niedziela, 28 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki lipiec 2020

Niedawno w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie) przeprowadzono referendum odwołujące burmistrza Jacka C., który pełnił swą funkcję zza więziennych krat. Jacka C. zatrzymano miesiąc po wyborach samorządowych, w grudniu 2018 roku, podczas przyjmowania jednej z rat rzekomej łapówki, której miał zażądać od jednego z przedsiębiorców, realizującego gminne zlecenie. Podczas rocznego śledztwa zebrano materiał dowodowy pozwalający oskarżyć go o kolejne przestępstwa związane z okresem, gdy był starostą wałbrzyskim. Byłego samorządowca oskarżono o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 70 tys. zł i wzięcie 10 tys. zł łapówki, gdy był starostą, oraz o powoływanie się na wpływy w urzędach administracji skarbowej, a także na działanie na szkodę, bowiem odwołał przetarg na sprzedaż nieruchomości, czym wyrządził szkodę w wysokości ponad 4 mln zł. W styczniu tego roku ruszył proces, burmistrz nie przyznał się do winy, zza krat próbował odwołać swojego zastępcę, napisał też apel do mieszkańców gminy, w którym przekonywał o swojej niewinności. Referendum w sprawie jego odwołania przeprowadzono na początku czerwca, a mieszkańcy zdecydowanie wypowiedzieli się przeciwko dalszym rządom burmistrza z więzienia. Odwołanie Jacka C. oznacza nowe wybory na burmistrza Boguszowa-Gorców, ale wcześniej powołany zostanie zarząd komisaryczny.

• • •

Kolejnym samorządowcem zarażonym koronawirusem jest wójt gminy Giby (Podlasie) Robert Bagiński. Zarażeni są również jego żona oraz dwójka ich dzieci. W związku z tym zamknięto Urząd Gminy Giby i nieczynne jest również Starostwo Powiatowe w Sejnach. Warto podkreślić, iż ognisko koronawirusa zaistniało na początku czerwca na weselu w Gibach, gdzie doszło do zakażenia radnej gminy Giby i jej męża, urzędnika powiatowego. Ponieważ 10 czerwca na sesji rady gminy obecna była zakażona koronawirusem radna, kwarantanną objęto kilku pracowników Urzędu Gminy w Gibach. Na sesji było wówczas trzynaścioro radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i Starostwa Powiatowego w Sejnach. Jak informuje Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach, na kwarantannie przebywa 90 osób. To kolejne w ostatnich dniach doniesienie o zakażonych urzędnikach samorządowych. Wcześniej z powodu koronawirusa zamknięto m.in. urząd gminy w wielkopolskich Brzezinach. Koronawirusa stwierdzono także u wiceprzewodniczącego Rady Miasta Łomży Macieja Borysewicza. Ponadto na kwarantannie przebywali prezydent Kielc Bogdan Wenta i przewodniczący rady miasta Kamil Suchański, po tym jak okazało się, iż sekretarz miasta Kielce Szczepan Skorupski zarażony jest koronawirusem.

• • •

W niedzielę 14 czerwca odbyły się referenda dotyczące odwołania przed upływem kadencji burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka i burmistrza Pieniężna Kazimierza Klejdo. Oba głosowania okazały się nieważne. W Ostródzie i Pieniężnie w referendach wzięło udział mniej niż trzy piąte liczby osób uczestniczących w głosowaniu i burmistrzowie Michalak i Klejdo pozostali na swoich stanowiskach.

• • •

W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego dotyczącym roku 2019 wzięto pod uwagę przede wszystkim: wydatki inwestycyjne jednostek samorządu terytorialnego i wysokość unijnych funduszy pozyskanych na wykonanie projektów i inwestycji. Na 1547 gmin wiejskich najlepiej oceniono gminy Dobra (woj. zachodniopomorskie), Stawiguda (warmińsko-mazurskie) i Kleszczów (łódzkie). Wśród 628 gmin miejsko-wiejskich na czele znalazły się: Konstancin-Jeziorna (mazowieckie), Rzgów (łódzkie) i Łomianki (mazowieckie). W gronie 235 gmin miejskich zwyciężył Józefów (mazowieckie) przed Puszczykowem (wielkopolskie) i Podkową Leśną (mazowieckie). Na 314 powiatów ziemskich, najlepszymi wynikami finansowymi mogły pochwalić się powiaty: wrocławski (dolnośląskie), poznański (wielkopolskie) i bielski (śląskie). A na 66 miast na prawach powiatu pierwsze miejsce przypadło Tychom, drugie Warszawie, a trzecie Sopotowi. Nagrody dla zwycięzców wręczone zostaną w czasie uroczystej gali podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

• • •

Na Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online, przyznano statuetki „Zdrowy Samorząd” w trzech kategoriach: „Zdrowa Gmina”, „Zdrowy Powiat” i „Zdrowe Województwo”. W kategorii „Zdrowa Gmina” nagrodzono: Urząd Miasta Gdynia za realizację „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdynia na lata 2018 2020”; Urząd Miasta Poznań za realizację programu „Punkt Profilaktyki Intymnej – 24 h”; Urząd Miasta Kielce za realizację „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych”. W kategorii „Zdrowy Powiat” nagrodzono: Starostwo Powiatowe w Lubinie za „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego” oraz za program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”; Starostwo Powiatowe w Policach za realizacje kampanii społecznej – wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Chore słowa i Ja”; Starostwo Powiatowe w Tczewie za realizację programu „Eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka, występujących w miejscu pracy, na obszarze powiatu tczewskiego”. W kategorii „Zdrowe Województwo” statuetki otrzymali: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego za realizacje programu „Wolontariat szpitalny”; Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego za realizację „Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022”; Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego za Regionalny Program Zdrowotny w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego dla pracowników zawodowo narażonych na działanie pyłu zwłókniającego oraz za Regionalny Program Zdrowotny „Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc u chorych onkologicznych z najczęstszymi nowotworami litymi i hematologicznymi”; Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za program „Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – Hej, słyszysz???”.

Podglądacz samorządowy