czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki wrzesień 2017

Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie dochodów gmin.

Najbiedniejsze polskie gminy według GUS:

Komprachcice – gmina wiejska w woj. opolskim. Zamieszkuje ją 11 167 osób. W maju 2009 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy, a w grudniu – dodatkowe nazwy miejscowości w języku niemieckim. Większość terenów zajmują użytki rolne (67 proc), a 19 proc. to lasy. Na terenie gminy znajduje się lotnisko Opole – Polska Nowa Wieś. Dochód roczny na jednego mieszkańca wynosi 2822 zł.

Pszów – gmina w woj. śląskim, w powiecie wodzisławskim (obszar 20,42 km kw., 14 186 mieszkańców). Użytki rolne 62 proc, lasy 14 proc. Dochód na jednego mieszkańca – 2837 zł.

Bejsce – gmina w woj. świętokrzyskim (16 sołectw, 4195 mieszkańców, powierzchnia gminy 57,48 km kw.). Użytki rolne 92 proc., lasy 1 proc. Dochód na jednego mieszkańca – 2879 zł.

Bolesław – gmina wiejska w woj. małopolskim (powiat olkuski), 7842 mieszkańców, obszar 41,42 km kw. (użytki rolne 82 proc., lasy 2 proc). Dochód na jednego mieszkańca – 2907 zł.

Zawadzkie – gmina miejsko-wiejska w woj. opolskim, w powiecie strzeleckim (użytki rolne 29 proc., lasy 62 proc.). Dochód na jednego mieszkańca – 2938 zł.

Ozimek – gmina miejsko-wiejska (woj. opolskie), zamieszkana przez 21 148 osób (powierzchnia 126,5 km kw., użytki rolne 31 proc., lasy 58 proc.). Na terenie gminy, we wsi Krasiejów, w wyrobisku eksploatowanym przez Cementownię Górażdże odkryto skamieliny gadów i płazów żyjących przed około 230 milionami lat. Dochód na jednego mieszkańca – 2973 zł.

Żółkiewka – gmina wiejska w woj. lubelskim (powiat krasnostawski), 6220 mieszkańców, obszar 130 km kw. (użytki rolne 85 proc., lasy 10 proc. ).

Pieszyce – gmina miejsko-wiejska w woj. dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim (do 1 stycznia 2016 była gminą miejską). Powierzchnia 64 km kw., dochód na jednego mieszkańca – 2986 zł.

Gręboszów – gmina wiejska w woj. małopolskim (powiat dąbrowski), 3529 mieszkańców, obszar 48,63 km kw. (użytki rolne 83 proc., lasy 1 proc). Dochód na jednego mieszkańca – 2985 zł.

Szczebrzeszyn – gmina miejsko-wiejska w woj. lubelskim (powiat zamojski), 12 134 mieszkańców, powierzchnia 123 km kw. (użytki rolne 71 proc., lasy 21 proc.).


 

Najbogatsze polskie gminy według GUS:

Kleszczów – gmina w woj. łódzkim, od lat najbogatsza gmina w Polsce, dzięki wpływom z kopalni węgla brunatnego i Elektrowni Bełchatów. Dochód na jednego mieszkańca – 47 709 zł. W całej gminie są równe chodniki, wyremontowane drogi, wybudowane ścieżki rowerowe i zadbane skwery. Jest darmowy aquapark, są kręgielnie, lodowisko, obiady dla dzieci i kolonie oraz dom kultury za 10 mln zł.

Rewal – dochód na jednego mieszkańca wynosi w gminie 20 082 zł. To najmniejsza gmina woj. zachodniopomorskiego, która jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich regionów turystycznych. W jej skład wchodzą: Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Śliwin, Trzęsacz, Pustkowo i Pobierowo. Stały i wysoki dochód zapewniają gminie turyści.

Krynica Morska – dochód na jednego mieszkańca wynosi 17 848 zł. Krynica Morska jest bardzo popularnym wakacyjnym kurortem odwiedzanym corocznie przez kilkaset tysięcy gości, spragnionych słońca, odpoczynku i dobrej zabawy. Ich liczba wielokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców. Krynica Morska jest typowym turystycznym miasteczkiem i właśnie z turystów czerpie największe dochody.

