poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki – lipiec 2013

Wreszcie rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny na Odrze. Po wielkiej powodzi z roku 1997, która zalała m.in. Wrocław, inwestycję wpisano do rządowego Programu dla Odry 2006, ale kolejne terminy jej rozpoczęcia niestety upadały. Zbiornik będzie miał 13 kilometrów długości i 2 kilometry szerokości, jego pojemność wyniesie 185  milionów metrów sześciennych i znacznie poprawi bezpieczeństwo prawie 2,5 mln ludzi – m.in. mieszkańców Raciborza, Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic, Opola, Brzegu, Oławy i Wrocławia. Budowa zakończy się w roku 2017, a jej koszt ma wynieść 940 mln zł.

• • •

Zbliża się samorządowa batalia o prezydenturę Warszawy. Z sondaży wynika, że ponad 60 proc. mieszkańców stolicy chce wziąć udział w referendum odwołującym prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, a aby było ono ważne, musi w nim zagłosować 389 430 osób.

• • •

Według spisu powszechnego, w roku 2011 poza Polską pracowało 2 mln 60 tys. jej obywateli, a transfery od polskich emigrantów stanowią 1,2-1,5 proc. produktu krajowego brutto. Na całym świecie na emigracji zarobkowej jest 215 mln ludzi.

• • •

Marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec złożył w sądzie pozew przeciwko prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi o 50 mln zł, którymi samorząd Wrocławia obiecał dofinansować budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, czego nie dotrzymał. Porozumienie z 15 kwietnia było kontrasygnowane przez skarbnika miasta, co oznacza, że niesie ze sobą konsekwencje finansowe.

• • •

W Polsce jest 14-procentowe bezrobocie, a pracodawcy narzekają, że na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników. Przede wszystkim poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, technicy, przedstawiciele handlowi, kierowcy, kadra zarządzająca, kucharze, pracownicy działów IT i projektanci. Podstawowymi przyczynami niedoboru poszukiwanych pracowników są: brak umiejętności technicznych, brak dostępnych kandydatów, brak doświadczenia, brak umiejętności komunikacyjnych i zbyt wysokie oczekiwania finansowe.

• • •

Tegorocznymi laureatami Freedom Awards – nagród przyznawanych podczas trwającego we Wrocławiu Global Forum zostali: Tadeusz Mazowiecki, pierwszy po 1989 roku polski premier, pakistańska aktywistka i blogerka Malala Yousafzai, białoruski Europejski Uniwersytet Humanistyczny i wyróżniony pośmiertnie były ambasador USA na Węgrzech Mark Palmer. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz odebrał odznaczenie kawalera francuskiego Orderu Legii Honorowej – przyznane mu „za walkę o wolność i demokrację, promocję kultury i współpracy polsko-francuskiej”.

• • •

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prywatne fundusze mają wspólnie inwestować w najciekawsze projekty polskich naukowców – jest na to 420 mln zł. A wszystko dzięki pilotażowemu programowi Bridge VC, w którym wezmą udział Centrum Badań i Rozwoju, firmy doradcze i dwa konsorcja funduszy typu venture capital. Na całym świecie wyszukują one początkujące firmy z ciekawymi pomysłami, ale bez pieniędzy i pomagają im w zamian za udziały w zyskach. W Izraelu w roku 2011 fundusze venture capital zainwestowały 1,16 mld dolarów w 391 przedsiębiorstw. W tym czasie w Polsce tylko 27 mln dolarów w 26 firm.

• • •

Pod koniec czerwca ogłoszono przetarg na budowę drogi ekspresowej S5 z Wrocławia w stronę Poznania, a w sierpniu zacznie się szukanie wykonawcy odcinka S3 Nowa Sól – Legnica. Budowa obu tras rozpocznie się w przyszłym roku. Dolnośląski odcinek trasy S5 (około 50 km) będzie przebiegał od Korzeńska (gmina Żmigród) do węzła Wrocław Północ na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i ułatwi przejazd między Rawiczem, Trzebnicą i Wrocławiem. W ramach tej inwestycji przewiduje się budowę 12 mostów, 35 wiaduktów, 67 przepustów i 7 węzłów drogowych. Trasa S3 prowadzić będzie od zespołu portów morskich Świnoujście – Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica), do granicy z Czechami. Od Nowej Soli do Legnicy zaplanowano 98 obiektów inżynierskich. Powstanie 6 MOP-ów i węzły drogowe: Nowa Sól Południe, Nowe Miasteczko, Gaworzyce, Drożów, Potoczek, Kaźmierzów, Polkowice, Lubin Północ, Lubin Zachód, Lubin Południe, Legnica Północ i Legnica Zachód. Na odcinku południowym S3 (Legnica – Lubawka) powstanie 60 obiektów inżynierskich, wśród nich najdłuższy w Polsce tunel drogowy o długości 2300 metrów. Inwestycja ma być ukończona w roku 2016.

• • •

W czerwcu delegacja Parlamentu Europejskiego przyjechała na Dolny Śląsk sprawdzić, czy polski rząd zlekceważył mieszkańców podlegnickich gmin, na terenie których planuje budowę odkrywkowej kopalni węgla. Europosłowie spotkali się z mieszkańcami protestujących gmin i oglądali teren, gdzie ma powstać kopalnia. Parlamentarzyści podkreślili, że Polska, podejmując się takiej inwestycji, musi najpierw przeprowadzić analizę, jak ona wpłynie na środowisko naturalne i co stanie się z obszarami Natura 2000. Konieczne jest również przeprowadzenie rzeczywistych konsultacji społecznych. Po wizycie członkowie delegacji sporządzą raport, który trafi do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Na jego podstawie Komisja Europejska zdecyduje o swoich dalszych krokach w sprawie odkrywki.

Podglądacz samorządowy

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013