niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki grudzień 2015


Na wrocławskim Rynku podczas demonstracji około 200 osób wznosiło obraźliwe hasła wymierzone w uchodźców, a na koniec jeden z przygłupów podpalił kukłę symbolizującą Żyda, z pejsami, w jarmułce i z flagą Unii Europejskiej. Nie dziwi mnie wcale, że wśród kilkuset tysięcy mieszkańców Wrocławia znalazła się garstka łobuzów, rasistów i durniów, lecz bardziej zastanawia reakcja miejscowej policji, która nie zareagowała na popełnienie przestępstwa, ograniczając się jedynie do nagrywania imprezki przypominającej to, co działo się w Breslau w latach 30. ubiegłego wieku, w okresie brunatnego terroru. W związku z tym bezprecedensowym wydarzeniem, do wrocławskiej prokuratury wpłynęły trzy doniesienia o popełnieniu przestępstwa – wśród nich złożone przez prezydenta Wrocławia – ale niezależnie od nich prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu, które jest prowadzone w związku z art. 257 kodeksu karnego, dotyczącym publicznego znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej. W przyszłym roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, ale niestety w tej stolicy coraz częściej z pogardą traktowani są kolorowi cudzoziemcy, dochodzi do pobić czarnoskórych turystów i studentów, a także do antysemickich ekscesów. Biskupi polscy uznali, że antysemityzm jest grzechem, a Jan Paweł II uczył, że kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka również judaizm, co sprawia, że religia Żydów nie jest dla chrześcijan religią zewnętrzną, lecz wewnętrzną.

• • •

Cztery psy ze schroniska zamieszkały w gościnnych urzędach i instytucjach Aleksandrowa Łódzkiego, a ich opiekunami stali się urzędnicy. Jest to pomysł na to, jak poprawić życie czworonogów, których nikt nie chce, i jak zmniejszyć liczbę psów, które są w schronisku pod opieką samorządu.

• • •

Polska rozliczyła już ponad 94 proc. pieniędzy z budżetu unijnego na lata 2007-2013 i na tle innych krajów jest to naprawdę świetny wynik. Inna sprawa, że w niektórych obszarach możemy nie wykorzystać wszystkich funduszy
– dotyczy to m.in. inwestycji kolejowych. Ponadto opóźnienia dotyczą także informatycznego systemu ochrony kraju przed kataklizmami, głównie powodziami.

• • •

Gmina Mirsk (woj. dolnośląskie) chciała wybudować drugą nitkę narciarskiej trasy zjazdowej, ale plany te pokrzyżował cietrzew i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która uznała, że budowa ta negatywnie wpłynie na środowisko naturalne tego cennego i rzadkiego ptaka.

• • •

Na ogrodzeniu domu prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka po raz drugi w ciągu miesiąca pojawił się napis „zdrajca”. Nowy prezydent działa inaczej niż rządzący wcześniej przez 16 lat Poznaniem Ryszard Grobelny. Jaśkowiak jako pierwszy samorządowiec w Polsce opublikował raport dotyczący finansowych relacji miasta i Kościoła – w tym roszczeń kościelnych instytucji. Mówi o „księżach bankierach”, oczekuje rozdziału Kościoła od państwa, poparł postulat legalizacji związków partnerskich, a jako dyrektora artystycznego Teatru Polskiego zatrudnił geja Macieja Nowaka. Ponadto – jako pierwszy prezydent Poznania – wziął udział w Marszu Równości i uczestniczył w demonstracjach solidarności z uchodźcami. Kilka dni po pojawieniu się kolejnego napisu na ogrodzeniu, Jaśkowiak odwiedził w szpitalu Syryjczyka, którego w centrum Poznania skopało trzech napastników.

• • •

Drogowcy mają już umowy na 8,1 mld zł dotacji z unijnego budżetu na lata 2014-2020 i mają nadzieję, że do końca roku dostaną ponad 1,5 mld zł z tej puli. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako pierwsza w Polsce może skorzystać z dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego na inwestycje w ochronę środowiska, energetykę oraz transport dla Polski przewidziano 27,4 mld euro. Z tej kwoty na inwestycje drogowe, głównie budowę dróg ekspresowych i obwodnic miast, kraj nasz w ramach POIiŚ otrzyma około 10 mld euro. Na unijne dofinansowanie mogą liczyć m.in.: kilka odcinków drogi ekspresowej S3 (drugie nitki obwodnic Gorzowa Wielkopolskiego i Międzyrzecza oraz droga Sulechów – Nowa Sól i budowa od podstaw trasy od Nowej Soli do Legnicy), odcinek S5 z Korzeńska do Wrocławia, droga ekspresowa S7 na odcinkach Miłomłyn – Olsztynek w woj. warmińsko-mazurskim, Radom – Skarżysko Kamienna i między Chęcinami i granicą woj. małopolskiego, a także ekspresowy odcinek S7 obwodnicy Krakowa. Podpisano także umowy na budowę obwodnicy Marek na trasie drogi S8 i ułożenie S8 między Zambrowem a Jeżewem pod Białymstokiem. GDDKiA podpisała również umowy o dofinansowanie z unijnych funduszy zachodniej obwodnicy Lublina na trasie drogi S19 oraz drogi ekspresowej S51 między Olsztynem a połączeniem z drogą S7 w Olsztynku. Łącznie budowa tych nowych dróg ma pochłonąć ponad 16 mld zł.

• • •

Mieszkaniec Rybnika domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia za szkody spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Oliwer Palarz złożył w rybnickim sądzie pozew przeciwko skarbowi państwa, domagając się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych spowodowane smogiem. Rybnik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, a stężenie rakotwórczego benzoalfapirenu jest w nim przekraczane notorycznie. Podobnie jest z pyłem PM10, w którym znajdują się m.in. sadza, tlenki siarki i azotu, metale ciężkie, trujące dioksyny i furany.

• • •

Polskie gminy generalnie nie chcą gościć uchodźców, tłumacząc to brakiem odpowiednich warunków. Sopot chce przyjąć trzy lub cztery rodziny czteroosobowe, władze Świecia (woj. kujawsko-pomorskie) chcą przyjąć dwie rodziny, a sześcioosobowa rodzina może zamieszkać w Kostrzynie nad Odrą. W woj. lubuskim przyjęcie uchodźców zadeklarowały cztery z 82 gmin, w woj. kujawsko-pomorskim cztery ze 144 gmin, w woj. świętokrzyskim żadna gmina nie przyjmie uchodźców, a na Dolnym Śląsku na pytanie wojewody większość samorządów w ogóle nie odpowiedziała. Poza tym w woj. zachodniopomorskim na przyjęcie uchodźców gotowych jest dziesięć ze 114 gmin, a w woj. opolskim dwie gminy.

Podglądacz samorządowy