niedziela, 19 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki lipiec 2021

Na Podhalu są gminy, w których w pełni zaszczepionych jest tylko kilka procent mieszkańców, a na szarym końcu listy widnieje gmina Lipnica Wielka znajdująca się w okolicach Nowego Targu. Tu, na 6012 mieszkańców, dwie dawki szczepionki przyjęły jedynie 374 osoby, czyli 6,2 proc. społeczności. Drugą i trzecią gminą z najmniejszą liczbą zaszczepionych mieszkańców są kolejno Czarny i Biały Dunajec na Podhalu, gdzie w pełni zaszczepionych jest odpowiednio 8 proc. i 8,4 proc. ludności, a jedną dawkę otrzymał co siódmy lub co szósty mieszkaniec. Problem z chętnymi do szczepień mieszkańcami ma jeszcze jedna podhalańska gmina – Szaflary, w których nieco ponad 15 proc. mieszkańców zaszczepiło się pierwszą dawką. Można mniemać, że wielu Polaków z obawy przed COVID-19 zacznie omijać Podhale i wykluczy ten region ze swych wakacyjnych kierunków.

• • •

We wsi Niedźwiedź (woj. małopolskie, powiat limanowski) w czerwcu wybierano sołtysa, a jedynym kandydatem był, pewny wygranej, 48-letni Marian Górniak. To jednak nie zagwarantowało mu zwycięstwa. Na ponad tysiąc mieszkańców, do urn poszło jedynie 28 osób, a pewniak nie uzyskał wymaganej liczby głosów i sołtysem nie został. Jeden głos był nieważny, Marian Górniak uzyskał zaledwie 13 głosów, a 14 osób zagłosowało przeciw niemu. Marian Górniak jest społecznikiem. Ostatnio interweniował w sprawie psującego się ogrodzenia przy szkole podstawowej, a podczas sesji rady gminy wielokrotnie apelował, aby zadbano o ekologię, czystość i wizerunek gminy. Był też organizatorem akcji sprzątania, podczas których zlikwidowano kilka dzikich wysypisk śmieci.

• • •

Urząd Miasta w Kuźni Raciborskiej chce przyznawać swoim mieszkańcom po 200 zł za szczepienia. W pierwszej kolejności pieniądze otrzymają te osoby, które już się zaszczepiły. Następni będą pracownicy urzędu oraz podległych mu jednostek. Cała akcja ma kosztować gminę około 60 tys. zł.

• • •

Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Trzcińskim rozpoczęli 2 lipca dziewięciodniowy spływ kajakowy pod hasłem „DbajMY o H2O”, w trakcie którego będą zachęcać samorządy Kujaw i Pomorza do dbałości o wodę w Polsce. Trasa spływu prowadzi z Wąbrzeźna do Bałtyku.

• • •

W czerwcu w Bielawie jeden z miejskich skwerów nazwano imieniem Eleni. Na skwerze im. Eleni pojawiła się też rzeźba przedstawiająca młodą piosenkarkę siedzącą na ławeczce, a w trakcie czerwcowej uroczystości wokalistka wykonała kilka swoich piosenek. Eleni większość swego życia spędziła właśnie u podnóża Gór Sowich. Urodziła się w Bielawie 27 kwietnia 1956 roku jako Helena Milopulos. Jest córką Peryklesa i Despiny, którzy w latach 50. opuścili Grecję ze względu na wojnę domową i osiedli w Polsce, gdzie znaleźli drugą ojczyznę.

• • •

Jest już kilkaset odcinków dróg samorządowych z nawierzchnią betonową i właśnie beton może być alternatywą dla budowanych i modernizowanych dróg, nie tylko krajowych, które znajdują się w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale także tych samorządowych. Przemawia za tym kilka czynników, a świadectwa betonowych zalet dają najlepiej gminy i urzędy miar użytkujące drogi z taką nawierzchnią. Za kładzeniem betonu – zamiast np. nawierzchni asfaltowej – przemawia wiele argumentów merytorycznych, takich jak np. dłuższy okres użytkowania bez konieczności napraw. Poza tym okres używania dróg betonowych bez ich napraw sięga pięćdziesięciu lat, czyli jest od 2,5 do 4,6 razy dłuższy niż asfaltowych. Pod względem kosztów budowy nie są one droższe niż drogi z nawierzchnią bitumiczną, a w połączeniu z dłuższą eksploatacją – nieporównanie tańsze. Ponadto beton w pełni podlega recyklingowi, powoduje niższe opory tłoczenia, czyli mniejsze zużycie paliwa (w przypadku ciężkich pojazdów o 2-3 proc.) i mniejsza emisję CO2. Beton można układać na drogach specjalnych, prowadzących przez lasy, w tym na ścieżkach rowerowych. Za drogami z betonu przemawia także to, że jest już dużo wykonawców, a technologię kładzenia betonu metodą wylewania lub wałowania oferuje już prawie 450 przedsiębiorstw. Na świecie nawierzchnie betonowe ma od trzech do sześciu procent sieci drogowych krajowych. Przekładając tę statystykę na Polskę, taką nawierzchnię mogłoby mieć około 10 tys. km naszych dróg, ale rzeczywistość odbiega od tego daleko, bowiem jest ich 5,5 razy mniej. Całkiem dobrze sytuacja wygląda w przypadku autostrad i dróg ekspresowych, dla których wysoka trwałość nawierzchni ma istotne znaczenie. Tutaj nawierzchnie betonowe ułożono dotychczas na odcinkach o łącznej długości 780 km, tj. na ponad 18 proc. tej sieci (4269 km), a w budowie są odcinki o długości 402 km.

• • •

Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymał donos, w którym napisano, iż wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowa Jacek Krawczyk narusza przepisy prawa, będąc od roku 2016 jednocześnie pełnomocnikiem zarządu ds. zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w spółce Warta, i powinien stracić mandat. Zgodnie z ustawą samorządową radny nie może być członkiem „władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikiem spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych ani przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby”. Jeśli natomiast łączy te dwie funkcje, jego mandat musi zostać wygaszony, chyba że radny zrezygnuje z bycia pełnomocnikiem. W przypadku Jacka Krawczyka nie będzie to konieczne, ponieważ wojewoda nie dopatrzył się naruszenia prawa.

• • •

Na burmistrza mazowieckiej gminy Drobin zaprzysiężony został Krzysztof Wielec, ale przewodniczący gminnej komisji wyborczej wciąż zwleka z wydaniem zaświadczenia o wyborze. Wszystko dlatego, iż ma wątpliwości, czy w trakcie wyborów wszystko poszło jak należy. Na Wielca zagłosowało 1643 mieszkańców – zaledwie o ośmiu więcej aniżeli na jego rywala, dotychczas pełniącego obowiązki burmistrza Grzegorza Szykulskiego. Były to drugie na przestrzeni niespełna roku wybory w Drobinie, w których zmierzyli się obaj kandydaci. Za pierwszym razem – we wrześniu ubiegłego roku – zwyciężył zaledwie dwoma głosami Szykulski, ale sąd uwzględnił wniesione protesty i unieważnił wybory.

Podglądacz samorządowy