niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Musica Electronica Nova w maju

Tegoroczna, szósta już edycja festiwalu Musica Electronica Nova (15-23 maja) we Wrocławiu będzie obfitować w atrakcje na wielu poziomach: w festiwalowym repertuarze znajdą się pozycje cieszące uszy i oczy, łączące przeszłość z przyszłością, umieszczające klasyczne wątki w nowych kontekstach. Muzyka elektroniczna zabrzmi w tradycyjnej sytuacji koncertowej, jako składowa instalacji multimedialnych, a także na scenie i na wielkim ekranie. Fuzja muzyki elektronicznej i kina będzie jednym z głównych motywów tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu.

„Audiowizualny” charakter Musica Electronica Nova podkreśla wybór kompozytora-rezydenta. Belgijski artysta Thierry De Mey jest znany ze swojej działalności kompozytorskiej i filmowej – jego dzieła, w których muzyka często towarzyszy olśniewającym obrazom, skupiają się na badaniach nad ruchem i zachowaniem ciała w tańcu. W programie festiwalowym znalazły się wykonania koncertowe najbardziej znanych dzieł Belga, projekcje filmowe oraz instalacja przygotowana razem z Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 – Test Exposure – Centrum Sztuki Wro. Wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty zaplanowaliśmy repertuar złożony z seansów filmowych, w których muzyka elektroniczna pełni wiodącą rolę – będą to dzieła zarówno z gatunku science fiction, jak i awangardy czy filmu animowanego.

Kolejnym istotnym wątkiem jest uczczenie najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej XX wieku. W nowych odsłonach usłyszymy utwory Luca Ferrariego czy Kazimierza Serockiego. Tradycją festiwalu Musica Electronica Nova jest przedstawienie przeglądu trendów i nowych punktów widzenia we współczesnej muzyce elektronicznej, czego nie zabraknie również podczas tegorocznej edycji.

W programie znalazły się dzieła kompozytorów polskich (m.in. Franciszka Araszkiewicza, Wojciecha Błażejczyka, Joanny Woźny) i międzynarodowych (Alejandra Viñao, Masona Batesa, Philippe’a Manoury’ego i inni), w tym wiele polskich premier oraz prawykonań. Na estradzie pojawią się uznani soliści i zespoły – w tym Experimentalstudio des SWR z Fryburga Bryzgowijskiego, paryski IRCAM, Orkiestra Symfoniczna NFM, Chór NFM czy Lutosławski Quartet. Gdy dodamy do tego bogaty program warsztatów, spotkań i projekcji, jesteśmy przekonani, że w maju Wrocław stanie się areną prawdziwie elektro-wizjonerskiego spektaklu.