Rząśnia – gmina wiejska w woj. łódzkim (powiat pajęczański). Dochód na jednego mieszkańca wynosi 11 374 zł. Mieszka w niej około 5 tys. osób, a w latach 1975-1998 gmina znajdowała się w woj. piotrkowskim. Wpływy do budżetu pochodzą w Rząśni głównie z kopalni, ale na terenie gminy funkcjonuje także Strefa Aktywizacji Gospodarczej o powierzchni prawie 11 ha, w której zlokalizowane są m.in. oddziały takich firm jak SIDOMIS i Spirvent.

Dziwnów – dochód na jednego mieszkańca wynosi 9565 zł, a zyski przynosi gminie przede wszystkim turystyka. W miejscowości powstały nowe mariny i promenady, są ryby z kutra i stateczki wycieczkowe, gwiazdy sportu i wiele imprez. Dziwnów jest gminą niewielką, są w niej zaledwie cztery miejscowości (oprócz Dziwnowa – Dziwnówek, Międzywodzie i Łukęcin). Wszystkie są kąpieliskami morskimi o najwyższym standardzie europejskim i z certyfikatem Błękitnej Flagi.

Mielno – dochód na jednego mieszkańca wynosi 9366 zł. Gmina leży na Wybrzeżu Słowińskim i Równinie Białogardzkiej, w wąskim trzykilometrowym pasie nad Morzem Bałtyckim. Na obszarze gminy znajduje się też przybrzeżne jezioro Jamno. Większość miejscowości utrzymuje się głównie z turystyki. Poza Mielnem w gminie znajdują się miejscowości: Chłopy, Gąski, Łazy, Mielenko, Barnowo, Sarbinowo, Komorniki, Niegoszcz, Paprotno, Radzichowo, Unieście i Czajcze.

Ustronie Morskie – dochód na jednego mieszkańca wynosi 8450 zł. Gmina leży na Równinie Białogardzkiej nad Morzem Bałtyckim, a nadmorskie wsie Ustronie Morskie i Sianożęty są podstawą turystyki w gminie. Nieopodal wsi Bagicz do niedawna działało lotnisko wojskowe. Tereny leśne zajmują 27 proc. powierzchni gminy, a użytki rolne 57 proc. Na terenie gminy jest 120 pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych, kwater prywatnych i pól namiotowych.

Warszawa – dochód na jednego mieszkańca wynosi 8418, a podmioty gospodarki narodowej zarejestrowane w stolicy wytwarzają kilkanaście procent PKB kraju. Warszawa jest drugim – po Krakowie – największym centrum nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Ponadto jest siedzibą wielu firm, fabryk i sklepów.

Kobierzyce – dochód na jednego mieszkańca wynosi 8345 zł. Gmina ma szczególne znaczenia dla woj. dolnośląskiego i aglomeracji wrocławskiej, ze względu na jej bezpośrednie związki z sąsiadującym Wrocławiem oraz zlokalizowany w jej północnej części rozbudowany węzeł komunikacyjny dróg krajowych i międzynarodowych. Na terenie gminy, w Bielanach Wrocławskich, funkcjonuje kompleks sklepów wielkopowierzchniowych oraz największe w Polsce centrum handlowe – Aleja Bielany, a także parki technologiczne ProLogis i Panattoni. To właśnie podatki płacone przez inwestujące w Kobierzycach firmy zapewniają gminie jej wysoki dochód.

Jerzmanowa – dochód na jednego mieszkańca wynosi 8154 zł. Gmina zalicza się do dynamicznie rozwijających się i bogatych dolnośląskich gmin, a to oraz jej malowniczy krajobraz i dobry poziom komunikacji sprawiają, że jest atrakcyjnym terenem pod rozwijające się budownictwo mieszkaniowe. Na obszarze gminy występują liczne surowce mineralne, z których najważniejsze są zasoby miedzi i węgiel brunatny.

Podglądacz samorządowy