wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki lipiec 2016

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do wszystkich urzędów marszałkowskich. CBA sprawdza wydatki z funduszy unijnych w ramach szesnastu wojewódzkich programów regionalnych na lata 2007-2013 na łączną kwotę 17,3 mld euro. Jest to pierwsza taka systemowa i skoordynowana kontrola CBA. Równolegle CBA ma analizować oświadczenia majątkowe marszałków województw, a szczególnemu badaniu będą podlegać programy, w których beneficjentami są same urzędy marszałkowskie. Chodzi przede wszystkim o te wielkie środki finansowe z programów unijnych, które urzędy marszałkowskie przyznawały same sobie, same je realizowały i później same je rozliczały.

• • •

Co najmniej 446 mln zł wyłożą urzędy centralne, samorządy i państwowe spółki na Światowe Dni Młodzieży. Koszty samorządów opiewają na około 103,3 mln zł, w tym Wieliczka około 29 mln zł, a Warszawa i małopolski sejmik wojewódzki – na promocję i organizację imprez towarzyszących – po 6 mln zł.

• • •

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska potwierdził, że nie będzie już dotacji na wymianę pieców węglowych i na termomodernizację domów. Na liście programów, które będzie finansować NFOŚiGW, zabrakło programu „Kawka”, który przez ostatnie trzy lata finansował wymianę starych, wysokoemisyjnych pieców węglowych. W Polsce palą w nich około trzy miliony Polaków. W ciągu trzech lat NFOŚiGW wyłożył na ten program 800 mln zł, dzięki czemu zlikwidowano około 35 tysięcy palenisk. Dzięki temu zmniejszono emisję trujących, rakotwórczych pyłów PM10 (o 850 ton) i PM2,5 (o ponad 817 ton). NFOŚiGW poinformował, że będzie bronił środowiska dzięki odnawialnym źródłom energii. Priorytetowe obszary, na których skoncentruje swoją działalność finansową, to ochrona klimatu, ochrona wód i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi oraz racjonalna gospodarka odpadami.

• • •

Podczas Expo 2022 Łódź ma odwiedzić ponad osiem milionów osób, a władzom miasta w promocji imprezy pomagają szefowie największych łódzkich firm. Jeśli Łódź zdobędzie prawo organizacji Expo 2022, płynącymi z tego korzyściami będzie się musiała podzielić z innymi miastami. Chodzi między innymi o miejsca noclegowe, restauracje, agencje eventowe, transport i branżę budowlaną. Do obsługi takiego wydarzenia potrzeba setek firm i Łódź sama sobie z tym nie poradzi. Według szacunków miasto przez trzy miesiące każdego dnia będzie odwiedzało 80 tys. ludzi.

• • •

W 2018 roku ma się rozpocząć budowa obwodnicy Iłży (woj. mazowieckie). Na realizację tej inwestycji czekają od wielu lat mieszkańcy tego miasta, przez które przebiega ruchliwa droga krajowa nr 9 z Radomia do Rzeszowa. Nowa droga ma być gotowa w 2020 roku. Obwodnica będzie mieć ponad siedem kilometrów długości i omijać miasto od strony zachodniej.

• • •

W ubiegłym roku Wrocław odwiedziła rekordowa liczba turystów – ponad milion i jest to o 200 tys. więcej niż w roku 2014. Zdecydowana większość odwiedzających stolicę Dolnego Śląska to Polacy, a tylko 19 proc. gości pochodziło z zagranicy, z czego ponad 90 proc. to Europejczycy. Choć do Wrocławia z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów, to wciąż pod względem ich liczby wyprzedzają go Warszawa, Kraków i Gdańsk. Raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje również zainteresowanie turystów całym Dolnym Śląskiem. W sumie w ubiegłym roku (wliczając w to Wrocław) region odwiedziło 2,6 mln osób, a obok Wrocławia największym powodzeniem cieszyły się powiaty jeleniogórski i kłodzki. Turyści przyjeżdżali na Dolny Śląsk w lipcu i sierpniu, zostawali tu średnio na trzy doby (noclegi w hotelach i hostelach) lub na dwa tygodnie (m.in. pobyty w uzdrowiskach). Goście najchętniej zatrzymują się w hotelach (65 proc.), innych obiektach hotelowych (8 proc.) i ośrodkach wczasowych (5 proc.). W ubiegłym roku na terenie Dolnego Śląska działało 867 obiektów noclegowych.

• • •

Wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania skierował do premier Beaty Szydło wniosek o odwołanie Roberta Skraburskiego ze stanowiska wójta gminy Rewal. Powodem jest zadłużenie gminy sięgające 140 mln zł i jest to trzy razy więcej niż wynosi roczny budżet gminy. Wcześniej, w styczniu, premier zadecydowała o odwołaniu wójta gminy Ostrowice Wacława Micewskiego, ale wójt Micewski odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA oddalił odwołanie wójta, ale ten złożył wniosek o pisemne uzasadnienie oddalenia wniosku. Po jego otrzymaniu będzie miał miesiąc na ewentualne złożenie odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego i niewątpliwie to uczyni, bo jak zapowiadał ustępować nie zamierza.

• • •

Miejska radna z Piotrkowa Trybunalskiego Monika Tera zarobiła w ubiegłym roku 640 tys. zł na reklamach w sekstelefonach i portalach oferujących seksrandki, a należąca do niej firma miała stać m.in. za organizacją takich serwisów (lub z nimi współpracować) jak: Dupeczki-dla-ciebie.eu, Kapciochy.pl (dojrzałe panie), Kociaczki.pl. „Moja firma zajmuje się pośrednictwem sprzedaży miejsc reklamowych. Z ich treścią nie mamy nic wspólnego. Być może w niektórych przypadkach jesteśmy organizatorem, ale nie pamiętam już szczegółów” – jednej z łódzkich gazet wyjaśniała radna. Monika Tera jest radną klubu radnych „Razem dla Piotrkowa”, który wspólnie z SLD ma większość w piotrkowskiej radzie. Przedsiębiorcza radna od dupeczek przewodniczy komisji administracji, bezpieczeństwa publicznego, inwentaryzacji i mienia komunalnego. Zasiada także w komisjach: rewizyjnej, budżetu, finansów i planowania.

• • •

Zaczęło się od tego, iż na obradach Rady Miejskiej Olkusza burmistrz Roman Piaśnik zobaczył, że przewodniczący rady ma na piersiach łańcuch. Był oburzony, że to przecież on jest najważniejszy, a łańcucha nie ma. Piaśnik argumentował także, że skoro prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ma łańcuch, to on chce go również. Rada uchwaliła niezwłocznie wprowadzenie insygniów burmistrza Olkusza, w postaci pozłacanego łańcucha wartego około 10 tys. zł. Wszystko jednak nagłośnili lokalni, podli dziennikarze i od tego czasu los łańcucha na burmistrzowskim torsie jest raczej niepewny.

Podglądacz samorządowy