kultury tradycyjnej, 3 września 2016 – 26 lutego 2017, kurator wystawy: Hanna Golla

Ludzkie wieże w Katalonii, język gwizdów z wyspy Gomera, obchody święta ognia w Pirenejach – to tylko niektóre z 91 skarbów europejskiej kultury tradycyjnej pokazanych na tej wystawie. Celem organizatorów jest przybliżenie zjawisk z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego pochodzących z 28 krajów europejskich i wpisanych na Listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO (Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony).

Konwencja UNESCO dotycząca niematerialnego dziedzictwa kulturowego odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie takich jak przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne i inne.

Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny, złożą się na nią filmy, fotografie i opisy , a jej dopełnieniem będą eksponaty ilustrujące niektóre przedstawione zjawiska. Będzie można zobaczyć m.in. stroje kobiece z Bułgarii, Węgier i Laponii, ceramikę rumuńską z Horezu, pierniczki z Chorwacji, paszport, dyplom i różaniec pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Zaprezentowanych będzie 91 europejskich zjawisk kulturowych obejmujących bardzo różnorodne dziedziny, w tym:

  • tradycje muzyczne (muzyka, śpiew i taniec) – zarówno te mało znane, takie jak np.: izopolifonia ludowa z Albanii, taniec na żarze z pd.-wsch. Bułgarii, śpiew Ojkanje i taniec Nijemo Kolo z Dalmacji, taniec rekrutów z Czech, pieśni polifoniczne z Łotwy, taniec Calus z Rumunii, gra na fujarze na Słowacji, „Pieśń Tenorów” z Sardynii, jak i te już spopularyzowane, np.: hiszpańskie flamenco czy portugalskie fado

  • obchody karnawałowe – mające miejsce w austriackim Imst, w belgijskich Binche
    i Aalst, Parada Dzwonników z regionu Kostav w Chorwacji, Święta Busó w Mohaczu na Węgrzech

  • procesje, pochody i misteria – procesja Przenajświętszej Krwi w Brugii (Belgia), wiosenna procesja Królów i Królowych w Gorjani w Chorwacji, Patum w Berga
    w Hiszpanii, chodzenie po kolędzie w Rumunii i Mołdawii

  • rzemiosło i sztuka – wyrób drewnianych zabawek dla dzieci oraz pierników w Chorwacji, koronki z Cypru, gobeliny i koronki klockowe z Francji, krzyże drewniane z Litwy, ceramika z Horezu w Rumunii, malarstwo z Petrykiwki na Ukrainie, haft Matyó na Węgrzech, lutnictwo z Cremony (Włochy)

  • przestrzeń kulturowa jednej społeczności – Kihnu z Estonii, Suiti z Łotwy, Laponia

  • inne różnorodne zjawiska – między innymi: konny połów krewetek w Belgii, język gwizdów z Wyspy Gomera (Wyspy Kanaryjskie – Hiszpania), ludzkie wieże w Katalonii, obchody święta ognia w Pirenejach, Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej w Wiedniu, doroczny jarmark zimowy i targ bydła w Sain-Lievens-Houtem (Belgia)

  • obejmujące swoim zasięgiem większy obszar – dieta śródziemnomorska, sokolnictwo

Ważną częścią wystawy będzie prezentacja zjawisk, które zostały wpisane na polską Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a tym samym – po dopełnieniu niezbędnej procedury – mogą być skierowane, jako polskie kandydatury do rozpatrzenia przez Komitet UNESCO w celu ewentualnego wpisu na listy światowe. Pierwszych wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa dokonano w 2014 r. Obecnie jest to 17 zjawisk i według kolejności zgłoszeń są to:

● rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej ● szopkarstwo krakowskie ● pochód Lajkonika ● flisackie tradycje w Ulanowie ● procesja Bożego Ciała w Łowiczu ● język esperanto jako nośnik kultury esperanckiej ● umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich) ● hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej ● sokolnictwo – żywa tradycja ● polskie tańce narodowe – polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak ● uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie ● tradycyjna technika ludwisarska stosowana w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie ● przywołówki dyngusowe w Szymborzu ● gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych ● bartnictwo ● żywiecko-suskie zabawkarstwo ● wiedza i umiejętności wykonywania oraz współczesnego użytkowania pereborów

Wystawa pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


 

Dzień seniora w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, 25 września 2016

Dla seniorów wstęp wolny na:

  • wystawy stałe w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • wystawa kolekcji polskiej sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł

  • wystawa stała i czasowa w Muzeum Etnograficznym

Wydarzenia:

25.09, godz. 12.00

Blaski i cienie życia dojrzałegowykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116. Wstęp bezpłatny.

Wstęp wolny, sala 116

25.09, godz. 11.00 i 16.00

Do czterech razy sztuka! – oprowadzanie po wystawie czasowej „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu”

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Wstęp z biletem specjalnym za 3 zł.


 

Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum sztuki Współczesnej przy ul. Wystawowej

23 września, piątek, godz. 17.00
W piątek o piątej – oprowadzanie po wystawie czasowej
W każdy piątek o piątej, o każdej porze roku, każdy może przyjść na otwarte oprowadzanie. Zapraszamy! Wstęp z biletem na wystawę czasową

24 września, sobota, godz. 11.00
O sztuce kolekcjonowania sztuki – wykład

Cykl: Gdy prywatne staje się publiczne. O kolekcjonerach sztuki współczesnej

Kim są kolekcjonerzy sztuki? Jak tworzone są prywatne kolekcje? Jakie mają znaczenie dla kultury? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć prof. Renata Tańczuk podczas wykładu inaugurującego nowy cykl ‚Kiedy prywatne staje się publiczne. O kolekcjonerach sztuki współczesnej’.

