piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzealne wakacje trochę inaczej

Świat nam się ostatnio trochę zmienił, to i lato w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie inne. Atrakcji jednak nie powinno zabraknąć.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały zapraszają na „Wakacje w Muzeum” w nowej rzeczywistości epidemiologicznej. Jak dowiedzieliśmy się od pracowników wrocławskiej placówki, na letnie miesiące przygotowany został cykl imprez dla dzieci (rodzin) pn. „Zarezerwuj stolik”. Ze względów niezależnych od organizatorów liczba osób uczestniczących w tych spotkaniach musi być ograniczona. Dlatego obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły znaleźć można na stronie www.mnwr.pl/2020-wakacje-w-muzeum-zarezerwuj-stolik. Gry, zabawy i podchody muzealne odbywać się będą z zachowaniem dystansu, dzieci – wyposażone w indywidualne karty z zadaniami – odpowiedzi na pytania poszukiwać będą w przestrzeni muzealnych wystaw. Wsparcia i wskazówek udzielać będą prowadzący, również z zachowaniem bezpiecznej odległości.

Do Muzeum Narodowego, Pawilonu Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficznego warto też przyjść na wakacyjną bezkontaktową grę „Trzy po trzy”. W każdym z tych muzeów uczestnicy znajdą kody QR, a pod nimi zadania, intelektualne wyzwania, a nawet małe prowokacje artystyczne dotyczące pokazywanych dzieł. Warto pójść na QR-spacer, którego efektem będzie powakacyjna galeria online wybranych prac nadesłanych przez uczestników. Szczegóły również na internetowej stronie wrocławskiego muzeum. Dodatkowo pracownicy wrocławskiego Muzeum Narodowego i jego oddziałów zapraszają na plenerowe zajęcia ruchowe „Muzealne poruszenie” i „Plastyka tańca” oraz na „Wakacyjne poranki z Panoramą Racławicką” do Muzeum Panorama Racławicka.

A skoro już jesteśmy przy Panoramie Racławickiej, to warto wiedzieć, że ten oddział Muzeum Narodowego będzie nieczynny od 1 sierpnia br. do końca marca 2021 roku. Przerwa jest potrzebna na prace przy modernizacji budynku. Pisaliśmy o tym już wcześniej, ale dzisiaj dodatkowa informacja, którą w czerwcu przekazał Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Otóż wrocławska placówka na zaplanowane prace otrzymała z Unii Europejskiej ponad 18 milionów złotych.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że płótno Jana Styki i Wojciecha Kossaka jest w doskonałym stanie. Natomiast prace modernizacyjne dotyczą jedynie budynku.

– Obraz jest pod stałą kontrolą konserwatorską. Cyklicznie odnawiany jest też sztafaż, czyli przedpole płótna. Jednak starzeje się samo miejsce. Modernizacja budynku była niezbędna – mówi Piotr Oszczanowski.

W niedzielę 14 czerwca minęło 35 lat od momentu udostępnienia Panoramy Racławickiej zwiedzającym w specjalnie do tego celu wybudowanej rotundzie. W tym czasie obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka obejrzało 11 milionów osób.

(mnm)