wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzealne szneki z glancem

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały: Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka i Pawilon Czterech Kopuł, zapraszają w najbliższych dniach na szereg ciekawych wydarzeń.

30.06, g. 12:00
O opactwie ołbińskim w świetle najnowszych znalezisk archeologicznych
Wykład dr. inż. Piotra Kmiecika
Opactwo ołbińskie przestało istnieć w 1529 r., kiedy na polecenie rady miejskiej rozebrano jego zabudowania. Fakt ten nie oznaczał jednak całkowitego zniszczenia obiektu. Zachowano bowiem szereg najcenniejszych detali architektonicznych i rzeźbiarskich. Prelegent opowie słuchaczom o najnowszych odkryciach w tym przedmiocie.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

30.06, g. 13:00
Degustancja szneki z glancem, czyli wokabularz artysty Spotkanie kuratorki Anny Chmielarz z prof. Waldemarem Okoniem
Rozmowa o nazwach starodawnych, arcyrzadkich, zapomnianych, filuternych, groźnych, szwargotliwych, barwnych i komicznych, czyli o słowach przekształconych w obrazy, języku pełnym znaczeń oraz dźwięków, który jest kluczem do zrozumienia niezwykłej sztuki Tadeusza Brzozowskiego.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
30.06, g. 13:00
Spacer z wolontariuszami
Wolontariusze Muzeum Narodowego we Wrocławiu oprowadzą zwiedzających po przygotowanej przez siebie trasie. Zwiedzający przyjrzą się m.in. wyjątkowym portretom, np. Wandy Bibrowicz (autorstwa Maxa Wislicenusa) czy Heleny Marcello (autorstwa Jacka Malczewskiego).
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

30.06, g. 15:00
Złoto Wicekrólestwa Peru
Wykład dr. hab. Piotra Oszczanowskiego
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski przyjrzy się tym razem sztuce zupełnie egzotycznej – przedmiotom złotniczym prezentowanym na wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”. Znajduje się wśród nich m.in. niezwykła kadzielnica w kształcie pancernika.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

30.06, g. 16:00
Mit Sasnala, czyli o tym, czego nie widać
Wykład Moniki Sadowskiej
Wilhelma Sasnala nie trzeba już dzisiaj nikomu przedstawiać. Znają go nie tylko przedstawiciele świata sztuki, ale też zwykli ludzie. W końcu to „najdrożej sprzedający się polski malarz”, „najbardziej znany polski artysta współczesny na świecie” – te i wiele innych medialnych etykiet uczyniło z Sasnala gwiazdę polskiego malarstwa, tym samym uznając niebotyczne kwoty, uzyskane na rynku sztuki, za synonim sukcesu artysty. Mity, które narosły wokół jego wizerunku, zostaną zburzone podczas wykładu, stanowić on będzie zarazem refleksję nad regułami rządzącymi światem sztuki.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

1.07
Międzynarodowy Dzień Psa
Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można posłuchać wykładu „Psy w sztuce” oraz wziąć udział w warsztatach dla dorosłych i dzieci. Hol główny Muzeum przejmą we władanie włochaci przyjaciele, a specjaliści ze szkoły dla psów podzielą się wiedzą, jak należy rozmawiać z czworonogami, tak by wszyscy byli zadowoleni, a co najważniejsze – bezpieczni.
Wstęp na wydarzenie to dobrowolny datek na Fundację Dwa Plus Cztery
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

1.07, g. 13:00
Psy w sztuce
Wykład dla miłośników psów
Prowadzenie Magdalena Szafkowska
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

1.07, g. 15:00
Pokaz filmu „Interpretacje”
Film „Interpretacje” z 1964 roku (czas trwania 15 minut) w reż.  Jarosława Brzozowskiego.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

1.07, g. 16:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa.
Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”
Prowadzenie: Anna Chmielarz
Wstęp z biletem za 5 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
Dla dzieci:
3.07, g. 12:00
Panna młoda w koronie
Wakacyjne warsztaty rodzinne
Prowadzenie: Paulina Suchecka
Dawniej panna młoda, jak królowa, nosiła na weselu koronę. Warsztaty przybliżą ten zwyczaj, a ich uczestnicy dowiedzą się również, skąd wziął się pomysł na chlebowe korale i do czego służą hoczki…
Na wystawie „Wesela 21” będzie też można wspólnie poszukać rozwiązania kilku innych zagadek. W trakcie warsztatów dziewczynki przygotują własne korony, na chłopców zaś czeka zadanie-niespodzianka.
Wstęp z biletem za 1 zł
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

4.07, g. 12:00, 14:00
Przedmioty ze srebra dla chwały i ozdoby
Wakacyjna zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat
Prowadzenie: Barbara Przerwa
Wyroby ze srebra w tradycji imperium Inków zajmowały wyjątkowe miejsce. Na wystawie czasowej „Sztuka Wicekrólestwa Peru” dzieci będą mogły podziwiać prawdziwe skarby. Zobaczą piękne kadzielnice wykonane ze srebra, ozdoby do siodła, biżuterię, srebrne korony i aureole. W ramach zabawy plastycznej uczestnicy zajęć wykonają ozdoby ze srebrnej folii.
Wstęp z biletem za 1 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

5.07, g. 9:15
Wakacyjne poranki z Panoramą Racławicką
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat
Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Specjalne, wakacyjne zwiedzanie Panoramy Racławickiej! Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie uczestnicy obejrzą to niezwykłe dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka oraz dowiedzą się, jacy jeszcze artyści brali udział w tworzeniu obrazu, jak podzielili się pracą i ile czasu im ona zajęła. Podczas oglądania Panoramy dzieci będą też miały okazję poznać, czym jest sztafaż i z czego – w przypadku Panoramy Racławickiej – jest zrobiony.
Wstęp z biletem za 15 zł
Miejsce: Panorama Racławicka

___________________________________________

Na zdjęciu: otwarcie najnowszej wystawy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, przybliżającą historię Przedmieścia Oławskiego