Wykład poprowadzi prof. Renata Tańczuk, kulturoznawczyni, dr hab., kierownik Zakładu Badań Praktyk Kulturowych w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert w Muzeum Etnograficznym w Warszawie w zakresie badań nad kolekcjonerstwem. Jest autorką monografii Ars colligendi, kolekcjonowanie jako forma aktywności kulturalnej (Wrocław 2011). Wstęp wolny.

25 września, niedziela, godz. 11.00 i 16.00
Do czterech razy sztuka! – oprowadzanie tematyczne

W jednym z czterech oddziałów Muzeum Narodowego, pod czterema kopułami opowiemy o czterech dziełach sztuki z naszej wystawy. Bo trzy to za mało. A do czterech razy sztuka! Oprowadzi Alicja Abramowicz. Wstęp z biletem na wystawy. Seniorzy z biletem za 3 złote (w ramach akcji 60+Kultura).

 

Weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, 23-25 września 2016, DLA DZIECI

24 września, godz. 10.00
O dawnych strojach złotem i srebrem przetykanych
Cykl: Wokół wystawy „Wrocławska Europa”
W pierwszej połowie XVII w. stroje dworskie były szczególnie bogate i ozdobne. Najzamożniejsi przedstawiciele szlachty nosili ubrania obficie przetykane złotymi i srebrnymi nićmi. W czasie zabawy plastycznej dzieci obejrzą portrety niektórych władców i arystokratów, a następnie wykonają własne prace inspirowane wspomnianymi strojami. Zajęcia poprowadzi Barbara Przerwa.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116. Wstęp wolny.

25 września, godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30
M – jak muzeum, M – jak mozaika, M – jak malarstwo

Cykl: Mozaika muzealna
W tegorocznej edycji Mozaiki Muzealnej nowe logo Muzeum Narodowego będzie motywem przewodnim. Uczestnicy zajęć będą go szukać na wystawach czasowych i stałych. Jakie wyrazy na literę M kojarzą się ludziom ze sztuką? Zapewne Malarstwo i Mistrz! Zabawa rozpocznie się od zaprezentowania malarstwa Bartholomaeusa Strobla i opowieści o nim. Zajęcia poprowadzi Barbara Przerwa. Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 3-5 lat (o godz. 10.00 i 14.00) i w wieku 6-9 lat (o godz. 11.30 i 15.30). Zapisy przyjmuje Dział Oświatowy od 19 września w godz. 9.00-15.00 pod nr. tel. 71 372 51 48. Wstęp z biletem za 15 zł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.

 

Weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, 23-25 września 2016

24 września, godz. 12.00

Spacer z wolontariuszami

Na tropie losów lwowskich kolekcji sztuki

Prowadzą: Kinga Danielewicz, Maria Frańczak, Adam Pacholak, Agnieszka Naglik

Wolontariusze i pracownicy (Agnieszka Naglik) Muzeum Narodowego we Wrocławiu zapraszają na spacer po przygotowanej przez siebie trasie. Tym razem głównym tematem będą dzieła sztuki pochodzące ze Lwowa, eksponowane obecnie na wystawie sztuki polskiej XVII-XIX w.

Trasa:

• „Portret Kazimierza Podhorskiego” Józef Simmler, 1858

• „Kościół św. Barbary w Krakowie” Aleksander Gryglewski, 1861-1862

• „Racławice” Józef Chełmoński, 1906

• „Portret ojca w Garches” Tadeusz Styka, 1908

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5. Wstęp wolny.

 

24 września, godz. 13.00

Między Warszawą, Płockiem i Wrocławiem. Fundacje artystyczne biskupa Karola Ferdynanda Wazy – wykład Dariusza Galewskiego

Cykl: Wokół wystawy Wrocławska Europa

Prelegent opowie o królewiczu Karolu Ferdynandzie Wazie, który od 1625 r. pełnił godność biskupa wrocławskiego, a od 1640 r. również płockiego. W swoich długich rządach w śląskiej diecezji, choć sprawowanych na odległość, Karol Ferdynand zasłużył się szczególnym wsparciem, jakiego udzielił jezuitom. Dzięki zapisaniu im znacznej kwoty, w Nysie powstała pierwsza na Śląsku świątynia tego zakonu. Biskup przekazał również cenne dzieła złotnictwa i zbiory biblioteczne kolegiom w Nysie, Warszawie i Wilnie, a także sanktuarium jasnogórskiemu oraz obu swoim katedrom.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116. Wstęp wolny.

 

24 września, godz. 14.00

Zapisać myśl, opowiedzieć historię – od książki rękopiśmiennej do druku

Cykl: Skarby muzealnej biblioteki

Biblioteka Muzeum Narodowego we Wrocławiu kryje wiele skarbów. Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Skarby muzealnej biblioteki” Maria Piotrowska przybliży uczestnikom historię pisma, książki rękopiśmiennej i druku oraz zaprezentuje wyjątkowe zabytki ze zbiorów biblioteki. Następnie uczestnicy wezmą udział w warsztatach kaligraficznych prowadzonych przez Katarzynę Rohleder.

Wstęp z biletem na warsztaty za 20 zł. Zapisy od 10 września pod adresem: zapisy@mnwr.art.pl

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.

 

25 września, godz. 12.00

Blaski i cienie życia dojrzałego – wykład

Jadwiga Jasińska-Sadura omówi na przykładzie wybranych dzieł sztuki, jak zmieniał się obraz człowieka dojrzałego, czego się po nim spodziewano, a co było odbierane jako niestosowne.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116. Wstęp wolny.