poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki kwiecień 2015

Jeśli rząd szybko nie zdecyduje się na kontynuację budowy A2 na wschód, to opracowana już dokumentacja straci ważność i ta autostrada może na długie lata utknąć na Mazowszu za Mińskiem Mazowieckim.

• • •

Od sierpnia 2011 roku działa program wałbrzyskiego magistratu „Odpracuj swój dług”. Wtedy wszystkich zadłużonych było około 14 tysięcy. W Wałbrzychu przez ostatnie cztery lata długi mieszkańców niepłacących za czynsz w lokalach komunalnych wzrosły z 84 do 110 mln zł, ale urzędnicy są zadowoleni, bowiem liczba dłużników spada, a ludzie chcą zaległości odpracowywać. Dzisiaj czynszu za mieszkania komunalne nie płacą cztery tysiące mieszkańców, czyli prawie 30 procent wszystkich zajmujących miejskie lokale. Warto jednak pokreślić, iż liczba dłużników zmalała aż o 10 tysięcy. Lokatorzy mieszkań komunalnych niepłacący czynszu odpracowali 3 mln 80 tys. zł, a w miejskim programie udział wzięło tysiąc osób.

• • •

Prokuratura zarzuciła prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych. Chodzi o sześć oświadczeń w latach 2010-2012 dotyczących posiadanych zasobów pieniężnych i nieruchomości. Prezydent Adamowicz oświadczył, że się pomylił i powielił błąd w kolejnych oświadczeniach majątkowych. Samorządowiec złożył wniosek o zawieszenie go w prawach członka PO, ale nie zrezygnował z funkcji prezydenta miasta. Jak widać, do standardów zachodnioeuropejskich mamy jeszcze całkiem daleko…

• • •

We Wrocławiu największym hitem turystycznym jest dzisiaj Afrykarium (otwarte od 26 października 2014 roku), które przez pięć miesięcy odwiedziło ponad pół miliona gości, czyli ponad dziesięć razy więcej niż zawitało w ogrodzie zoologicznym zeszłej zimy. Ta największa atrakcja zoo przyciąga turystów ze wszystkich województw, a poza Dolnym Śląskiem najwięcej było ich z Wielkopolski, Śląska oraz województw opolskiego i łódzkiego.

• • •

Jednak nie wszyscy tęsknią za obwodnicami, a najlepszym przykładem braku takowych uczuć jest gmina Jeżów w województwie łódzkim, która postanowiła złożyć zarządowi województwa propozycję wykreślenia nowego objazdu z planów zagospodarowania. Jeżów jest małą miejscowością leżącą między Łodzią a Warszawą. Przez centrum biegnie droga krajowa nr 72 i kiedyś mieszkańcy pomstowali na tysiące przejeżdżających pojazdów. W planach rozwoju gminy obwodnica pojawiła się już w roku 1985, ale 27 lat później powstała autostrada z Łodzi do Warszawy, którą zazwyczaj wybierają kierowcy wcześniej przejeżdżający przez Jeżów. Dzisiaj w mieście to widać wyraźnie, na często kiedyś odwiedzanej stacji benzynowej „Szejk” pusto, a bar zamknięty. Jeżów jest wędliniarskim zagłębiem i ludzie boją się, że przez obwodnicę zbankrutują miejscowe sklepy.

• • •

Jerzy Skoczylas, szef komisji kultury i wiceprzewodniczący wrocławskiej rady miejskiej oraz (wtedy jeszcze) członek PO, umieścił w internecie wpis dotyczący posłanek Anny Grodzkiej i Wandy Nowickiej, nazywając kobiety dziwolągami i monstrami. Później Skoczylas przeprosił za te słowa, podkreślając jednocześnie, że pozostaje przy swoich wartościach. Radny, nie czekając na partyjny sąd koleżeński, wystąpił z PO, ale dalej jest w radzie i korzysta z publicznych pieniędzy. Moim zdaniem wartości Jerzego Skoczylasa to zwykłe chamstwo, buractwo, dno i wodorosty.

• • •

Samorządowcy szukają sponsorów dla atrakcyjnych obiektów, których utrzymanie niemało kosztuje. W Trójmieście jest stadion PGE Arena i hala Ergo Arena, poznaniacy mają INEA Stadion, łodzianie Atlas Arenę, a krakowianie halę Tauron Arenę Kraków. Sponsora tytularnego poszukuje wrocławskie Afrykarium. Tytularni sponsorzy płacą rocznie niemało: PGE Arena Gdańsk (7 mln zł), Ergo Arena Gdańsk/Sopot (2,4 mln zł), Tauron Arena Kraków (2 mln zł), INEA Stadion Poznań (2 mln zł), Atlas Arena Łódź (1 mln zł), Orlen Arena Płock (1 mln zł), Azoty Arena Szczecin (0,5 mln zł) i Atrego Arena Bydgoszcz (100 tys. zł).

• • •

Nie będzie trasy szybkiego ruchu z Wrocławia do granicy z Czechami w Kudowie, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uznało że „nie ma uzasadnienia do prowadzenia drogi klasy S z uwagi na natężenie ruchu oraz brak kontynuacji korytarza o wysokiej przepustowości po stronie czeskiej”. Do resortu wpłynęło z Dolnego Śląska niemal 6 tysięcy wniosków o wpisanie drogi ekspresowej S8 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Za S8 lobbowało 13 parlamentarzystów, 56 samorządów, 71 wniosków trafiło do ministerstwa od firm i stowarzyszeń i 5591 od osób fizycznych. Droga ma być tylko modernizowana, a mieszkańcy zapowiadają dalszą jej blokadę.

• • •

Małopolskie jest najbardziej zanieczyszczonym regionem Polski, a trującymi i rakotwórczymi substancjami oddychają nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale całego województwa. Spośród dwunastu miejscowości monitorowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, pod względem jakości powietrza w czołówce najgorszych jest Sucha Beskidzka, a mieszkańcy Nowego Sącza w styczniu i lutym oddychali powietrzem zanieczyszczonym ponad dopuszczalne normy łącznie przez 37 dni. W Uzdrowisku Rabka-Zdrój zanotowano przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu przez ponad 35 dni i ośmiokrotne przekroczenia benzo(a)pirenu. Małopolskie gminy znalazły świetny sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, negując wyniki pomiarów WIOŚ, ale strusia metoda do niczego dobrego nie doprowadzi. Dzisiaj, jeśli chcesz oddychać syfem w powietrzu, ciupasem jedź do Małopolski, tam niektórzy włodarze mają ciebie i prawdę poniżej pleców, a liczą się tylko dutki przywożone przez turystów i pozory.

• • •

Zarzuty korupcji wyborczej postawiono ośmiu mężczyznom, którzy głosowali w zamian za alkohol. Zarzuty otrzymał także rozdawca gorzały. Głosy za alkohol miały być oddawane w wyborach do rady gminy w Sędziszowie Małopolskim koło Rzeszowa, do powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz sejmiku województwa. Co tu kryć, jest jak w Peerelu i za okowitkę można wszystko.

Podglądacz samorządowy