wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Młodzi internauci w niebezpieczeństwie

W erze cyfrowej, w której dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w sieci, bezpieczeństwo online stało się priorytetem dla wielu Polaków. Najnowsze badanie opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie bloga KwestiaBezpieczenstwa.pl i serwisu TopVPN.pl przez SW Research ujawnia niepokojące statystyki.

66 proc. Polaków uważa, że ochrona młodych internautów jest niewystarczająca, a 56 proc. krytycznie ocenia działania mediów społecznościowych w tej kwestii. Jakie są główne obawy społeczeństwa i kogo Polacy uważają za odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w sieci?

Cyfrowa troska

Internet stał się nieodzowną częścią codziennego życia wielu Polaków, w tym również dzieci i młodzieży. Jednak z najnowszego badania wynika, że społeczeństwo jest głęboko zaniepokojone poziomem ochrony najmłodszych użytkowników w sieci. Znaczna większość respondentów wyraziło opinię, że obecne środki bezpieczeństwa nie są wystarczające, aby skutecznie chronić dzieci i młodzież przed potencjalnymi zagrożeniami w internecie.

– Ten alarmujący wynik wskazuje na potrzebę refleksji nad obecnymi praktykami, narzędziami i regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa online – mówi twórca bloga KwestiaBezpieczenstwa.pl. – W obliczu rosnącej liczby zagrożeń, takich jak cyberprzemoc, dezinformacja czy dostęp do nieodpowiednich treści, społeczeństwo wyraźnie sygnalizuje potrzebę podjęcia działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Badanie przeprowadzone wśród Polaków pokazuje, kogo społeczeństwo uważa za głównie odpowiedzialnego za ochronę najmłodszych w świecie online.

Najczęściej wskazywanymi byli: rodzice (65,54 proc. respondentów uznaje ich za pierwszą linię obrony przed zagrożeniami w sieci), twórcy treści (zdaniem 29,79 proc. badanych, to oni powinni dbać o to, aby ich materiały były odpowiednie dla młodszej publiczności), dostawcy internetu (23,39 proc. Polaków uważa, że mają oni obowiązek chronić dzieci przed niebezpieczeństwami), media społecznościowe (21,18 proc. respondentów jest zdania, że platformy te powinny być bardziej zaangażowane w tworzenie bezpiecznego środowiska dla młodych użytkowników).

– O ile wysoki procent odpowiedzi wskazujący na rodziców jest naturalny i oczekiwany, o tyle zaskakuje spora liczba osób wskazująca na twórców treści w internecie – komentuje redaktor serwisu TopVPN.pl.

Edukacja cyfrowa

Media społecznościowe, choć stanowią ważne narzędzie komunikacji i interakcji w dzisiejszym świecie, budzą również wiele kontrowersji w kontekście bezpieczeństwa młodszych użytkowników. Z najnowszego badania wynika, że ponad połowa (56 proc.) respondentów jest przekonana, że platformy takie jak YouTube, Facebook, Instagram czy TikTok nie podejmują wystarczających działań, by chronić dzieci i młodzież przed nieodpowiednimi treściami.

Polacy widzą także kluczową rolę edukacji w zapewnieniu bezpieczeństwa online. Z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków (87 proc.) jest przekonana, że szkoły powinny prowadzić regularne lekcje na temat bezpieczeństwa w internecie. Tutaj pomocą powinny również służyć samorządy.

(kw)