wtorek, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki wrzesień 2020

Koronawirus przyczynił się do gigantycznej dziury w budżecie polskiego państwa, a i samorządy masowo tną wydatki. Poznań szacuje, iż z powodu epidemii tegoroczny deficyt budżetowy może być wyższy o około 100 mln zł i miasto postanowiło obciąć wydatki o 76 mln zł. Kilkakrotnie większej dziury budżetowej spodziewają się władze stolicy Dolnego Śląska, bowiem ubytek dochodów – będący skutkiem pierwszej fali pandemii – może sięgnąć we Wrocławiu nawet 500 mln zł. Największe ubytki finansowe miasto zanotowało w dochodach: z PIT-u (62 mln zł), CIT-u (5,2 mln) zł i z podatku od nieruchomości (26 mln zł). Do połowy lipca zanotowano także 32 mln zł straty ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, a do końca roku strata ta może wzrosnąć nawet do 60 mln zł. Warto też podkreślić, że do tej pory Wrocław wydał na walkę z epidemią już ponad 27 mln zł. Wydatki chce również zmniejszyć o prawie 8 mln zł Sopot, a wtedy deficyt budżetowy zmniejszy się do 46,2 mln zł. Odmrożone zostały inwestycje zgłoszone i przegłosowane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim, ale w tym roku nie rozpocznie się remont ratusza. Natomiast deficyt budżetowy w sąsiedniej Gdyni zapewne przekroczy 350 mln zł.

• • •

Były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zakończył już berlińskie stypendium w Akademii Richarda von Weizsäckera, nabrał wiatru w żagle i zamierza wrócić do polityki. A zacznie od stowarzyszenia Nowa Nadzieja zarejestrowanego przez dolnośląskich działaczy Nowoczesnej. W połowie września Dutkiewicz ma ogłosić swój nowy plan polityczny, a warto przypomnieć, iż ma on już na swoim koncie podobne niezbyt udane przedsięwzięcia – w tym Polskę XXI z Janem Rokitą, Kazimierzem Michałem Ujazdowskim i Rafałem Matyją oraz Unię Prezydentów – Obywatele do Senatu, która w roku 2011 wprowadziła do wyższej izby parlamentu tylko jedną osobę.

• • •

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o zakazie pełnienia funkcji publicznych przez Mirosława Gąsika, burmistrza Szprotawy. Włodarz miasta dziewięć miesięcy przesiedział w areszcie podejrzany o korupcję, ale rozprawa do tej pory się nie odbyła i Gąsik może wrócić do pracy. W ubiegłym roku Mirosław Gąsik został zatrzymany w związku z żądaniem korzyści majątkowej w wysokości pół miliona złotych. Jednocześnie ujęto także osobę powołującą się na wpływy i podejmującą się załatwienia spraw urzędowych u wojewódzkiego konserwatora zabytków w zamian za obietnicę korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 200 tys. zł. Areszt burmistrza przedłużano kilkakrotnie. Gąsik wciąż czeka na rozprawę i twierdzi, że jest niewinny, a podczas jego aresztowania obowiązki burmistrza Szprotawy sprawowała Ewa Gancarz, powołana na to stanowisko przez premiera Mateusza Morawieckiego.

• • •

Burmistrz Kęt (woj. małopolskie) Krzysztof Klęczar mówi „dość” teleporadom i ograniczeniom w dostępie do lekarzy, bowiem nie może być tak, że w obawie przed koronawirusem pacjenci „dla własnego dobra” odbijają się od drzwi przychodni i są leczeni przez telefon. W stanowczym i emocjonalnym wpisie na Facebooku samorządowiec sprzeciwił się ograniczeniom w bezpośrednim dostępie do publicznej służby zdrowia, jakie wprowadzono w związku z pandemią. „Podczas pożaru obywatele mają prawo oczekiwać wsparcia od strażaków, w czasie wojny na froncie muszą stanąć żołnierze. A w walce o zdrowie każdy obywatel ma prawo liczyć na fachową i kompleksową pomoc pracowników służby zdrowia. To nie jego przywilej. To jego prawo!” – napisał m.in. samorządowiec. Pod oświadczeniem burmistrza internauci zamieścili ponad 730 komentarzy i ponad 6,1 tys. reakcji.

• • •

O powołanie nowego województwa obejmującego region bielsko-żywiecki apelują regionaliści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Beskidzki Dom, którzy uważają, iż podział administracyjny Polski na 16 województw nie sprawdził się. Członkowie Stowarzyszenia chcą rozpoczęcia działań na rzecz zmian administracyjnych mających na celu upodmiotowienie regionu. Twierdzą, iż region bielsko-żywiecki włączony do województwa śląskiego bez zgody znacznej części mieszkańców – w tym wbrew wyborowi, który w uchwale Rady Miasta Bielska-Białej lokował to miasto i powiat w województwie małopolskim – okazał się przegranym reformy administracyjnej firmowanej przez rząd AWS. A ponadto oceniają, iż przyłączenie do województwa śląskiego uderzyło nie tylko w potencjał gospodarczy, transportowy czy turystyczny regionu, ale także (co wielu lekceważyło i lekceważy nadal) w tożsamość kulturową i regionalną mieszkańców połowy województwa, stanowiącej historyczne i kulturowe części Małopolski. To nie pierwsza taka inicjatywa Stowarzyszenia Beskidzki Dom, ale pięć lat temu list otwarty skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło nie spotkał się z zainteresowaniem partii rządzącej.

• • •

Nad zalewem Witoszówka wyginęły tysiące chronionych małży i ryb, a sprawą zajęła się prokuratura. „Za katastrofę ekologiczną, do której doszło w Świdnicy, ktoś musi ponieść konsekwencje” – napisała na Facebooku prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku nad zalewem Witoszówka II przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W maju, a potem w drugiej połowie lipca, spuszczono stąd niemal całą wodę, co – jak napisała do śledczych pani prezydent – doprowadziło do śmierci ryb i małży słodkowodnych, w tym szczeżui wielkiej, która jest gatunkiem prawnie chronionym. O sprawie powiadomiła także Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To kolejna katastrofa ekologiczna na Dolnym Śląsku – w lipcu doszło do skażenia Baryczy i wyginięcia tysięcy ryb.

• • •

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk został odznaczony Orderem Ukrainy „Za Zasługi”, przyznanym mu przez prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji. Ustanowione w roku 1996 ukraińskie państwowe odznaczenie przyznano dotychczas m.in. Jerzemu Kłoczkowskiemu, Zbigniewowi Brzezińskiemu i Bogdanowi Borusewiczowi. A Lublin jest miastem partnerskim dla siedmiu ukraińskich miast: Łucka, Ługańska, Starobielska, Lwowa, Iwano-Frankiwska, Równego i Sumy.

Podglądacz samorządowy