niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki marzec 2015

Zmarł prof. Jerzy Regulski, Kawaler Orderu Orła Białego, ojciec chrzestny reformy samorządowej z roku 1990, uczestnik Okrągłego Stołu i były senator. Premier Tadeusz Mazowiecki powierzył mu funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy samorządowej i wybory w maju 1990 roku odbyły się już według nowych, w pełni demokratycznych reguł. Mimo ciężkiej choroby był aktywny niemal do końca życia, doradzając w sprawach samorządowych prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu.

• • •

Polska ma od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej i w wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji przekracza dopuszczalne normy kilka-, a nawet kilkunastokrotnie. W południowej Polsce ludzie przez niemal połowę dni w roku oddychają trującym koktajlem wywołującym astmę, zawały serca i raka płuc. W Krakowie bezpieczne wartości są przekroczone aż przez 150 dni w roku, w Gliwicach i Zabrzu – przez 125 dni.

• • •

Prokuratura Okręgowa w Krakowie zarzuca byłemu prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ś. przyjęcie od przedstawicieli firmy Strabag w roku 2010 łapówki w wysokości 70 tys. zł. Były samorządowiec spędził pół roku w areszcie. Wyszedł po wpłaceniu 450 tys. zł kaucji, obowiązuje go dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zakaz pełnienia funkcji prezydenta. W tym samym procesie sądzonych będzie jeszcze pięć innych osób.

• • •

Budżet województwa dolnośląskiego na rok 2015 jest mniejszy o ponad pół miliarda złotych od ubiegłorocznego. Władze regionu nie wykluczają cięć w połączeniach kolejowych, mniej pieniędzy będzie na utrzymanie dróg. Z drugiej strony Dolny Śląsk do roku 2022 wyda 2,2 mld euro unijnych środków i będzie mieć swój udział w funduszach centralnych. W planach są m.in. nowe miejsca pracy dla naukowców, niemałe kwoty na wsparcie bezrobotnych i droga rowerowa z Wrocławia do Milicza.

• • •

Duża część długów samorządów to także kredyty i zobowiązania walutowe. Na koniec 2013 roku dług jednostek samorządu terytorialnego denominowany w walutach obcych wynosił 7,6 mld zł, co stanowiło 10,9 procent całości ich zadłużenia. Według resortu finansów zobowiązania w walutach samorządom zaciągać nie tak łatwo, a dopuszczane prawem wyjątki to przede wszystkim kredyty w międzynarodowych instytucjach finansowych. We Wrocławiu udział zadłużenia w walutach obcych sięga niespełna 20 procent całego zadłużenia miasta. Warszawa na koniec roku 2014 miała 1,98 mln euro i 258 tys. dolarów zadłużenia w walutach obcych – to zaledwie 0,2 proc. wszystkich zobowiązań stolicy. Bydgoszcz zaciągnęła kredyt w EBI w roku 2004, a obecny stan zadłużenia to 32,6 mln euro, co stanowi 12,9 proc. ogólnego długu.

• • •

Od 1 marca zaczął działać system rejestrów państwowych, który umożliwia wyrobienie dowodu osobistego lub uzyskanie odpisu aktu urodzenia czy ślubu w dowolnym urzędzie w kraju. System zintegruje dane ze zbioru PESEL o dowodach osobistych i aktach stanu cywilnego ze wszystkich gmin.

• • •

Unia Europejska wpompuje setki milionów euro w młodych mieszkańców Polski wschodniej. Aby dostać te środki, trzeba się dobrze przygotować. Potrzebne będą przede wszystkim inkubatory przedsiębiorczości i miejsca dla startupowców. Trzy hale z takim przeznaczeniem już wyrosły przy podrzeszowskim lotnisku, na terenach objętych działaniem strefy ekonomicznej w słynnym już Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis. Do listopada tego roku Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego zawiadująca Parkiem wybuduje tu czwartą halę, która będzie pełnić rolę takiego inkubatora.
W tym samym czasie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi przetarg na wyłonienie operatora dla programu, w ramach którego młodzi ludzie, studenci ostatniego roku bądź absolwenci będą mogli rozpocząć swój biznes. W programie będzie do wykorzystania 2 mld euro; 916 mln euro przeznaczonych zostanie na transport (zakup autobusów, budowę dróg dojazdowych do miast), a 719,5 mln euro na pomoc dla młodych ludzi.

• • •

Komisja Europejska przyjęła programy dla regionów. Województwa w latach 2014-2020 dostaną ponad 31 mld euro. Najwięcej, bo aż 3,5 mld euro, dostanie województwo śląskie. Pozostałe województwa: zachodniopomorskie (1,6 mld euro), pomorskie (1,8), wielkopolskie (2,4), lubuskie (0,9), dolnośląskie (2,2), opolskie (0,9), małopolskie (2,9), łódzkie (2,2), kujawsko-pomorskie (1,9), warmińsko-mazurskie (1,7), mazowieckie (2,1), świętokrzyskie (1,3), podkarpackie (2,1), lubelskie (2,2) i podlaskie (1,2).

• • •

Samorządowcy zdecydowali o likwidacji ponad 200 szkół, z których aż 62 to małe szkoły podstawowe.

• • •

Według nieoficjalnych informacji, do Polski mają być dołączone tereny wzdłuż granicy, między Bogatynią a Świeradowem-Zdrojem. W 1958 roku Polska przekazała naszym południowym sąsiadom ponad 1,2 tys. ha, w zamian dostała tylko 840 ha. W ten sposób powstał dług graniczny, którego do tej pory nie udało się wyegzekwować. Brytyjski „The Telegraph” przytoczył słowa premiera Czech Bohuslava Sobotki, który zapewnił, że Polska otrzyma z powrotem dług graniczny – ponad 360 ha. Województwo dolnośląskie ma się wzbogacić o około 40 ha na terenie powiatu lubańskiego.

• • •

W 2014 r. skarbówka przeprowadziła 450 kontroli w branży paliw i wykryła nieprawidłowości w VAT i akcyzie na rekordowe 2,86 mld zł. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Skala szarej strefy jest jednak dużo większa.

Podglądacz samorządowy