piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

Szóstego maja 2022 roku zmarł Dariusz Pawliszczy (60 lat), były wójt gminy Gromadka (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki). Zarządzał gminą od roku 2006 roku i był doświadczonym oraz cenionym samorządowcem. Miał poważne problemy kardiologiczne i od dłuższego czasu czekał na przeszczep serca. W końcu operację przeprowadzono, lecz kilkadziesiąt godzin po zabiegu stan zdrowia wójta dramatycznie się pogorszył.

W ostatnich kilku latach odeszło kilku włodarzy gmin, z którymi współpracowała redakcja „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”. Przypomnijmy Ich – to była wójt gminy Lubin Irena Rogowska, były burmistrz Sobótki Eugeniusz Cieleń, były wójt gminy Mietków Stanisław Susło, były wójt gminy Czernica Stanisław Dębski, były burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer, były wójt gminy Lubań Zbigniew Hercuń i były burmistrz Gorzowa Śląskiego Artur Tomala.

Jeszcze wcześniej pożegnaliśmy byłą wójt gminy Polska Cerekiew Krystynę Helbin, byłego wójta gminy Komprachcice Pawła Smolarka, byłego wójta gminy Kunice Janusza Mikulicza, byłego burmistrza Boguszowa-Gorców Mariana Nogasia, byłego wójta gminy Jemielno Czesława Połczyka oraz byłego wójta gminy Bierawa Ryszarda Gołębowskiego.

• • •

Na początku maja poważnemu wypadkowi na rowerze uległ prezydent Kielc Bogdan Wenta. Samorządowiec jechał rowerem do pracy. Po wypadku trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy ze złamaniem łopatki i żebra oraz stłuczeniami i otarciami. Przeszedł operację w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, a od większych urazów głowy uratował go kask. W przeszłości Wenta był wybitnym piłkarzem ręcznym, wielokrotnym kadrowiczem i świetnym selekcjonerem reprezentacji Polski w szczypiorniaka.

• • •

Ponad 240 mln zł ma trafić do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych, co 14 maja w Ustce ogłosił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dofinansowanie otrzyma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie. W edycji „Polskie Uzdrowiska” samorządy mogły zgłosić dwa wnioski – jeden do 2 mln zł i jeden do 5 mln zł. Dofinansowanie może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji, a wymagany wkład własny gminy to 2 proc. Wiceszef MSWiA, tłumacząc konieczność wsparcia tych gmin, wskazywał na ich straty spowodowane pandemią COVID-19. Ponadto Szefernaker zapowiedział, że kolejną edycję Programu Inwestycji Strategicznych, przeznaczoną dla wszystkich samorządów, rząd planuje rozstrzygnąć na przełomie maja i czerwca, a edycję gmin popegeerowskich – w drugiej połowie czerwca. Wiceminister podkreślił również, iż konkretne inwestycje są możliwe dzięki dobrej współpracy rządu i samorządów, dodając, że wkład rządu wynosi do 95 proc. środków finansowych.

• • •

Na łączną karę siedmiu lat pozbawienia wolności zostali skazani: Wacław M., wójt zlikwidowanej gminy Ostrowice, i jej skarbniczka Krystyna K. Proces wójta zniesionej gminy Ostrowice i jej skarbniczki toczył się przed Sądem Okręgowym w Koszalinie od grudnia 2018 roku. Oboje zasiedli na ławie oskarżonych za nadużycia i przekroczenia uprawnień, nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, zadłużenie gminy, doprowadzenie do stałej utraty jej płynności finansowej, utraty możliwości spłaty zobowiązań i realizacji zadań własnych, a w konsekwencji do wytworzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów. W trakcie procesu – w związku z ustaleniami biegłej rewident – szkoda została ustalona na ponad 13 mln zł i wynikała jedynie z kosztów obsługi rolowanego długu. Cały dług był wielokrotnie wyższy. Przestępstwa, za które przed sądem odpowiadali Wacław M. i Krystyna K., oboje popełnili wspólnie i w porozumieniu od września 2008 do 25 października 2016 roku. Sędzia Jacek Matejko uznał oboje oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów, skazując ich na karę łączną siedmiu lat pozbawienia wolności. Ponadto oboje przez 10 lat mają zakaz zajmowania stanowisk w instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego związanych z prowadzeniem spraw majątkowych tych jednostek. Zostali także obciążeni kosztami sądowymi w równych częściach i opłatą po 600 zł. Sąd nie orzekał o karze grzywny, ponieważ proces nie dostarczył dowodów na to, by oskarżeni działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sąd nie znalazł również podstaw do orzekania o obowiązku naprawy szkody na rzecz pokrzywdzonych gmin Złocieniec i Drawsko Pomorskie.

Warto zaznaczyć, że prokuratura wnosiła o kary dziewięciu lat pozbawienia wolności dla obojga oskarżonych, którzy przed sądem bronili się sami, rezygnując z pomocy prawnej, i chcieli uniewinnienia. W postępowaniu przygotowawczym i sądowym nie przyznawali się do winy. Ze względu na zadłużenie gmina Ostrowice została zniesiona na mocy specustawy 1 stycznia 2019 roku, a jej teren podzielono między gminy Złocieniec i Drawsko Pomorskie. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Długi zniesionej gminy przejął Skarb Państwa. Do wojewody zachodniopomorskiego zgłosiło wierzytelności 47 wierzycieli na łączną kwotę ponad 52 mln zł, z czego ponad 39 mln zł stanowiły należności główne, a ponad 12 mln zł to odsetki. Wojewoda za bezsporne uznał wierzytelności na łączną kwotę nieco ponad 4 mln zł, a dochodzenie pozostałych roszczeń skierowano na drogę sądową. Dla części wierzycieli zapadły już wyroki na ich korzyść. Gmina Ostrowice przed likwidacją liczyła około 2,5 tys. mieszkańców, a jej roczne dochody budżetowe oscylowały wokół kilku milionów złotych.

• • •

Pierwszą od ponad dziewięciu lat podwyżkę stawki diety przysługującej m.in. pracownikom samorządowym z tytułu podróży służbowej przewiduje projekt Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z tytułu podróży służbowej przewidziano zwiększenie stawki diety z 30 zł do 38 zł. Zmieni się również ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej – po zmianie wyniesie on 7,60 zł (obecnie 6 zł). Wzrośnie też ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc. diety. Teraz wynosi on 45 zł – po zmianie 57 zł.

Podglądacz samorządowy