czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Muzealne co, gdzie, jak…

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach (Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej) na poczatek tegorocznego lata przedstawiają się wyjątkowo ciekawie. Warto skorzystać z tych propozycji.

21.06, g. 11:00

Oprowadzania czwartkowe

Oprowadzanie po wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”.

Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


22.06, g. 17:00

W piątek o piątej
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


22.06, g. 18:00
„Słuchaj Przedmieścia!” – otwarcie wystawy i plenerowy piknik sąsiedzki
Czerwcowe spotkanie w Muzeum Etnograficznym bę­dzie poświęcone mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowane zostaną w formie multimedialnej wystawy efekty projektu „Słuchaj Przedmieścia!”, którego celem jest stworzenie archiwum historii mówionych mieszkańców wrocław­skiego Przedmieścia Oławskiego. Wieczór zakończy plenerowy piknik sąsiedzki z muzyką na żywo w ogrodzie przy budynku muzeum.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

23.06, g. 11:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”

Justyna Guze, kuratorka wystawy z Muzeum Narodo­wego w Warszawie, przybliży zwiedzającym niezwykłą sztukę Peru.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy pod adresem: zapisy@mnwr.art.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

23.06, g. 12:00

Muzy Montparnasse’u – modelki artystów

Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury

Prelegentka przedstawi życie bohemy paryskiej prze­łomu XIX i XX wieku. Słuchacze poznają ciekawe fakty z życia muz artystów, m.in. Kiki z Montparnasse’u i Misi Sert.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

23.06, g. 13:30

Architektura prekolumbijska na terenie Wicekrólestwa Peru

Wykład dr Małgorzaty Wyrzykowskiej

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru” Architektura prekolumbijska – a więc ta powstała przed przybyciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki i podbojem dokonanym przez konkwistadorów – to wyjątkowy prze­jaw kultury rdzennych ludów Ameryki Łacińskiej. Pre­zentacja dr Małgorzaty Wyrzykowskiej skupiona będzie na obszarze Wicekrólestwa Peru, nie zabraknie zatem opowieści o wspaniałym Machu Picchu oraz Cuzco.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

23.06, g. 15:00

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Wesela 21”

Spotkanie z Agnieszką Szepetiuk-Barańską, jedną z ku­ratorek ekspozycji.

Wystawa prezentuje współczesne oblicze rytuału weselnego. Na narrację ekspozycji składają się relacje uczestników i świadków, materiały filmowe, dźwiękowe i fotograficzne, dowody rzeczowe z miejsca zdarzenia – przedmioty pozyskane od par uczestniczących w bada­niach terenowych. Na wystawie można także podglądać i podsłuchiwać pracę antropologów. Wstęp z biletem na wystawę czasową

Wstęp z biletem na wystawę

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

23.06, g. 16:00

Degustancja szneki z glancem, czyli wokabularz artysty
Spotkanie kuratorki Anny Chmielarz z językoznawcą wokół sztuki Tadeusza Brzozowskiego

Rozmowa o nazwach starodawnych, arcyrzadkich, zapo­mnianych, filuternych, groźnych, szwargotliwych, barw­nych i komicznych, czyli o słowach przekształconych w obrazy, języku pełnym znaczeń oraz dźwięków, który jest kluczem do zrozumienia niezwykłej sztuki Tadeusza Brzozowskiego.

Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

24.06, g. 12:00

Sztuka współczesna w Polsce

Wykład Iwony Gołaj

Prelegentka omówi wybrane dzieła najważniejszych artystów polskich tworzących w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku.

Wstęp z biletem za 5 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Dla dzieci:

23.06, g. 10:30

Polowanie na diabła, czyli Michał Archanioł i inni święci peruwiańscy

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat

Prowadzenie: Michał Pieczka

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”

Podczas spotkania dzieci zapoznają się z dość oryginal­nym i nietypowym przedstawianiem świętych w sztuce peruwiańskiej. Przyglądając się wybranym dziełom, będą poszukiwać inspiracji do stworzenia własnych wize­runków danego bohatera na sposób peruwiański, czyli łącząc wzory europejskie z indiańskimi.

Wstęp z biletem za 3 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

24.06, g. 11:00

Od słowa do dzieła

Warsztaty dla dzieci 3–5 lat

Prowadzenie: Barbara Andruszkiewicz

Uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącą zastano­wią się nad tytułami, jakie Tadeusz Brzozowski nadawał swoim pracom. Co znaczą niektóre niezrozumiałe już dziś słowa? Czy tytuł opisuje obraz? Przemyślenia zain­spirują nas do stworzenia własnych dzieł oraz wymyśle­nia im fantastycznych tytułów!

Wstęp z biletem za 3 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

24.06, g. 15:00

Wianki w polskiej kulturze tradycyjnej

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat

Prowadzenie: Paulina Suchecka

Uczestnicy dowiedzą się, jakim świętom towarzyszyły wianki, z czego je wyplatano oraz jaką rolę pełniły w cyklu obrzędowym – w trakcie Oktawy Bożego Ciała, Nocy Świętojańskiej czy wesela. Spotkanie zakończą warsztaty wspólnego wicia wianków.

Wstęp z biletem za 3 zł
Miejsce: Muzeum Etnograficzne