wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki maj 2015

Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 został zaakceptowany przez Komisję Europejską już 18 grudnia 2014 roku i był jednym z pierwszych siedmiu przyjętych regionalnych programów operacyjnych. Dokument określa najważniejsze dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa opolskiego obszary wsparcia, które będą współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego, a całkowity budżet programu wynosi blisko 944,97 mln euro. Zarząd Województwa Opolskiego powołał Komitet Monitorujący RPO (harmonogram naboru wniosków zaakceptowano już w styczniu), a pierwsze projekty dotyczą ochrony różnorodności biologicznej i infrastruktury drogowej. W ramach „Ochrony różnorodności biologicznej” będzie można składać projekty dotyczące m.in. ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych, tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej, ochrony obszarów cennych przyrodniczo oraz budowy, modernizacji i doposażenia obiektów służących ochronie różnorodności biologicznej i edukacji ekologicznej. Drugi nabór odbędzie się w trybie pozakonkursowym i związany jest z drogami wojewódzkimi.

• • •

Starosta wielicki Jacek Juszkiewicz pobrał ponad 50 tys. zł za niewykorzystany urlop, choć odbierał dni wolne za udział w niedzielnych uroczystościach. Radni zawnioskowali o odwołanie starosty. Starosta zarzucił upolitycznienie sprawy, lecz obiecał, że tak dalej robić już nie będzie i dlatego m.in. zachował stanowisko. Na jak długo – nie wiadomo, bowiem opozycja zapowiada jesienne referendum w sprawie odwołania starosty.

• • •

Gdy we Wrocławiu odbywa się mecz piłki nożnej, mieszkający w tym mieście obcokrajowcy piszą do siebie ostrzegające SMS-y: „Nie wychodź z domu”. W stolicy Dolnego Śląska mieszka ich około siedmiu tysięcy, przyjechali tutaj do pracy lub na studia. Pracownicy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które opiekuje się obcokrajowcami, podkreślają, że osoby ciemnoskóre codziennie doświadczają wytykania palcami, wyśmiewania, zaczepek, szturchnięć, słyszą na swój temat obraźliwe komentarze lub zwierzęce odgłosy. Tylko w Prokuraturze Wrocław Stare Miasto w ubiegłym roku prowadzono 41 spraw dotyczących rasistowskich ataków, ale sąd zazwyczaj feruje kary w zawieszeniu, które – moim zdaniem – nie mają wystarczającego znaczenia odstraszającego i prewencyjnego. Krótko mówiąc, hasło promocyjne: „Wrocław – miasto spotkań” to fikcja i żenada.

• • •

Zlikwidowane wcześniej sądy rejonowe w Kamiennej Górze i Lwówku Śląskim zostaną reaktywowane. To samo stanie się z sądami w Jaworze, Miliczu, Strzelinie i Wołowie.

• • •

Poziom naszej ligowej piłki nożnej jest niewysoki, za to poziom chamstwa okołopiłkarskiego często niebotyczny, z czym można było się niedawno spotkać na czwartoligowym meczu Promień Żary – Piast Iłowa. Sędzia spotkania usłyszał mnóstwo epitetów rzucanych m.in. przez miejscowego adwokata i zarazem radnego sejmiku województwa lubuskiego Tadeusza Ardellego (przez osiem lat był wiceprzewodniczącym sejmiku). „Ty ch… jeden, ty k…wo jedna, parszywcu, łysa gnido!” – bluzgał raczej tradycyjnie radny Ardelli, czasami jednak starał się być oryginalniejszym, wykrzykując na przykład: „Ty robaku na próbę z probówki zrobiony”. Prawdopodobnie radnego wkurzyło to, że wyżej notowani gospodarze przegrali 0:2, a do tego sędzia podyktował rzut karny przeciwko jego ukochanej drużynie z Żar. Miejscowy dziennikarz, który w przerwie zwrócił samorządowcowi i prawnikowi uwagę, usłyszał bluzgi i groźby zabrania sprzętu reporterskiego oraz: „Jak ty jesteś dziennikarzem, to ja jestem biskupem” i że „mecz to moja prywatna sprawa”. Przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Czesław Fiedorowicz powiedział, że Tadeusz Ardelli jest niespotykanie spokojnym człowiekiem, a dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze Krzysztof Seweryn Szymański ocenia, że mecenas nie wykazuje się znaczącym temperamentem podczas rozpraw sądowych. Radny województwa lubuskiego Tadeusz Ardelli nie opuścił żadnego meczu Promienia Żary od dwudziestu lat i jak widać i słychać wzbogaca sport pod względem intelektualnym i kulturalnym.

• • •

Rozpoczęto budowę trzech odcinków trasy S3 z Nowej Soli do Legnicy, a później do Bolkowa. Cała ekspresowa trasa wiodąca do Szczecina będzie gotowa w roku 2018.

• • •

Ponad 130 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego może usprawnić regionalną komunikację Opolszczyzny. Zarząd Województwa Opolskiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały list intencyjny na realizację programu polepszenia przewozów. Przedsięwzięcie dotyczy 140 km linii, trzech odcinków linii ważnych dla lokalnej komunikacji kolejowej: Nysa – Opole, Opole – Kluczbork i Nysa – Brzeg.

• • •

We wsi Zaskale w gminie Łączna (powiat skarżyski) doszło do groźnego zderzenia dwóch aut. W renault megane jechało pięć kobiet (mieszkanki Wzdołu Rządowego), a volkswagena passata prowadził Romuald Kowaliński, wójt gminy Łączna, który miał w wydychanym powietrzu od 0,12 do 0,10 miligrama alkoholu (w przeliczeniu na promile to od 0,24 do 0,20). W wyniku zderzenia od jego samochodu oderwało się koło, za to megane wpadł do rowu i zatrzymał się na betonowym mostku, wjeździe do jednej z posesji. Wójt Kowaliński wyszedł ze zderzenia bez szwanku, ale wszystkie panie z renault (w wieku od 17 do 50 lat) przewieziono do skarżyskiego szpitala z ogólnymi potłuczeniami. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Romuald Kowaliński o włos (0,04 mg) przekroczył dopuszczalną granicę, dlatego zatrzymano mu prawo jazdy i do sądu skierowano wniosek o wykroczenie – prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Przypomnijmy, że stan nietrzeźwości zaczyna się od 0,5 promila.

• • •

Realizowana jest największa w Polsce i jedna z największych inwestycji w Europie – budowa nowych bloków Elektrowni Opole. Stoją już dwa – z planowanych czterech – wysokie na 125 metrów pylony, które będą połączone z nowymi blokami, zakończyło się betonowanie pierwszej ogromnej płyty, rozpoczęto kolejne. W tym roku mają być gotowe fundamenty pod obydwa bloki i chłodnię kominową bloku nr 5. Pierwszy z nowych bloków ma być gotowy w lipcu 2018 roku, kolejny w marcu roku 2019. Nowo budowane bloki o mocy po 900 MW każdy będą spełniać najbardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla, a koszty produkcji energii mają być tutaj najniższe w kraju.

Podglądacz samorządowy