niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki listopad 2015

Mity, fakty, opowiastki

 

Przed końcem kampanii wyborczej podpisano wiele kontraktów drogowych. Od czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę około 400 km dróg ekspresowych, 40 km autostrady A1 z Katowic do Częstochowy i trzech obwodnic miast. W sumie kontrakty opiewają na blisko 13,9 mld zł z VAT. Oznacza to, że przez niespełna pięć miesięcy drogowcy podpisali więcej nowych umów niż przez poprzednie półtora roku.

• • •

Wyraźnie widać, że wraz z końcem sezonu urlopowego złoty pociąg odjechał z terenu powiatu wałbrzyskiego w siną dal. Ale widać także, iż dobry bajer jest połową sukcesu i – dzięki wirtualnemu pojazdowi pełnemu cennego kruszcu – o ziemi wałbrzyskiej i Dolnym Śląsku pełno było w mediach na całym świecie, przyjeżdżali turyści z wielu zakątków naszego globu, poszukiwacze skarbów i amatorzy szybkiego zarobku. Tylko pociąg gdzieś się zapodział i słychać o nim coraz mniej.

• • •

Socjologowie przewidują, że Kielce czeka katastrofa demograficzna i miasto zostanie daleko w tyle za Rzeszowem,
a nawet za Olsztynem. Dzisiaj Kielce liczą sobie 192 057 mieszkańców, a w roku 2050 ma ich być zaledwie 138 tysięcy. Kielce się wyludniają – jeszcze w roku 2004 mieszkańców było blisko 210 tysięcy, ale w roku ubiegłym już tylko 199 tysięcy. Co gorsza, prognozy demograficzne są fatalne i biorąc pod uwagę stolice województw, wraz z Łodzią i Katowicami będą się wyludniać najszybciej. W roku 2000 na ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej studiowało niemal 30 tysięcy osób, dzisiaj na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego liczba studentów jest o ponad połowę mniejsza. Z Kielc do Krakowa jest 129 km, blisko są także Łódź i konurbacja śląska – trudno więc o korzystniejsze położenie. Władze miasta przypominają o nim potencjalnym inwestorom, lecz bliskość tych aglomeracji to dla Kielc także utrapienie, bowiem najlepsi uczniowie wybierają krakowskie i warszawskie uczelnie i po studiach nie chcą wracać w rodzinne strony. W Krakowie i Warszawie łatwiej o pracę i w latach 2008-2014 z podregionu kieleckiego wymeldowało się do Warszawy ponad pięć tysięcy osób i jest to jeden z regionów najbardziej migrujących do stolicy.

• • •

Czwarta edycja konkursu „Eco-Miasto” zorganizowanego przez ambasadę Francji wyłoniła samorządy najlepiej angażujące się w ochronę środowiska i polepszenie jakości życia mieszkańców. Siedem miast nagrodzono za najlepszą gospodarkę odpadami, oszczędzanie energii, zrównoważony transport i gospodarkę wodną. Za gospodarowanie odpadami pierwszą nagrodę otrzymał Wrocław, Kraków dostał nagrodę w kategorii mobilność zrównoważona, a Warszawę wyróżniono w kategorii gospodarka wodna. Wśród nagrodzonych miast są także: Kościerzyna, Tczew, Zabrze, Częstochowa, Poznań i Puławy.

• • •

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski został uwolniony od zarzutów dotyczących przyjęcia korzyści majątkowych, bowiem zdaniem sądu nie ma dowodów przestępstwa, a niedające się wyjaśnić wątpliwości zawsze rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. Prokuratura postawiła prezydentowi Karnowskiemu osiem zarzutów, w tym siedem korupcyjnych. Zdaniem sądu nie doszło jednak do korupcji w ramach pełnienia przez Karnowskiego funkcji publicznej, natomiast zarzut dotyczący poświadczenia nieprawdy przez samorządowca sąd uznał za czyn o nieznacznej szkodliwości społecznej i warunkowo umorzył postępowanie. Karnowski ma jednak zapłacić 5 tys. zł na cele społeczne. Zatem Jacek Karnowski do więzienia nie pójdzie i prezydentem Sopotu będzie nadal, ale – kolokwialnie mówiąc – to całkiem czysty ten pan nie jest. Wyrok jest nieprawomocny.

• • •

Ustawa antysmogowa dała samorządom uprawnienia, dzięki którym będą mogły eliminować przestarzałe piece i węgiel najgorszej jakości. Warto podkreślić, że dotychczas żadna z polskich gmin, poza Krakowem, nie podejmowała restrykcyjnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, choć w naszym kraju z powodu smogu umiera przedwcześnie corocznie 45 tys. ludzi.

• • •

Niedawno otworzono podlaski odcinek szlaku Green Velo, łączący pięć województw Polski wschodniej. Na razie w regionie gotowych jest blisko 200 km rowerowej trasy, do końca roku jej długość ma wzrosnąć do 600 km, a cała trasa liczy ponad 2 tys. km, łącząc Bieszczady z Zalewem Wiślanym. Trasa przebiega przez pięć parków narodowych i siedemnaście parków krajobrazowych.

• • •

Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które przy otwartej kurtynie normalizuje stosunki z Kościołem. Na polecenie prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka opracowano raport o wzajemnych roszczeniach, który otrzymał arcybiskup poznański Stanisław Gądecki. Urzędnicy wyliczają w nim działki, o których zwrot od miasta zabiega Kościół, i tereny kościelne, na których zależy miastu.

• • •

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został skazany na pięć lat bezwzględnego więzienia za molestowanie kobiet i zgwałcenie urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży. Wyrok zapadł po czterech latach procesu i prawie ośmiu od wybuchu seksafery w olsztyńskim ratuszu i nie jest prawomocny. Małkowski przez sześć lat nie będzie mógł kontaktować się z główną pokrzywdzoną, a poza tym sąd zakazał mu zajmowania kierowniczych stanowisk w jednostkach administracji publicznej. W mowie końcowej oskarżyciel publiczny zażądał dla byłego prezydenta kary dziewięciu lat pozbawienia wolności i chciał także, aby sąd zakazał Małkowskiemu zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach administracji publicznej przez dziesięć lat i wydał wobec niego dwunastoletni zakaz zbliżania się i kontaktowania z główną pokrzywdzoną w sprawie. Prokurator zażądał również, by wyrok został podany do wiadomości publicznej. Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 roku i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje. W roku 2008 mieszkańcy Olsztyna odwołali go jednak w referendum po wybuchu seksafery. Warto podkreślić, iż mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w roku 2014 Małkowski wystartował w wyborach samorządowych, kandydując na urząd prezydenta Olsztyna. W drugiej turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując o 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat. Widać wyraźnie, że są w naszym kraju także tacy samorządowcy, dla których uczciwość i honor są pojęciami zupełnie nieznanymi.

Podglądacz samorządowy