niedziela, 16 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki styczeń 2021

Kilkaset testów antygenowych wykrywających zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zakupiła gmina Świerklaniec w powiecie tarnogórskim, przekazując je do lokalnych ośrodków ochrony zdrowia. Testy antygenowe drugiej generacji rekomendowane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) trafiły do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Warto zaznaczyć, iż pieniądze, które zostały przekazane na zakup testów, miały być początkowo wydane na nowe ozdoby świąteczne w gminie Świerklaniec.

• • •

W grudniu zmarł wójt Dopiewa (woj. wielkopolskie, powiat poznański) Adrian Napierała (42 lata). W ostatnich latach zabiegał m.in. o to, by planowane linie energetyczne budowane były zgodnie z sugestiami mieszkańców gminy. Uczestniczył w negocjacjach z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które zakończyły się sukcesem. W tym roku sprzeciwił się także, aby samorządowcy przekazywali Poczcie Polskiej spisy wyborców. Adrian Napierała był wójtem gminy Dopiewo od roku 2014 – w ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na drugą kadencję. Wcześniej przez dziesięć lat był prezesem Zakładu Usług Komunalnych w Dopiewie. Przed śmiercią od kilku tygodni przebywał w szpitalu i był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. U samorządowca miało dojść do wylewu. Teraz gminę czekają wybory na wójta, ale najpierw premier wskaże komisarza, który będzie zarządzać gminą.

• • •

Wawelno, Stradunia, Kadłub i Mochów są ubiegłorocznymi laureatami konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” na Opolszczyźnie. Zarząd Województwa Opolskiego docenił sołectwa, które zrealizowały swoje pomysły, wykorzystując przy tym pieniądze z funduszu sołeckiego, a do konkursu zgłosiło się dziewięć miejscowości. Wawelno – zdobywca pierwszego miejsca – weźmie udział w ogólnopolskiej edycji konkursu. Dwie edycje temu „Chatka pod Brzozami” z Wojciechowa w gminie Olesno została uznana za najlepszy projekt w Polsce, a w ostatniej edycji Brożec z gminy Walce za projekt „Stodoła – nowoczesność z nutą tradycji” zdobył trzecie miejsce w kraju. Warto też podkreślić, iż w ubiegłym roku pula pieniędzy w funduszach sołeckich zmniejszyła się z powodu wydatków związanych z pandemią, a niestety niektóre gminy zrezygnowały z wyodrębnienia tego funduszu na rok 2021.

• • •

Według wielu samorządowców podział środków finansowych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają również, że rząd kierował się przede wszystkim kryterium przynależności politycznej samorządowców oraz apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków. Jak wskazują samorządowcy, 89 procent środków finansowych przekazano do województw współrządzonych przez PiS.

• • •

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która w roku 2019 działała m.in. na terenie Dolnego Śląska. Sitwą kierowała obywatelka Ukrainy, a w jej skład wchodziło szereg osób, w tym także urzędnicy Wydziału ds. Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Grupa zajmowała się organizowaniem cudzoziemcom przekraczania granic Polski wbrew obowiązującym przepisom. Ułatwiała też zarówno legalizowanie ich pobytu, jak i legalizację pracy na terenie naszego kraju. Przestępcy wielokrotnie wręczali łapówki urzędnikom, a dwie osoby pracujące w Wydziale ds. Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zostały zatrzymane. Łącznie w tej sprawie zatrzymano osiem osób, z czego sześć zostało tymczasowo aresztowanych. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi śledztwo w tej sprawie wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i Strażą Graniczną.

• • •

Pod koniec ubiegłego roku w edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju zwyciężyły: Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska i Świnoujście. Jednostki samorządu terytorialnego oceniano na podstawie szesnastu wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego. Zespołem oceniającym kierował prof. Eugeniusz Sobczak. W zestawieniu samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość triumfowały: Lesznowola, Karpacz i Warszawa.

• • •

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego – najlepsze gminy w Polsce 2020.

Gminy wiejskie (według kolejności miejsc): Kleszczów, Kobierzyce, Tarnów Podgórne, Suchy Las, Puchaczów, Legnickie Pole, Nadarzyn, Lesznowola, Komorniki i Baranów.

Gminy miejsko-wiejskie: Polkowice, Stryków, Rzgów, Ożarów Mazowiecki, Niepołomice, Zbąszynek, Mielno, Błonie, Uniejów i Mikołajki.

Gminy miejskie: Krynica Morska, Karpacz, Wysokie Mazowieckie, Łeba, Sucha Beskidzka, Złotów, Bieruń, Limanowa, Lubawa i Szczawno-Zdrój.

Miasta na prawach powiatu: Świnoujście, Warszawa, Opole, Poznań, Katowice, Kraków, Sopot, Bielsko-Biała, Rzeszów i Wrocław.

• • •

Od 1 stycznia na mapie Polski pojawiło się dziesięć miast i tym samym w naszym kraju prawa miejskie będą miały 954 miejscowości. W tym roku status miast otrzymały: Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki (woj. mazowieckie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie) oraz Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie). W przypadku wszystkich nowych miast propozycje zmiany statusów uzyskały pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Ponadto nadanie statusów miast było także poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. A o nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Warto też podkreślić, iż wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze, a większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Od stycznia 2020 roku status miasta mają cztery miejscowości: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów.

Podglądacz samorządowy