sobota, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki sierpień 2021

Żywiec zaistniał także w kosmosie, bowiem nazwę miasta otrzymała planetoida nr 551231, którą odkryli mieszkający w Żywcu Michał Kusiak i krakowianin Michał Żołnowski. Planetoida ma około 1,3 km średnicy, na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje 3,6 roku, a znajduje się między Marsem a Jowiszem. Do tej pory nazwanych zostało 22 tys. spośród 550 tys. numerowanych planetoid, a w Polsce tylko kilka miast może się poszczycić własnym ciałem niebieskim. Astronom Michał Kusiak odkrył już 160 komet.

• • •

Dwadzieścia dziewięć polskich miast otrzymało finansowe wsparcie na realizację projektów rozwojowych z Funduszy Norweskich i z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są to: Krosno, Hrubieszów, Włocławek, Łomża, Przemyśl, Ostrów Wielkopolski, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Opoczno, Żywiec, Rydułtowy, Cieszyn, Zabrze, Zawiercie, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Jarosław, Nisko, Stalowa Wola, Tarnów, Jelenia Góra, Kędzierzyn-Koźle, Hajnówka, Jarocin, Jasło, Złotów, Żary, Piła i Konin. Miasta te dostaną do dyspozycji po ok. 3,5 mln euro, bez wkładu własnego.

• • •

Rada Miejska Świdnika nie chce uchylić uchwały wprowadzającej strefę wolną od LGBT. Natomiast radni ze stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa wezwali dwunastu radnych z klubu burmistrza do zapłaty po 3,3 mln zł, ponieważ skutkiem nieuchylenia deklaracji anty-LGBT Świdnik nie otrzymał prawie 40 mln zł z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

• • •

W tym roku do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 21 wniosków rad gmin, dotyczących ustalenia granic gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz jeden wniosek rady powiatu w sprawie ustalenia granicy tegoż powiatu. Rząd przychyla się, aby z początkiem nowego roku status miasta zyskały: Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat świecki), Izbica (woj. lubelskie, powiat krasnostawski), Lutomiersk (woj. łódzkie, powiat pabianicki), Bolimów (woj. łódzkie, powiat skierniewicki), Cegłów (woj. mazowieckie, powiat miński), Nowe Miasto (woj. mazowieckie, powiat płoński), Jedlina-Letnisko (woj. mazowieckie, powiat radomski), Olsztyn (woj. śląskie, powiat częstochowski), Iwaniska (woj. świętokrzyskie, powiat opatowski) i Kaczory (woj. wielkopolskie, powiat pilski).

Ponadto pozytywnie rozpatrzono wnioski o zmianę granic miast: Świecia (woj. kujawsko-pomorskie, powiat świecki), Różana (woj. mazowieckie, powiat makowski), Ponieca (woj. wielkopolskie, powiat gostyński), Czempinia (woj. wielkopolskie, powiat kościański) i Lipian (woj. zachodniopomorskie, powiat pyrzycki).

Ponadto projekt rozporządzenia zakłada zmianę granic gmin: Jeziora Wielkie (woj. kujawsko-pomorskie, powiat mogileński), Strzelno (woj. kujawsko-pomorskie, powiat mogileński), Chełm (woj. lubelskie, powiat chełmski), Sawin (woj. lubelskie, powiat chełmski), Rzeszów (woj. podkarpackie), Boguchwała (woj. podkarpackie, powiat rzeszowski), miasto Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki), gmina Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki), Sokoły (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki), Wysokie Mazowieckie (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki).

Negatywnie rozpatrzono wniosek Rady Gminy Wińsko (woj. dolnośląskie, powiat wołowski) o ustalenie granic powiatów wołowskiego i lubińskiego, poprzez wyłączenie gminy Wińsko z powiatu wołowskiego i włączenie jej w granice powiatu lubińskiego.

• • •

Na dzień 18 lipca najbardziej wyszczepionymi gminami przeciwko COVID-19 były: Podkowa Leśna (woj. mazowieckie; 60,2 proc.), Warszawa (woj. mazowieckie; 59,2 proc.), Wrocław (woj. dolnośląskie; 56,7 proc.), Poznań (woj. wielkopolskie; 56,3 proc.), Michałowice (woj. mazowieckie; 56,1 proc.), Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie; 56 proc.), Gdańsk (woj. pomorskie; 55,6 proc.), Puszczykowo (woj. wielkopolskie; 54,9 proc.), Kraków (woj. małopolskie; 54,8 proc.) i Raszyn (woj. mazowieckie; 54,6 proc.).

• • •

Prezydent Gdyni powołał swojego pełnomocnika do spraw otwartych danych, i jest to pierwszy w Polsce samorządowy chief data oficer, który m.in. będzie rozwijać otwarte dane w mieście. Do jego zadań będzie należało pozyskiwanie, dostosowywanie i publikowanie zbiorów gdyńskich danych publicznych, certyfikacja miasta w zakresie norm z obszaru ISO 37120 – ISO 37123 oraz opracowywanie raportów na temat jakości życia. Gdyński chief data oficer ma również dbać o aktualność danych publikowanych na portalu www.otwartedane.gdynia.pl oraz wskaźników oświatowych dostępnych na stronie www.edukacja.gdynia.pl. Zajmie się także szkoleniami wewnętrznymi pracowników dotyczącymi otwierania danych i organizacją wydarzeń promujących otwarte dane. Jednym z jego głównych obowiązków będzie też poszukiwanie narzędzi wykorzystujących dane publikowane na portalu, które mogą mieć wpływ na poprawę usług miejskich.

• • •

Znane są już samorządy terytorialne, które zostały polskimi liderami w gospodarowaniu środkami finansowymi w roku 2020. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego przygotowała Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Opracowanie zostało oparte na zestawieniu parametrów finansowych i obejmuje wszystkie samorządy. Naukowcy zbadali ich sposób gospodarowania pieniędzmi, korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnych Izb Obrachunkowych. W tym roku laureatami zostali: w kategorii powiaty ziemskie – powiat wrocławski, w kategorii gminy wiejskie – Chojnice (woj. pomorskie), w kategorii gminy miejsko-wiejskie – Poddębice (woj. łódzkie), w kategorii gminy miejskie – Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) i w kategorii miasta na prawach powiatu – Poznań.

• • •

Najgorzej zarabiającym burmistrzem w Polsce jest Michał Rudzki, burmistrz Karczewa (woj. mazowieckie, powiat otwocki) który otrzymuje miesięczne 4440 zł brutto, czyli około 3200 zł na rękę. A wszystko przez czerwcową uchwałę miejscowej rady miejskiej, która obniżyła jego apanaże. Powodami decyzji radnych były m.in.: błąd w dokumentacji skutkujący nadpłatą 10 mln zł tzw. janosikowego, próba zwolnienia dyrektora przychodni, funkcjonowanie Muzeum Stara Plebania bez umowy najmu i wnoszenie bezzasadnych skarg na uchwały karczewskiej rady miejskiej do RIO.

Podglądacz samorządowy