wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki listopad 2014

Moda na rowery trwa nadal i w naszych miastach powstaje coraz więcej kilometrów rowerowych dróg: Warszawa (361 km), Wrocław (214), Gdańsk (185), Kraków (145), Rzeszów (100), Łódź (99), Poznań (90), Białystok (85) i Toruń (61).

• • •

Dużo czasu zabrała wojewodzie dolnośląskiemu Tomaszowi Smolarzowi analiza zachowania kiboli wrocławskiego Śląska, którzy skandalicznie zachowali się podczas towarzyskiego meczu z Borussią Dortmund. Wrocławscy chuligani klęli, obrażając niemiecki klub, odpalili osiem rac, użyli pięciu stroboskopów i ukradli fanom Borussii flagę. Dolnośląska komenda policji zwróciła się do wojewody o zamknięcie trybuny łobuzów na jedno spotkanie ekstraklasy, na co Smolarz nie przystał. Gratuluję wojewodzie wnikliwie przemyślanych decyzji i smaku w gębie.

• • •

Pojawiły się nowe zarzuty przeciwko ekipie prezydenta Kędzierzyna-Koźla Tomasza Wantuły. Prezydent i jego zastępca Paweł Rams podejrzani są o wyłudzenie pieniędzy z gminnej kasy i już w marcu Prokuratura Okręgowa w Opolu przedstawiła obu samorządowcom zarzuty przekroczenia uprawnień. Zarzuty zostały doprecyzowane we wrześniu. Śledczy uznali, że prezydenci działali na szkodę gminy, wydając aż 442 tys. zł na odprawy i nagrody oraz ekwiwalenty związane z rozwiązaniem umów o pracę z nauczycielami i personelem szkół. Listę podejrzanych rozszerzono o Halinę Damas-Łazowską, dyrektorkę gabinetu doradców prezydenta, będącą jednym z autorów reformy oświaty. Poza tym prezydentom Wantule i Ramsowi prokuratura dołożyła kolejne zarzuty dotyczące wyłudzenia mienia, a poszło o płatności za ksera dokumentów postępowania prokuratorskiego. Samorządowcy zapłacili za to przelewem (niecałe 1000 zł) z rachunku gminy, lecz zdaniem prokuratury powinni zapłacić ze swojej kieszeni. Prezydent Wantuła sugeruje, że działania prokuratury mogą być związane z kampania wyborczą i – moim zdaniem – sugestia ta jest uzasadniona. Tym bardziej, że kiedy podejrzani zorientowali się, iż popełnili błąd, polecili potrącić pieniądze ze swoich pensji, ale prokurator stwierdził, że sam zwrot pieniędzy nie przesądza o tym, że przestępstwa nie było. Aż dziw bierze, jak bardzo zacięta jest prokuratura na tych potwornych i zbrodniczych kędzierzyńsko-kozielskich samorządowców, ale być może są tak poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa, że trzeba ich ścigać z całą surowością prawa.

• • •

Dyrekcja dróg podpisała kontrakt z firmą Astaldi, która wybuduje blisko 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Marcinowa koło Trzebnicy do węzła Wrocław Północ na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Prace mają być wykonane w ciągu 30 miesięcy – z wyłączeniem okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca) – a oddanie do ruchu gotowego fragmentu trasy planowane jest w grudniu roku 2017 (koszt 598 mln zł). W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe – Trzebnica i Kryniczno – i zostanie rozbudowany węzeł Wrocław Północ. Na nowej trasie będą wiadukty, przejścia dla zwierząt i miejsca obsługi podróżnych (Morzęcino Wschód, Morzęcino Zachód, Wisznia Mała Wschód i Wisznia Mała Zachód.

• • •

Jeszcze przed kilkoma miesiącami nikt nie przypuszczał, iż Piotr Uszok – jeden z najdłużej urzędujących prezydentów miast – wycofa się z wyborów na prezydenta Katowic. W roku 2002 prezydent Uszok otrzymał 54 proc. głosów, w 2006 roku 73 proc., w 2010 roku 51,6 proc., a teraz chce być już tylko radnym.

• • •

W Elblągu prezydent Jerzy Wilk ma duże szanse na reelekcję. W lipcu 2013 roku Wilk wygrał wybory w drugiej turze, zdobywając o ponad trzy procent głosów więcej od Elżbiety Gelert. Prezydent Wilk zrealizował dwie obietnice: obniżył czynsze w mieszkaniach komunalnych (z ośmiu złotych do sześciu za metr kwadratowy powierzchni) oraz obniżył ceny biletów komunikacji miejskiej (bilet podstawowy staniał o 20 groszy). Nie spełnił jednak dwóch obietnic: nie zlikwidował straży miejskiej i nie doprowadził do przekopu Mierzei Wiślanej.

• • •

Hiszpańska firma Dragados nie zawiesi prac przy budowie przeciwpowodziowego polderu Racibórz, bowiem nie zgodził się na to inżynier kontraktu i wniosek wykonawcy okazał się bezzasadny. Polder Racibórz jest kluczowy dla ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia i nadodrzańskich miejscowości. Kiedy powstanie, zabezpieczy je przed falą powodziową podobną do tej z roku 1997, a inwestycja ma być ukończona już za trzy lata.

• • •

Skryte i zbrodnicze podsłuchiwanie stało się normą, a pluskwę zamontowano w biurze sekretarza miasta w dolnośląskim Karpaczu. Jedna z urzędniczek, korzystając ze stacjonarnego telefonu bezprzewodowego, usłyszała rozmowę prowadzoną w innym pokoju między sekretarzem a burmistrzem i wszczęła alarm. Władze Karpacza wynajęły agencję detektywistyczną (nie był to jednak postrach dzieciobójczyń Rutkowski), która sprawdziła pomieszczenia całego urzędu i w gabinecie sekretarza znaleziono wart kilkanaście złotych podsłuch. Nikt natomiast nie wezwał policji, a prokuraturę zawiadomiono dopiero po tygodniu.

• • •

Na początku listopada prokuratura zdecyduje, czy skierować do sądu akt oskarżenia w sprawie nielegalnego finansowania kampanii komitetu Rafała Dutkiewicza do Senatu w roku 2011. Prokuratura Okręgowa w Opolu chce jeszcze wyjaśnić rozbieżności ujawnione podczas konfrontacji świadków, m.in. byłego wiceprezydenta Wrocławia Michała Janickiego z prezydentem Dutkiewiczem. Przypomnę, że za druk 450 tys. ulotek wyborczych zapłaciła firma Dynamicon, organizująca imprezy na wrocławskim stadionie, która dzisiaj jest z miastem w sporze sądowym.

• • •

W przyszłym roku rząd kolejny raz chce zmniejszyć wydatki na drogi krajowe, przeznaczając na utrzymanie i remonty dróg 2 mld 905 mln zł, czyli o 50 mln zł mniej niż w tym roku. W Polsce przybywa autostrad i dróg ekspresowych, których utrzymanie kosztuje więcej niż dróg niższych standardów, a tymczasem od początku dekady niemal co roku rząd obcina wydatki na drogi.

• • •

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli niedawno do dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego i zabezpieczyli dokumenty dotyczące dwóch należących do samorządu spółek: Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg i Stawów Milickich. Kontrolę wszczęto po donosie na Sławomira Mazurka, prezesa Stawów.

Podglądacz samorządowy