środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzealne spotkania. Niezwykła przygoda

W Muzeum Etnograficznym oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu czekają nas w najbliższych dniach bardzo ciekawe spotkania.

 

„A buty powinny być zawsze wypastowane…” Rozważania o XIX-wiecznych wskazówkach dla podróżników i podróżniczek, to wykład Kaliny Sobierajskiej, jaki odbędzie się w Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111) 28 listopada (sobota), godz. 15. wstęp bezpłatny
Wszelkiego rodzaju poradniki cieszą się dziś niezwykłą popularnością. Nie jest to jednak zjawisko nowe. Już w XIX-wiecznej Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, podbijały one drukarnie i półki czytelników obu płci. Wśród tych najpopularniejszych warto wyróżnić tzw. „hints for traveleres”, co można przetłumaczyć jako „wskazówki dla podróżników”. 
Z dzisiejszej perspektywy ich treść – szczególnie treść tych, skierowanych do kobiet – może zaskakiwać, a niekiedy wręcz bawić. Wszak któż z nas wybierając się w odległą podróż, pamięta o termoforze, który ogrzeje w nocy zmarznięte stopy? Panowie zaś niech nie zapomną o całej aparaturze badawczej, to wszak do ich obowiązków należy zbieranie oraz katalogowanie najróżniejszych okazów fauny i flory. No i najważniejsze, bez względu na wszystko należy pamiętać o tym, że obuwie – szczególnie obuwie prawdziwej damy – powinno prezentować się godnie w każdej sytuacji, nawet na zakurzonej polnej drodze.
W trakcie wykładu prelegentka przybliży słuchaczom nie tylko historie XIX-wiecznych męskich i kobiecych podróży, lecz również opowie o różnicach w sposobie ich kreowania, zawartych we wspomnianych już poradnikach.
Natomiast w Muzeum Narodowym przy Placu Powstańców Warszawy w niedzielę 29 listopada o godz. 10, 11.30, 14, 15.30 imprezy specjalnie przygotowane dla najmłodszych pt. „Ostatnie spotkanie z kolorowym kotem”. Na godz. 10 i 14 organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Natomiast na godz.  11.30 i 15.30 – dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. W czasie ostatniego spotkania z kolorowym kotem dzieci poznają jego ulubione obrazy z Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej, czyli tam gdzie można zobaczyć muzealnego kota. Za pomocą plam, kropek, linii i kresek stworzone zostaną laurki dla Luxika. Będą też zgadywanki i rymowanki. Zabawę poprowadzi Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 15 zł. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym od 23 listopada w godz. 9.00-15.00 pod nr tel. 71 / 372 51 48.
Natomiast dorosłych Muzeum Narodowe zaprasza w sobotę 28 listopada na godz. 12. W samo południe rozpocznie się wykład pt. „Suzuribako – duet czerni i złota”. Będzie okazja do poznania tajników sztuki kaligrafii, która cieszyła się w dawnej Japonii wielkim uznaniem. W hierarchii ważności górowała nawet nad malarstwem. Nie dziwi więc fakt, że suzuribako czyli szkatułki na przybory do kaligrafii należały do najpiękniej zdobionych przedmiotów używanych przez wykształcone warstwy japońskiego społeczeństwa. W czasie wykładu prelegentka Barbara Przerwa przybliży słuchaczom sposoby produkcji i ozdabiania suzuribako, a także wprowadzi słuchaczy w symboliczny świat ornamentów. Wstęp wolny, sala 116.
Natomiast w niedzielne południe Grzegorz Wojturski zaprasza na wykład „Sztuka wczesnochrześcijańska” . Prelegent omówi najważniejsze obiekty i artefakty sztuki wczesnochrześcijańskiej, znajdujące się zarówno na terenie Europy jak i poza jej granicami. Naświetli także zwięźle tło historyczne przedstawianych zjawisk artystycznych. Wstęp z biletem za 5 zł.