poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki marzec 2016

Na Światowe Dni Młodzieży (26-31 lipca) do Krakowa może przyjechać blisko 2,5 mln pielgrzymów – tak wielkiej imprezy jeszcze w naszym kraju nie było. Dwa najważniejsze spotkania z papieżem Franciszkiem odbędą się na krakowskich Błoniach oraz w Brzegach pod Krakowem. Organizator (archidiecezja krakowska) podkreśla, że to wielka szansa promocyjna dla Polski, lecz trudno nie zauważać kłopotów, jakich przysparza organizacja imprezy. Plan organizacji transportu na ŚDM został opracowany przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej i zakłada, że 160 tys. pielgrzymów przyjedzie koleją, 20 tys. przyleci samolotami, a 500 tys. spodziewanych jest w autokarach. W sumie to 10 tys. autobusów. Około 200 tys. osób może przyjechać prywatnymi samochodami, co daje około 50 tys. pojazdów, a na parkingi dla nich oraz dla autokarów i busów Kraków musi zabezpieczyć 82 km ulic. Plan zakłada, że ponad dwa tysiące autokarów zaparkuje na zamkniętej autostradzie A4, ale na takie rozwiązanie nie godzi się Ministerstwo Infrastruktury. Plan opracowany przez ekspertów obliczono na milion osób, tymczasem na imprezie spodziewanych jest o 1,5 mln osób więcej. Do tej pory udział w ŚDM zarejestrowało 590 tys. pielgrzymów, ale doświadczenia z Madrytu i Rio pokazują, iż 70 proc. ludzi przyjeżdża bez rejestracji i dla 40 proc. z nich brakuje miejsc noclegowych. Rząd na organizację imprezy zarezerwował 180 mln zł, szacuje się, że strona kościelna wyda około 200 mln zł, Kraków 51 mln zł, a Wieliczka 18 mln zł.

• • •

Prawie 2,4 tys. nowych miejsc pracy, poręczenia dla tysięcy firm, modernizacja szkół wyższych i budowa laboratoriów – to tylko część wartego blisko 10 mld zł unijnego Programu Rozwoju Polski Wschodniej w pięciu województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. W programie unijnym na lata 2007-2013 zrealizowano inwestycje, które doprowadziły do wzrostu atrakcyjności makroregionu – powstało lub zostało rozbudowanych 12 parków przemysłowych, naukowo-technicznych i inkubatorów, których celem jest pomoc w rozwoju prywatnych firm. Z ich usług skorzystało do tej pory ponad 1,5 tys. przedsiębiorstw, a w ramach programu udzielono preferencyjnych pożyczek i poręczeń dla prawie 3 tys. firm. Efekty przyniósł także – wart ponad 100 mln zł – Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. W międzynarodowych wydarzeniach promocyjnych uczestniczyło 2000 przedsiębiorców i ponad 400 przedstawicieli samorządów. W efekcie zawarto blisko tysiąc kontraktów na kwotę prawie 440 mln zł. Program wspierał w ostatnich latach również rozwój ośrodków kongresowo-wystawienniczych (Lublin, Kielce, Ostróda i Rzeszów) oraz klasterów (turystyka, budownictwo, informatyka, branża metalowa, e-usługi i energetyka). Do miast trafiło ponad 400 nowych autobusów, trolejbusów i tramwajów, udało się zbudować 353 km dróg i 23 obwodnice, a także dwa mosty na Wiśle i jeden na Wisłoku w Rzeszowie. W nowym programie Polska Wschodnia na lata 2014-2020 zarezerwowano 2 mld euro, które będą przeznaczone na wdrażanie przez przedsiębiorców innowacji i zwiększenie aktywności na międzynarodowych rynkach. Zrealizowany zostanie także program startupów, a pieniądze przeznaczone są też na transport miejski, drogi i kolej.

• • •

Nowym prezydentem Radomska został Jarosław Ferenc, kandydat lokalnego komitetu, który zdobył ponad 60 proc. głosów i pokonał w drugiej turze Wiesława Kamińskiego, wujka prezydenta RP. Pierwsza tura wyborów (7 lutego) nie przyniosła rozstrzygnięcia, ponieważ spośród sześciu kandydatów żaden nie zdobył powyżej 50 proc. głosów. W drugiej turze głosowania frekwencja przekroczyła 35 proc. Zdecydowanie wygrał kandydat Razem dla Radomska Jarosław Ferenc (8679 głosów), Wiesława Kamińskiego wskazało 4935 osób.

• • •

Wrocław, Legnica i Śląsk chcą ograniczyć najgorszej jakości węgiel i stare dymiące piece, a szlaki przetarł im Kraków – pierwsze miasto w Polsce, w którym całkowicie zakazano palenia węglem i drewnem. Wszystko po to, aby zlikwidować smog. Z powodu niskiej jakości powietrza w Polsce umiera co roku przedwcześnie 44 tysiące osób i jest to wstyd dla państwa.

• • •

Opole dołączy do miast, które próbują przekonać rodziców, że miejsce sześciolatków jest w szkole, a nie w przedszkolu. Jedną z głównych zachęt dla niezdecydowanych ma być tysiąc złotych wyprawki dla sześciolatka uczącego się w podstawówce. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup materiałów dydaktycznych, szkolnych strojów i na dodatkowe zajęcia na przykład z języków obcych. Uchwała w tej sprawie ma trafić na sesję rady miasta pod koniec marca. Władze Opola obiecują także m.in. dłużej czynne świetlice, zatrudnienie asystentów nauczycieli i doposażenie klas.

• • •

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych opracowała raport, z którego wynika, iż zagraniczni inwestorzy ściągnięci przez rządową agencję mają stworzyć na Dolnym Śląsku ponad 2,2 tys. miejsc pracy i wydać 760 mln zł, a najbardziej skorzysta na tym bogata aglomeracja wrocławska.

• • •

Niedawno rząd zdecydował, iż wójt zadłużonych w parabankach Ostrowic zostanie zawieszony, a władze w gminie przejmie zarząd komisaryczny. Później tereny Ostrowic zostaną przyłączone do – sąsiadujących z gminą – Drawska Pomorskiego i Złocieńca. Zawieszony wójt Ostrowic nie zgadza się z decyzją rządu, zamierza się od niej odwołać i przygotować plan naprawczy, aby ratować finanse gminy. W parabankach nadmiernie zadłużyły się też inne gminy tego regionu: Białogard, Manowo, Rewal, Bielice, Przybiernów i Brojce, o czym powiadomił prokuraturę wojewoda zachodniopomorski.

• • •

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do pracowników oświaty, naukowców, samorządowców i rodziców o wsparcie akcji zbierania podpisów za stabilizacją w oświacie pod hasłem „Razem dla gimnazjów”. Zebrano 248 735 podpisów, najwięcej na Śląsku (ponad 32 tys. ), w województwie mazowieckim (ponad 23 tys.) i łódzkim (20 tys.). Pomysł wyrzucenia szkół gimnazjalnych ze struktury szkolnictwa związek uważa za merytorycznie nieuzasadniony.

• • •

Prezydenci Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia i Wałbrzycha podpisali deklarację działań na rzecz tolerancji i przeciwdziałania przejawom rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii.

Podglądacz samorządowy