niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity-fakty-opowiastki styczeń 2014

Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk i Gdynię z lotniskiem i jest to pierwsza w Polsce budowana przez samorząd linia kolejowa. Jej koszt sięgnie 750 mln zł. Pomorska Kolej Metropolitalna jest przede wszystkim odbudową linii kolejowej z Gdańska-Wrzeszcza do Kokoszek, która powstała w roku 1914 i funkcjonowała do II wojny światowej. W ramach budowy PKM powstaną dwa tory kolejowe po 17 km każdy, 1,4-kilometrowy odcinek jednotorowej łącznicy PKM z linią kolejową 201 Gdynia – Kościerzyna, osiem przystanków, szesnaście wiaduktów kolejowych, osiem wiaduktów drogowych, pięć przejść nad torami i kładki dla pieszych. Na razie PKM nie będzie zelektryfikowana. Dzięki nowemu połączeniu przejazd z centrum Gdańska na lotnisko w Rębiechowie ma zajmować około pół godziny.

• • •

Na Dolnym Śląsku przeprowadzono ostatnio dwa nieskuteczne referenda – w Krośnicach i Głuszycy. W Krośnicach z inicjatywą odwołania wójta Mirosława Drobiny wystąpiło Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe, a impulsem do zbierania podpisów o przeprowadzenie referendum był plan budowy w Policach zakładu przetwarzania odpadów i biogazowi. Dla ważności całego referendum potrzebnych było co najmniej 2028 oddanych głosów – oddano ich 1858, w tym 1795 głosów ważnych. Frekwencja wyniosła 28,95 procent. Także burmistrz Głuszycy Alicja Ogorzelec pozostanie na swoim stanowisku. Aby referendum w Głuszycy było ważne, musiało zagłosować 2016 osób – a zagłosowało 1796 (16 głosów nieważnych). Za odwołaniem Alicji Ogorzelec były 1694 osoby, przeciwko 86. Zagłosowało 24,21 procent uprawnionych mieszkańców. Było to już drugie referendum. Pierwsze przeprowadzono w czerwcu roku 2012. Wtedy zabrakło około 300 głosów, teraz 220.

• • •

W Kielcach odnotowuje się najmniej przypadków zapalenia płuc, dzieci nie chorują prawie wcale, a ich dziadkowie kilkakrotnie rzadziej niż seniorzy z innych regionów kraju. Wszystko dzięki szczepieniom fundowanym
przez miasto. Warto podkreślić, że w roku 2006 Kielce jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziły masowe szczepienia przeciwko pneumokokom. Od tej pory wszystkie zameldowane tutaj dzieci są szczepione w trzecim, piątym i dwunastym miesiącu życia (chyba że rodzice są przeciwni szczepieniom). Rocznie miasto funduje szczepionkę 1800 dzieciom. Przed wprowadzeniem szczepionek na zapalenie płuc w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Kielcach leczono rocznie 135 kielczan do drugiego roku życia, a po pierwszym roku bezpłatnych szczepień – już tylko 53.

• • •

We Wrocławiu ogłoszono przetarg na renowację zabytkowego Stadionu Olimpijskiego. Remont ma kosztować około 70 mln zł. Odnowiony obiekt stanie się jedną z głównych aren World Games 2017. Stadion zbudowano w latach 1926-28 według projektu Richarda Konwiarza jako Stadion Śląski, a nazwa „Olimpijski” pochodzi od brązowego medalu, który stadion zdobył na konkursie architektury podczas igrzysk w Los Angeles w roku 1932. Nie był planowany na igrzyska olimpijskie, choć rozgrywano tu część meczów piłki nożnej w czasie berlińskich igrzysk w 1936 roku. W czasach nazistowskich nosił imię Hermana Göringa, a w PRL-u – gen. Karola Świerczewskiego.

• • •

Publicysta portalu Think-progress.org Zack Beauchamp przeprowadził analizę, z której wynika, iż jest co najmniej pięć powodów, dla których rok 2013 był najlepszym rokiem w historii ludzkości. Po pierwsze – coraz dłużej żyjemy i coraz mniej umiera dzieci. We wczesnych latach 50. zeszłego wieku średnia długość życia w mniej przyjaznych częściach planety wynosiła 47 lat – dzisiaj 70. Po drugie – lepiej radzimy sobie z biedą, której granice wyznaczają dochody na osobę niższe niż 1,25 dolara dziennie. Poniżej tego progu ubóstwa w 1981 roku żyło 40 procent ludzkości – dzisiaj jedynie 14 procent. Po trzecie – wojny są już mniej krwawe. Podczas II wojny światowej ginęło 300 osób na 100 tys. ludzi, podczas wojny koreańskiej notowano 30 zgonów na 100 tys. ludzi, a w czasie konfliktu wietnamskiego kilkanaście. Obecnie podczas wojen ginie mniej niż jedna osoba na 100 tys. ludzi. Po czwarte – jest mniej brutalnych przestępstw. Na całym świecie w roku 2001 zamordowano 557 tys. ludzi, w 2008 roku mniej – 289 tysięcy. Po piąte – jest mniej rasizmu, seksizmu i innych rodzajów dyskryminacji.

• • •

Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie umorzyła śledztwo przeciwko prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu podejrzanemu o żądanie dwóch mieszkań od biznesmena Sławomira Julkego w zamian za korzystną decyzję.

• • •

W Żórawinie (woj. dolnośląskie) firma futrzarska zamierzała rocznie zabijać 185 tys. zwierząt, ale niedawno Rada Gminy w Żórawinie wydała całkowity zakaz budowy wszelkiego rodzaju ferm zwierząt. Podobno uchwała radnych nie zniechęciła norkowych biznesmenów, którzy jednak nie zaniechali swoich planów na terenie gminy.

• • •

Słychać głosy o reaktywacji podziału Polski na 49 województw. Z jednej strony podwyższyłoby to prestiż mniejszych subregionów, w których mieszkańcy zyskaliby nowe miejsca pracy, z drugiej – pojawiłaby się wielka armia nowych urzędników, którym trzeba by było płacić.

• • •

W Polsce na rogatkach niemal wszystkich miast widnieją tablice „Miasto monitorowane”. Według danych z roku ubiegłego tylko 11 procent miejscowości nie zamontowało jeszcze u siebie kamer. Są wszędzie – w centrach handlowych, przy dworcach i przystankach, na skrzyżowaniach ulic, nieopodal szkół i między blokami. Najwięcej kamer jest w Warszawie (414) i w Poznaniu (398). Prawie 60 proc. Polaków opowiada się za zwiększeniem liczby kamer w przestrzeni publicznej, bowiem ludzie chcą się czuć bezpieczniej i wierzą, że monitoring im to zapewni. W Krakowie po atakach nożami i maczetami policja zasugerowała zamontowanie 300 kamer. W Poznaniu na monitorowanych obszarach przestępczość spadła nawet o 30 procent, a w Myślenicach – po zamontowaniu kamer – liczba zgłaszanych zajść spadła o prawie 60 procent. W Warszawie w ubiegłym roku dzięki monitoringowi wykryto prawie 1000 przestępstw i 18 tysięcy wykroczeń.

Podglądacz samorządowy