sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

Pierwszą dziesiątkę najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu otwiera Wałbrzych w woj. dolnośląskim, gdzie zadłużenie w przeliczeniu na jeden tysiąc mieszkańców wynosi niemal 4 mln zł. Średnie zadłużenie jednego dłużnika to 23,7 tys. zł. Największy w całym kraju jest tam też odsetek dłużników wśród wszystkich mieszkańców – 16,67 proc. Oznacza to, że co szósty mieszkaniec Wałbrzycha wpisany jest do Krajowego Rejestru Długów. Na kolejnych miejscach plasują się miasta górnośląskie: Bytom, Świętochłowice, Chorzów i Siemianowice Śląskie, w których zadłużenie na tysiąc mieszkańców wynosi od 2,4 do 2,8 mln zł. Na szóstym miejscu są Siedlce z woj. mazowieckiego. W tym mieście na prawach powiatu tysiąc mieszkańców ma do spłacenia 2,3 mln zł przedterminowych zobowiązań finansowych, i co 20. mieszkaniec wpisany jest do KRD. Kolejne miasta z ponad dwumilionowym zadłużeniem na tysiąc mieszkańców to: Słupsk (woj. pomorskie), Legnica (dolnośląskie), Zabrze (śląskie) i Włocławek (kujawsko-pomorskie), w których średnio co dziesiąty mieszkaniec widnieje w KRD.

Pierwszą dziesiątkę najbardziej zadłużonych powiatów otwierają trzy z woj. pomorskiego: nowodworski, sztumski i malborski, gdzie zadłużenie na tysiąc mieszkańców wynosi odpowiednio: 2,2 mln zł, 2,1 mln zł oraz 2 mln zł, i gdzie niemal co jedenasta osoba wpisana jest do rejestru dłużników. Największe średnie zadłużenie (24,5 tys. zł) mają mieszkańcy powiatu nowodworskiego. Na czwartym miejscu sklasyfikowano powiat wałbrzyski (dolnośląskie) z dwumilionowym zadłużeniem na tysiąc mieszkańców. Kolejne w rankingu są powiaty z północnych regionów Polski: białogardzki (woj. zachodniopomorskie), braniewski (warmińsko-mazurskie) i tczewski (pomorskie), następnie karkonoski (dolnośląskie) i dwa powiaty północne: inowrocławski i wąbrzeski (kujawsko-pomorskie). W tych powiatach zadłużenie na tysiąc mieszkańców wynosi blisko 1,7 mln zł.

W pierwszej dziesiątce powiatów z najniższym zadłużeniem na tysiąc mieszkańców są powiaty z województw podkarpackiego i małopolskiego: kolbuszowski, brzozowski, ropczycko-sędziszowski, limanowski, dąbrowski, rzeszowski, łańcucki, niżański, nowosądecki i nowotarski, w których zadłużenie nie przekracza 440 tys. zł na jeden tysiąc mieszkańców. Wśród miast na prawach powiatu pierwszą czwórkę z najmniejszym zadłużeniem na tysiąc mieszkańców tworzą miejscowości podkarpackie: Tarnobrzeg, Rzeszów, Przemyśl i Krosno. Na kolejnych miejscach są: Kraków (woj. małopolskie), Łomża (podlaskie), Kielce (świętokrzyskie), Białystok (podlaskie), Biała Podlaska (lubelskie) i Skierniewice (łódzkie). Jedynie w tym ostatnim mieście zadłużenie na tysiąc mieszkańców przekracza milion złotych.

Miastem z największą liczbą dłużników jest Warszawa – 99 028 osób, a wśród powiatów poznański (woj. wielkopolskie) – 21 389 osób. Na przeciwległym biegunie są: powiat sejneński (woj. podlaskie) – 613 dłużników i miasto Krosno (podkarpackie) – 1692 dłużników.

Krzysztof Cugowski, współzałożyciel zespołu Budka Suflera, został Honorowym Obywatelem Miasta Lublina. Krzysztof Cugowski urodził się w roku 1950 w Lublinie. Wykształcenie muzyczne uzyskał w klasie fortepianu w szkole muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym w Lublinie. W 1969 założył zespół rockowy Prompters Box – Budka Suflera. Od roku 1983 do 2014, do zakończenia działalności zespołu, współpracował z Budką Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. W swoim muzycznym dorobku ma dwanaście albumów studyjnych, cztery koncertowe i pięć składanek.

Według ostatnich danych Urzędu Transportu Kolejowego, w 43 powiatach nie ma ani jednej czynnej stacji kolejowej. W tych powiatach pociągów pasażerskich albo w ogóle nie ma, albo się tam nie zatrzymują. Najgorzej pod tym względem jest w woj. warmińsko-mazurskim. Województwo warmińsko-mazurskie składa się z 21 powiatów, z czego aż 6 nie ma dostępu do kolei pasażerskiej. Tyle samo powiatów bez ani jednej czynnej stacji kolejowej jest także w woj. mazowieckim. W pierwszej trójce najgorzej wypadających pod tym względem regionów jest Małopolska, gdzie są cztery powiaty (zamieszkane przez 360 tys. osób) pozbawione pociągów pasażerskich. Urząd Transportu Kolejowego zbadał, jak w zeszłym roku wyglądał w powiatach kolejowy ruch pasażerski. Najlepiej wypadł Sopot (miasto na prawach powiatu), gdzie w roku 2022 na jednego mieszkańca przypadło 391 wsiadań i wysiadań z pociągów pasażerskich. Na dalszych miejscach uplasowały się Gdynia, Skierniewice (miasta na prawach powiatu) oraz powiat grodziski (woj. mazowieckie). W Gdyni było to 138 wsiadań i wysiadań z pociągów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w Skierniewicach – 107, a w powiecie grodziskim – 105. Bardzo dobrze wypadły także Gdańsk (91), powiat miński (76), nowodworski (72), żyrardowski (71) oraz następujące miasta na prawach powiatu: Katowice (65), Siedlce (64), powiat pruszkowski (57), Warszawa (51) i powiat otwocki (50). W tym gronie jest aż pięć powiatów sąsiadujących ze stolicą, co w połączeniu ze świetnym wynikiem powiatu grodziskiego oraz Trójmiasta pokazuje duży potencjał kolei aglomeracyjnej.

Przed wyborami parlamentarnymi rząd ogłosił akcję „Bitwa o remizy”, w której gminy do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją wyborczą otrzymają po milionie złotych na termomodernizację, remont i wyposażenie remiz strażackich. Oto lista dolnośląskich zwycięzców w „Bitwie o remizy”: gmina wiejska Bolesławiec (72,77 proc.), gmina wiejska Dzierżoniów (71,58), gmina Jerzmanowa (79,48), gmina Wąsosz (65,9), gmina Męcinka (71,39), miasto Karpacz (78,06), gmina wiejska Kamienna Góra (72,53), miasto Kudowa-Zdrój (74,6), gmina Kunice (78,86), gmina Platerówka (74,75), gmina Lubin (79,27), gmina Lwówek Śląski (68,39), gmina Cieszków (70,03), gminy Dobroszyce i Oleśnica (obie po 74,31), gmina wiejska Oława (76,46), gmina Gaworzyce (74,11), gmina Borów (73,2), gmina Miękinia (79,73), gmina Marcinowice (75,13), gmina Wisznia Mała (80,81), gmina Czarny Bór (71,48), gmina Brzeg Dolny (73,02), gmina Czernica (85,48), gmina Kamieniec Ząbkowicki (66,41), gmina wiejska Zgorzelec (70,99) i gmina wiejska Złotoryja (71,51).

Podglądacz samorządowy