sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki sierpień 2014

W Kielcach, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego zwolniono z pracy Cecylię Polańską za napominające przełożonych wpisy w internecie. Natomiast kobieta twierdzi, że zwolnienie spowodowane było tym, że przed sześciu laty porzuciła katolicyzm i przeszła na islam. Pani Cecylia do pracy w urzędzie przychodziła w chuście zakrywającej włosy i w długich ciemnych spódnicach, dlatego – jej zdaniem – była dyskryminowana. Przed trzema laty, aby uniemożliwić jej kontakt z petentami urzędu, przeniesiono ją do kancelarii ogólnej, a z pracy zwolniono ją dyscyplinarnie, gdy napisała w internecie, że szefowie powinni „zająć się pracą, a nie pracownikami”. Sąd przywrócił Cecylię Polańską do pracy, ale przedstawiciele urzędu marszałkowskiego nie wykluczają apelacji. Prawo zakazuje zwalniania z pracy, utrudniania awansu i dostępu do szkoleń ze względu na wyznanie, pochodzenie lub rasę. Wolność religijną gwarantuje konstytucja, ale prawo stanowi także, iż w prezentowaniu poglądów religijnych należy stosować umiar.

• • •

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski w Mojeszu koło Lwówka Śląskiego stracił – z powodu pęknięcia opony – panowanie nad samochodem, przejechał pas jezdni w przeciwnym kierunku i uderzył w ogrodzenie pobliskiego domu. Policja za spowodowanie kolizji ukarała samorządowca mandatem w wysokości 250 zł i sześcioma punktami karnymi, a karetka zawiozła go do szpitala powiatowego w Bolesławcu. Marszałek został ranny w głowę i założono mu kilka szwów.

• • •

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz flirtuje z Platformą Obywatelską, a może raczej negocjuje i bada, co mógłby od tej partii uzyskać i za co byłyby te dobrodziejstwa. Ale póki co prezydent deklaruje, że Wrocław jest dla niego najważniejszy. Wygląda raczej na to, że Wrocław jest dzisiaj dla Dutkiewicza nie najważniejszy, lecz najpewniejszy, bowiem warszawskie obiecanki cacanki daleko, a w listopadowych wyborach samorządowych wygra, choć już nie z tak dużym poparciem, jak to drzewiej bywało. Poparcie i popularność Dutkiewicza we Wrocławiu słabnie, a wpływ na tę tendencję mają zapewne: znużenie wrocławian wieloletnim prezydentem, jego pozawrocławskie ambicje polityczne i nietransparentne i niezgodne z kodeksem drogowym poranne wyczyny rajdowe. Mimo wszystko Rafał Dutkiewicz wygra w wyborach na prezydenta Wrocławia, bowiem nie ma nawet jednego poważnego rywala. Wybory prezydenckie mógłby wygrać Bogdan Zdrojewski, który został posłem europejskim, ale to tylko teoria.

• • •

Wójt gminy Skierniewice Dominik M., jego zastępca oraz sekretarz gminy podejrzani są o nadużycia finansowe przy wykorzystywaniu projektów unijnych, ale pełnią dalej swoje funkcje zgodnie z orzeczeniem Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Sąd uwzględnił zażalenie wójta na zastosowanie wobec niego przez prokuraturę zawieszenia w obowiązkach służbowych, utrzymując w mocy poręczenie majątkowe w wysokości 15 tysięcy złotych. Sąd uchylił także decyzje prokuratury zawieszające w obowiązkach służbowych zastępczynię wójta Izabelę Ż. i sekretarz gminy Małgorzatę F., utrzymując w mocy poręczenia majątkowe. Podejrzanym przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień przy rozliczaniu projektów unijnych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i oszustwa dotacyjnego, za co wszystkim grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Wójt usłyszał 76 zarzutów, zastępca wójta 12, a sekretarz gminy 99. W śledztwie prowadzonym od roku 2013 przez Prokuraturę Rejonową w Skierniewicach, podejrzanych jest w sumie dziewiętnaście osób. Według śledczych, wykazywano m.in. większą liczbę osób biorących udział w szkoleniach na przykład nauki makijażu lub gry w minisiatkówkę. Takimi kursami kierowały osoby spokrewnione z podejrzanymi lub ich znajomi, a ponadto nie ogłaszano konkursów.

• • •

Spółki energetyczne planują nowe kopalnie odkrywkowe, a pod kancelarią premiera protestują samorządowcy i mieszkańcy z Lubuskiego, Łódzkiego, Dolnego Śląska, Kujaw i Wielkopolski. Pierwsze kopalnie mogą powstać na lubuskim pograniczu z Niemcami, w gminach Brody i Gubin, a nad Nysą Łużycką złoża węgla brunatnego oceniane są na 1,6 mld ton. Gminy Gubin i Brody tylko z podatków dostaną 140 mln zł, ale mieszańcy tych terenów nie chcą tego dobrodziejstwa na siłę i budowy kopalni. W roku 2009 w sześciu gminach referendum wygrali przeciwnicy odkrywek – także w Brodach i Gubinie – ale rząd nie chce brać ich głosów pod uwagę, dlatego protestujący poskarżyli się Brukseli. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wezwała polski rząd do respektowania wyników referendum i może się tak zdarzyć, jak z Doliną Rospudy.

• • •

Prezydent Zawiercia Ryszard M. najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie, a samorządowcowi postanowiono trzy zarzuty. Miał wziąć 40 tys. zł łapówki, w zamian za pomoc w sfinansowaniu kampanii wyborczej miał obiecać korzystne rozstrzygnięcie przetargu na miejską działkę, miał też zobowiązać się do przyjęcia 600 tys. zł łapówki w związku z pełnioną funkcją. Prezydent nie przyznał się do winy. W związku z tą sprawą zatrzymano pod zarzutem płatnej protekcji 37-letniego Bartłomieja K., przedsiębiorcę z Zawiercia, który miał powoływać się na wpływy w zawierciańskim urzędzie miasta. Po przedstawieniu zarzutów zwolniono go za kaucją, ma policyjny dozór i zakaz opuszczania kraju. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

• • •

W roku 2012 Sąd Najwyższy stwierdził, że nawet imiona i nazwiska prywatnych osób, które zawarły umowy z gminą, są jawne. Ale wrocławianie nie poznają spisu umów zawartych przez magistrat, bowiem komisja urzędnicza odrzuciła złożony do budżetu obywatelskiego projekt publicznego rejestru. Tak właśnie wygląda transparentność we Wrocławiu, gdzie rejestr wprawdzie jest, ale tylko dla urzędników. Natomiast mieszkańcy Szczecina, Słupska i Warszawy łatwo mogą dowiedzieć się, jakie umowy zawierają ich urzędy miejskie – wystarczy, że wejdą na strony Biuletynów Informacji Publicznej.

Podglądacz samorządowy