czwartek, 12 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzealne zakupy

Wrocławskie Muzeum Narodowe wzbogaciło się o nowe eksponaty. Do zbiorów placówki trafiły między innymi bardzo ciekawe prace Bolesława Biegasa. Powiększyła się również kolekcja szkła i porcelany.

– Jesteśmy wybredni. To co pozyskujemy musi być nie lada atrakcją – mówił o nowych eksponatach w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu dyrektor placówki Piotr Oszczanowski. – Najnowsze nabytki to niezwykle cenne eksponaty, które reprezentują wiele dziedzin sztuki – dodał szef Muzeum Narodowego.

Do zbiorów wrocławskiego muzeum trafiły między innymi prace Bolesław Biegasa, rzeźbiarza i malarza reprezentującego nurt symbolizmu. W tym roku kupiono „Obraz sferyczny” z serii prac pod tym samym tytułem, realizowanej w latach 1918-1923. Zakupiony obraz przedstawia kobietę o mocno stylizowanych rysach twarzy. Kompozycja przypomina strukturę witrażu i naprawdę (podobnie jak inne prace tego artysty) robi wrażenie. Nie mniej interesująca jest kupiona rzęźba tego artysty pn. „Scena symboliczna” z 1922 roku. Wykonana z cementu kompozycja została pokryta oranżową patyną, sugerująca naturalne zabarwienie ludzkiego ciała.

Zakupiona w tym roku kolekcja szkła (dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) obejmuje zbiór 34 naczyń pamiątkowych. Puchary, szklanice i talerzyki zdobione są panoramami Karkonoszy oraz widokami miejscowości uzdrowiskowych. Wykonywano je w dolnośląskich hutach w pierwszej połowie XIX wieku. Charakterystyczne zdobienie osiągano metodą tzw. szlifu diamentowego oraz matowym i polerowanym rytem. Jednym z najbardziej okazałych naczyń jest późnoempirowy puchar z nakrywą zdobiony rytowaną dekoracją, bardzo wierną wzorom graficznym. Przedstawia ona panoramy Karkonoszy ze Śnieżką i Śnieżnymi Kotłami oraz Cieplic i Jeleniej Góry.

Bez wątpienia na uwagę wśród nowych nabytków wrocławskiego muzeum zasługuje także kolekcja porcelany. Składa się na nią sześć talerzy i dwie filiżanki, wykonane w latach 1832-40 w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie. Porcelanę zdobią widoki Wrocławia, które są kopiami pejzaży Maximiliana von Grossmanna.

Do zbiorów muzeum trafiły także kolejne prace Magdaleny Abakanowicz oraz praca Ryszarda Zamorskiego. W sumie tegoroczne zakupy przeprowadzone przez wrocławską placówkę kosztowały około 300 tys. złotych, z czego dwie trzecie pokryły dotacje z resortu kultury.

W poniedziałek w Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarto czasową wystawę „Nabytki 2014”, na której obejrzeć można zakupione w tym roku prace. Wystawę można oglądać do 8 czerwca. Kuratorki wystawy: Barbara Ilkosz, kustosz Galerii Sztuki Współczesnej, Elżbieta Gajewska-Prorok, kustosz Działu Szkła, Jolanta Sozańska, kustosz Działu Ceramiki. (mt)