sobota, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki luty 2021

Kopciuchy, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce (z tego powodu umiera rocznie 46 tys. Polaków). Niestety, z wymianą przestarzałych kotłów jest bardzo źle, a spośród miast wojewódzkich jedynym dobrym wynikiem może pochwalić się Kraków, w którym w roku 2019 wymieniono 4188 kopciuchów. Na drugiej pozycji znalazł się Wrocław (wymieniono 1442 kopciuchy), a na trzecim Katowice (1213). We Wrocławiu do wymiany jest jeszcze 18 669 takich pieców, a w Katowicach 20 tysięcy. Dół niechlubnej listy zajmuje Zielona Góra (wymieniono 78 kotłów), Białystok (62) i Gorzów Wielkopolski (41). W roku 2018 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę najbardziej zasmogowanych miast, a na 50 miast z rankingu aż 36 stanowiły polskie miasta. Dwa pierwsze miejsca zajęły bułgarski Vidin i Dimitrovgrad, ale zaraz za nimi znalazły się po kolei: Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Godów, Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka, Jarosław, Sosnowiec, Knurów, Nakło, Zabrze, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Nakło nad Notecią, Niepołomice, Piotrków Trybunalski, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Zduńska Wola, Wadowice, Otwock, Nowy Tomyśl, Brzeziny, Piastów, Myszków, Wągrowiec, Katowice i Tuchów.

• • •

Starosta opatowski Tomasz Staniek zaszczepił się poza kolejnością przeciwko COVID-19. Podobnie postąpili starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz i starosta śremski Zenon Jahns, który tłumaczył się tym, iż też jest w grupie zerowej, bowiem jest właścicielem szpitala. Bez kolejki do szczepienia wepchnęli się także burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik i starosta ostrzeszowski Lech Janicki. Niestety, w naszym kraju od zawsze byli równi i równiejsi, a najgorszą karą jest dożywotnia utrata pleców i znajomości.

• • •

W Szpitalu Powiatowym w Jarocinie zorganizowano sesję zdjęciową z udziałem władz powiatu, w tym starosty Lidii Czechak i jej zastępczyni, a powodem sesji były pierwsze w tym roku narodziny dziecka w tym powiecie. Spotkało się to z oburzeniem, ponieważ do placówki wpuszczono starostę jarocińskiego, ale ojca dziecka już nie. Szpital zgodził się na sesję zdjęciową władz powiatu z noworodkiem. Wcześniej nie pozwolił na poród rodzinny. Po krytyce szpital odpowiedział, że „panie starostki są uprzywilejowane w odwiedzinach, bowiem to starostwo finansuje szpital”. A ja mówię, że jak ktoś Panu Bogu podpadł, to Bóg mu rozum zabrał i to czasami bezpowrotnie. Po tym bulwersującym zdarzeniu jarociński szpital poinformował, że od 18 stycznia porody rodzinne będą dozwolone. Osoba towarzysząca rodzącej musi wykonać test na COVID-19 i uzyskać wynik negatywny. Badanie będzie można wykonać bezpośrednio przed porodem, a cena badania wynosi 100 zł. Osoba niezarażona wirusem może towarzyszyć kobiecie podczas porodu i dwie godziny po nim.

• • •

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Niepołomic oraz jego zastępcy, a śledczy zarzucają oskarżonym przekroczenie uprawnień podczas przetargu na budowę szkoły podstawowej w Niepołomicach. Według informacji przekazanych przez dział prasowy Prokuratury Krajowej, samorządowcom zatrzymanym na początku 2019 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarzuca się niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez inną osobę. Ponadto burmistrz Roman P. oskarżony jest o czyn polegający na złożeniu fałszywego pisemnego oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia z postępowania przetargowego. Prokurator zastosował wobec obu podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 i 70 tys. zł, dozoru policji wraz z zakazem kontaktowania się ze świadkami i współpodejrzanymi oraz zawieszenia w czynnościach służbowych. W toku postępowania kwoty poręczenia zmniejszono odpowiednio do 50 i 20 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

• • •

Rząd zaplanował podział dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 i okazuje się, że są województwa-pieszczochy i są mniejsi beneficjenci. Zgodnie z tymi zamierzeniami dotacje w euro na rok na jednego mieszkańca w poszczególnych województwach wyglądają wstępnie tak: świętokrzyskie – 894 euro, warmińsko-mazurskie (874), podlaskie (841), lubelskie (837), opolskie (806), zachodniopomorskie (782), podkarpackie (780), kujawsko-pomorskie (717), lubuskie (734), łódzkie (664), pomorskie (549), śląskie (526), małopolskie (458), wielkopolskie (308), mazowieckie (308) i dolnośląskie (303).

Urząd Miasta Kalisza zdecydował o kupnie za 150 tys. zł nowego samochodu Volvo S90, a wcześniej prezydent Krystian Kinastowski postanowił wyremontować biuro, co pochłonęło 200 tys. zł. Oczywiście zaraz zareagowali opozycyjni radni, uważając, iż w tym trudnym dla wszystkich czasie prezydent powinien jeździć rozpadającym się rzęchem i siedzieć w gabinecie uwłaczającym powadze urzędu. Moim zdaniem zarzuty te są po prostu śmieszne i niczym nieuprawnione.

• • •

Od początku tego roku przedsiębiorcy są zobligowani do odprowadzania opłaty od tzw. małpek. Połowa wpływu z tego tytułu ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia, połowa do gmin. Ustawa prozdrowotna wprowadziła także tzw. opłatę cukrową – od napojów słodzonych i energetycznych.

• • •

Radny powiatowy z Miechowa Wojciech D. (46 lat) spowodował kolizję, prowadząc auto pod wpływem alkoholu i próbował utrudnić wykonywanie czynności przez policjantów. Warto też podkreślić, że radny był wcześniej zastępcą komendanta powiatowego policji w Miechowie. Wojciech D. odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i został przewieziony do szpitala celem pobrania próbek krwi do badań.

• • •

Pandemia mocno uderzyła w małe miasta i aż 74 proc z nich odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej. Najbardziej zauważalne jest to w tzw. miastach niewykorzystanych szans. W tej grupie miast najbardziej odczuwalne było również pogorszenie się sytuacji bytowej mieszkańców (46 proc.).

Podglądacz samorządowy