piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki październik 2018

Pierwsza tura wyborów samorządowych już za dwa tygodnie i trochę, czyli 21 października, i oczywiście dzisiaj nie wiadomo, kto w nich osiągnie sukces. Ale nam jest naprawdę smutno, że część świetnych włodarzy współpracujących od wielu lat wcześniej z „Wrocławianinem”, a teraz z naszym miesięcznikiem „Gmina Polska” nie będzie ubiegała się o włodarzenie swoimi gminami. A wśród nich: uśmiechnięty i kulturalny olbrzym – burmistrz Niemczy Grzegorz Kosowski, który fascynuje się silnymi samochodami, a wybiera się do Powiatu Dzierżoniowskiego; dowcipny i miły burmistrz Piechowic Witold Rudolf, który także szuka swego nowego miejsca w samorządzie powiatowym; burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz, za którego gmina rozwijała się bardzo dobrze pod względem gospodarczo–turystycznym; ciągle narzekający na niewystarczające środki finansowe i kochający muzykę burmistrz Lubomierza Wiesław Ziółkowski; kompetentny i pełen kurtuazji burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, którego zarządzanie miastem – a może bardziej pikiety przeciwników po jego domem – wyraźnie zmęczyły; świetnie haratający w gałę, słowny, dobrze wykształcony i energiczny wójt gminy Kondratowice Wojciech Bochnak, który prawdopodobnie znajdzie się w sejmiku dolnośląskim; dobry biznesmen i dyplomata, wójt gminy Kostomłoty Stanisław Wicha, który postanowił przekazać pałeczkę młodszemu koledze; prawdziwa dama i świetny samorządowiec, wójt gminy Złotoryja Maria Leśna, której perturbacje zdrowotne wpłynęły na decyzję o zakończeniu pracy w samorządzie gminnym; wójt gminy Cisek – Czissek Alojzy Parys, który o ludziach nigdy nie mówił źle, a podczas swego długoletniego zarządzania gminą przeżywał wiele dramatów z powodu powodzi i nawałnic i, tak jak dzielna miejscowa społeczność, nigdy nie opuszczał rąk, nie narzekał i nie poddawał się; wieloletni gospodarny włodarz gminy Domaszowice wójt Zenon Kotarski, który osiągnął już wiek emerytalny, a ostatnio narzekał na zdrowie i na bezpardonową opozycję; no i wreszcie jeden z najlepszych samorządowców na Opolszczyźnie, burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch, któremu stan zdrowia nie pozwala na sprostanie obowiązkom związanym z zarządzaniem gminą.

• • •

W ostatnich latach rozwiązano około stu straży gminnych i miejskich i jak to zazwyczaj bywa, zasadność istnienia tych formacji jest przed wyborami samorządowymi jednym z tematów rozważań. Przeciwnicy straży argumentują, że pochłaniają one zbyt wiele środków finansowych, a ich działalność ogranicza się do wymierzania mandatów za nieprawidłowe parkowanie i za inne drobne wykroczenia, i że lepiej wspierać policję. Natomiast zwolennicy straży podnoszą, że formacja ta jest potrzebna, bowiem policyjny patrol nie przyjedzie, gdy na przykład ktoś śmieci w miejscu publicznym.

• • •

Niedawno wiceprezydent Częstochowy Mirosław S. jechał swoją toyotą z Częstochowy do domu w Dąbrowie Górniczej i na skrzyżowaniu w Nieradzie zatrzymał się przed znakiem „stop”, przepuszczając grupę rowerzystów. Ale po chwili z niewiadomych powodów ruszył i uderzył w jadącego za grupą dziesięciolatka. Samorządowiec nie zatrzymał się, nie udzielił chłopcu pomocy, odjeżdżając z miejsca wypadku. Krótko mówiąc, zwiał. Dziecko trafiło do szpitala, na szczęście nie odniosło poważnych obrażeń. Za to zatrzymany dzień później Mirosław S. miał promil alkoholu w organizmie, nie jest już wiceprezydentem i przedstawiono mu zarzuty o charakterze kryminalnym.

• • •

Gmina Grabówka (woj. podlaskie) miała powstać na początku 2016 roku i wtedy rozpoczęły się przygotowania administracyjno-prawne do działalności nowego samorządu, ale przed końcem roku premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie uchylające decyzję poprzedników. Następnie mieszkańcy miejscowości, które miały wejść w skład gminy Grabówka, rozpoczęli akcję protestacyjną, w tym pikiety na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Później Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie Rady Ministrów, uchylające rozporządzenie w sprawie utworzenie gminy Grabówka, jest niezgodne m.in. z konstytucyjną zasadą pomocniczości państwa oraz faktem, że ustrój terytorialny RP zapewnia decentralizację władzy publicznej. Trybunał odwołał się do zapisów konstytucji, a za nią do ustawy o samorządzie gminnym, przywołując, że zasadniczy podział terytorialny państwa musi uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniać jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych. Teraz mieszkańcy i Stowarzyszenie „Za lasem. Nasza gmina Grabówka” żądają 3 mln zł odszkodowania za anulowanie utworzenia gminy i wybierają się do sądu.

• • •

Wicestarosta powiatu pilskiego i dyrektor jednego z wydziałów starostwa usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej. Wobec podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe. Ponadto zostali oni zawieszeni w czynnościach służbowych. Według ustaleń agentów CBA z Poznania, wicestarosta pilski chciał wymóc zatrudnienie lub przeniesienie na wyższe stanowisko osób, które nie spełniały wymagań zawodowych. Osoby te miały należeć do grona znajomych zastępcy starosty albo były mu polecane przez osoby trzecie. Do pomocy w nielegalnym działaniu wicestarosta miał nakłonić podległego mu dyrektora jednego z wydziałów starostwa. Podejrzanym za zarzucane im przestępstwa grozi kara od roku do dziesięciu lat więzienia.

• • •

W rankingu większych miast przyjaznych seniorom wzięto pod uwagę długowieczność, współczynnik obciążenia osobami starszymi oraz działanie miasta na rzecz seniorów: liczbę siłowni, rady seniorów, usługi opiekuńcze w domu, Uniwersytet Trzeciego Wieku, kopertę życia, bezpłatne świadczenia zdrowotne i centra aktywności dla seniorów. Najlepiej wypadł Toruń, a za nim w kolejności miejsc: Białystok, Radom, Rzeszów, Kraków, Lublin, Gdańsk, Wrocław, Poznań i Płock.

Podglądacz samorządowy