sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki czerwiec 2015

W nowym, ogłoszonym przez marszałka województwa opolskiego konkursie „Społecznik Roku Województwa Opolskiego”, którego celem jest uhonorowanie osób wyróżniających się działalnością na rzecz wspólnego dobra, zaszczytne tytuły otrzymali Adam Ulbrych i ksiądz prałat Zygmunt Lubieniecki. Ekolog Adam Ulbrych jest wolontariuszem wielu organizacji pozarządowych, a swoją pasją przyciąga wielu młodych ludzi, aby wspólnie chronić przyrodę. Prowadzi edukację ekologiczną, inicjuje działania w celu wykorzystania walorów przyrodniczych otoczenia i angażuje się w ochronę siedlisk w obszarach Natura 2000. Jest także właścicielem gospodarstwa rolnego przekształconego w gospodarstwo o profilu przyrodniczo-edukacyjnym, gdzie m.in. prowadzi warsztaty dotyczące biobudownictwa. Poza tym jest opiekunem ekoklubu i działa na rzecz lokalnych społeczności w LGD Dolina Stobrawy. Ksiądz prałat Zygmunt Lubieniecki, proboszcz parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, jest od lat zaangażowany w działalność społeczną na wielu płaszczyznach, jest też pomysłodawcą i organizatorem pierwszej w regionie wigilii dla samotnych i współorganizatorem corocznej gali sportu dla niepełnosprawnych „Najlepsi z najlepszych”. Od wielu już lat propaguje myśl: „Jesteśmy tyle warci, ile możemy dać drugiemu człowiekowi”. Do konkursu zgłoszono 19 kandydatów, a kapituła przyznała także pięć wyróżnień: dla Anety Weber – wolontariuszki Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu, Róży Zgorzelskiej z Biedrzychowic – twórczyni Farskiej Stodoły, Jolanty Begińskiej – nauczycielki z Łubnian, Tadeusza Jacka Rogoży – za działania na rzecz regionalizmu i kultury oraz Anety Gibek-Wiśniewskiej – z Fundacji Harmonia Życia.

• • •

Do premiera trafił podpisany przez wojewodę podlaskiego Andrzeja Meyera wniosek o odwołanie jego zastępcy Wojciecha Dzierzgowskiego, który oskarżony jest o złożenie nieprawdziwego oświadczenia majątkowego. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zarzuca wicewojewodzie złożenie nierzetelnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyty i podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu majątkowym. W sumie Wojciechowi Dzierzgowskiemu przedstawiono 13 zarzutów. Wicewojewoda oznajmił, że jest niewinny.

• • •

Władze Wrocławia chcą we wrześniowym referendum spytać mieszkańców o ich opinie między innymi w sprawach: zakazu wjazdu samochodów do ścisłego centrum miasta, budowy metra oraz organizacji dużych imprez sportowych i kulturalnych wymagających dużych nakładów finansowych i infrastrukturalnych. Czwarte pytanie ma być oddane mieszkańcom. Niewątpliwie referendum jest reakcją prezydenta Rafała Dutkiewicza na wyniki ostatnich wyborów samorządowych w stolicy Dolnego Śląska i zmiany w politycznej rzeczywistości. Dzisiaj w całej Polsce obywatele chcą brać coraz większy udział w kreowaniu otaczającej ich rzeczywistości i mieć większy wpływ na podejmowane decyzje.

• • •

Sąd Okręgowy w Gdańsku przyznał 164 tys. zł byłemu burmistrzowi Helu Mirosławowi Wądołowskiemu, który został zatrzymany w roku 2007 przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Byłemu włodarzowi Helu zarzucano wzięcie łapówki za ustawienie przetargu na sprzedaż dwuhektarowej działki w Helu. W roku 2012 sąd uniewinnił byłego burmistrza. Mirosław Wądołowski Helem rządził 16 lat. Ubiegłoroczne wybory na burmistrza Helu przegrał, uzyskując 46 procent głosów, o 125 mniej niż jego konkurent. Dzisiaj wraz ze swoją żoną dostarczają chemię do restauracji i pensjonatów, a latem planują otworzyć budki z lodami.

• • •

Wprawdzie centrum Łodzi nie przecina żadna rzeka, ale władze miasta chcą tu wybudować podwieszany wiadukt – most za ponad 100 mln zł. O tym, czy inwestycja ma zostać zrealizowana, zdecydują łodzianie w sondażu telefonicznym.

• • •

W nowym rozdaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Aglomeracja Opolska może liczyć na 71,4 mln euro. Pieniądze te mają być wykorzystane na przygotowanie terenów inwestycyjnych, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę dziedzictwa kulturowego, wsparcie edukacji przedszkolnej i kształcenie zawodowe.

• • •

Bożena W., żona byłego burmistrza Stawisk (woj. podlaskie) została zawieszona w pełnieniu obowiązków i nie jest już dyrektorką miejscowej szkoły podstawowej. Wcześniej, gdy jej mąż przegrał wybory na burmistrza, zatrudniła go w szkole i natychmiast wysłała na roczny urlop zdrowotny. Bożenie W. przedstawiono zarzuty nadużycia władzy polegające na przekroczeniu uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę miasta i w celu przysporzenia sobie korzyści majątkowej. Przestępstwa te zagrożone są karę dziesięciu lat pozbawienia wolności. Jej mąż, były burmistrz, odpowiadał za spowodowanie kolizji służbowym samochodem w roku 2012, ale ta sprawa się przedawniła, ponieważ oskarżony z powodzeniem unikał rozpraw sądowych, dostarczając do sądu zwolnienia lekarskie. Prokuratura wznowiła jednak inny wątek tego zdarzenia, dotyczący fałszywych oskarżeń i nakłaniania do fałszywych zeznań. Okazuje się, że po wypadku z samochodu wydostał się były burmistrz Marek W., który uciekł z miejsca zdarzenia. Świadkowie mówili, że był pijany. Po kilkunastu minutach na miejscu pojawił się pracownik urzędu, który całą winę za kraksę wziął na siebie. Natomiast w październiku 2013 roku Marek W. upił się i awanturował się we własnym mieszkaniu, grożąc żonie i dzieciom. Miał dwa promile alkoholu we krwi i wylądował w policyjnej izbie zatrzymań. Policję wezwała żona.

• • •

Z badań wynika, iż coraz częściej polscy turyści planują kilkudniowe wyjazdy, a Warmia i Mazury mają wszelkie predyspozycje, aby zatrzymać ich na dłużej. Kluczem jest długofalowa promocja regionu. Walorami regionu są między innymi: trasa Wielkich Jezior, kajakowa przeprawa rzeką Krutynią, a w przyszłości zapewne Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Poza tym zabytki architektoniczne wchodzące w skład Szlaku Zamków Gotyckich (Ostróda, Olsztyn, Nidzica, Kętrzyn, Reszel i Ryn). Najważniejsze zabytki budownictwa sakralnego to: Wzgórze Katedralne we Fromborku, sanktuarium w Gietrzwałdzie, fara w Ornecie, katedra św. Jakuba w Olsztynie i bazylika w Świętej Lipce. Inne atrakcje to Kanał Elbląski, twierdza Boyen, skanseny w Olsztynku i Węgorzewie, ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży, wiadukty w Stańczykach i Pola Grunwaldzkie.

Podglądacz samorządowy