niedziela, 26 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Moc znad Wisły

Polska znalazła się w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

24 września po raz pierwszy Polska znalazła się w nowej klasyfikacji indeksu FTSE Russel. Notowane tam są najbardziej dojrzałe rynki świata. Polska to pierwszy kraj od prawie dekady, który awansował do rynków rozwiniętych. To również pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej – podała Giełda Papierów Wartościowych. Dzięki awansowi Polska znalazła się w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie.

– Jesteśmy w lidze, w której nigdy nie graliśmy, nie grał nikt z naszego regionu – mówił Marek Dietl, prezes GPW. Szef warszawskiego parkietu stwierdził też, że nadanie statusu rynku rozwiniętego to fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski przez globalnych inwestorów.

W skład indeksów rynków rozwiniętych wejdzie na początek 37 polskich spółek notowanych na GPW. (in)