czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki marzec 2021

Związek Powiatów Polskich ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów, a na listach znalazło się 74 laureatów, którzy typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Oceniając jednostki samorządu terytorialnego, eksperci ZPP wydają swoje opinie według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, a także działania promocyjne. ZPP opublikował również listę zdobywców tytułu Super Powiat i Super Gmina za rok 2020. Tytuły te przyznawane są w sytuacji, w której dany samorząd uzyskał największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów.

Powiaty do 60 tys. mieszkańców: 1. Powiat Augustowski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020, 2. Powiat Drawski, 3. Powiat Przasnyski, 4. Powiat Świdwiński, 5. Powiat Elbląski, 6. Powiat Hajnowski, 7. Powiat Łobeski, 8. Powiat Lubański, 9. Powiat Bielski (podlaski), 10. Powiat Sępoleński.

Powiaty do 120. tys. mieszkańców: 1. Powiat Słupski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020, 2. Powiat Ostródzki, 3. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, 4. Powiat Raciborski, 5. Powiat Tomaszowski (lubelskie), 6. Powiat Toruński, 7. Powiat Świecki, 8. Powiat Niżański, 9. Powiat Chojnicki, 10. Powiat Szczecinecki, 11. Powiat Piotrowski, 12. Powiat Stalowowolski, 13. Powiat Malborski, 14. Powiat Jędrzejowski, 15. Powiat Lęborski.

Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców: 1. Powiat Kielecki – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020, 2. Powiat Cieszyński, 3. Powiat Kartuski, 4. Powiat Wodzisławski, 5. Powiat Poznański, 6. Powiat Pilski, 7. Powiat Bielski (woj. śląskie), 8. Powiat Wejherowski, 9. Powiat Myślenicki, 10. Powiat Żywiecki.

Miasta na prawach powiatu: 1. Nowy Sącz – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020, 2. Legnica, 3. Jelenia Góra, 4. Łomża, 5. Rzeszów, 6. Dąbrowa Górnicza, 7. Słupsk, 8. Tarnów, 9. Kalisz, 10. Chełm.

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie: 1. Płońsk – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020, 2. Bolesławiec, 3. Czechowice-Dziedzice, 4. Sochaczew, 5. Dobczyce, 6. Lądek-Zdrój, 7. Siewierz, 8. Stronie Śląskie, 9. Barcin, 10. Krasnobród.

Gminy wiejskie: 1. Chełmiec – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020, 2. Wielka Wieś, 3. Kobylnica, 4. Tomaszów Lubelski, 5. Korzenna, 6. Zabierzów, 7. Borzęcin i Ustka (ex aequo), 8. Zgorzelec, 9. Postomino, 10. Ruda-Huta.

Laureaci tytułu Super Powiat i Super Gmina: Powiat Augustowski, Powiat Bielski (woj. śląskie), Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, Powiat Ostródzki, Powiat Poznański, Powiat Raciborski, Legnica, Stronie Śląskie i Gmina Wielka Wieś.

• • •

Radny Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie) Kamil Grzebyta ujawnił, że w roku ubiegłym burmistrz Dariusz Urbański wraz z kilkoma pracownikami urzędu wysłali około trzy tysiące SMS-ów premium po to, aby jego pełnomocniczka, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus wygrała plebiscyt na najbardziej wpływową kobietę regionu. Plebiscyt ogłosił „Głos Wielkopolski”, a radny opublikował m.in. faktury za komórki urzędników. Kilka dni później burmistrz opublikował w mediach społecznościowych skan przelewu na konto gminy 7686 zł ze „zwrotem z tytułu wykonywania prywatnych SMS z telefonu służbowego”. Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto wszczęła śledztwo dotyczące esemesowej afery.

• • •

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek opracowało raport dotyczący czystości dziesięciu największych polskich miast. Badanie polegało na analizie bakteriologicznej pięciu charakterystycznych miejsc, z którymi mieszkańcy miast mają najczęstszy kontakt każdego dnia. Przebadano poręcze w komunikacji miejskiej, na dworcach PKP, klamki w galeriach handlowych, bankomaty i wózki w sklepach spożywczych. Łódź z sumarycznym wynikiem 1470 znalezionych bakterii jest niekwestionowanym liderem zestawienia pod kątem czystości. Na podium najczystszych miast znalazły się również Bydgoszcz (2340 bakterii) oraz Kraków (2440). Pozostałe pozycje w zestawieniu zajęły kolejno: Białystok (2616 bakterii), Lublin (3120), Wrocław (4570) i Warszawa (5340). Do miana czystej przestrzeni publicznej nie mogą natomiast pretendować takie miasta jak Gdańsk (8294 bakterie), Katowice (9590) oraz Poznań (14 620).

• • •

Przez pandemię przesuwane są przedterminowe wybory na wójtów i burmistrzów w miejscowościach Dopiewo, Wejherowo, Boguszów-Gorce, Lubań, Dobrzany i Ciężkowice. Przedterminowe wybory w Ciężkowicach (woj. małopolskie) spowodowane są śmiercią dotychczasowego burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza, który 6 grudnia ubiegłego roku zmarł w wieku 65 lat na COVID-19. Jurkiewicz był burmistrzem Ciężkowic od roku 2010. Był także m.in. radnym gminy, prezesem Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, wieloletnim działaczem i byłym prezesem klubu piłkarskiego Ciężkowianka Ciężkowice. W Dopiewie (woj. wielkopolskie) przedterminowe wybory wyznaczono po śmierci wójta gminy Adriana Napierały (42 lata). Samorządowiec kierował gminą od 2014 roku, a w roku 2018 wybrano go na drugą kadencję. W Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie) wybory odbędą się po odwołaniu burmistrza w referendum gminnym, które przeprowadzono w czerwcu ubiegłego roku. Dotychczasowy burmistrz Jacek C. jest oskarżony o korupcję – od grudnia 2018 roku przebywa w areszcie i trwa jego proces.

Podglądacz samorządowy