czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

Podlasie staje się liderem lokalnego rozwoju. Średni poziom dochodów mieszkańców – wyższy niż na Podlasiu – jest tylko w Warszawie i na Śląsku, a zatrudnienie w tym regionie szybko rośnie. W woj. podlaskim w latach 2017-2021 oddano do użytku łącznie ponad 5,7 mln mkw. powierzchni w nowych obiektach budowlanych. Liczba osób objętych składkami z tytułu stałych umów o pracę w roku 2022 wzrosła w ujęciu rocznym w woj. podlaskim o 2,6 tys. osób, a przyrost ten był wyższy od krajowego wzrostu o 10 proc. Jeszcze w roku 2015 Podlasie było w czwórce województw o najniższym poziomie dochodów mieszkańców.

• • •

Połowa lotnisk regionalnych w Polsce przynosi duże straty pokrywane głównie przez samorządy, a jednym z najbardziej deficytowych lotnisk regionalnych jest Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. W Polsce jest 14 lotnisk regionalnych obsługujących ruch pasażerski, a dwa z nich w całości należą do samorządów – port w Świdniku pod Lublinem i w Szymanach (woj. warmińsko-mazurskie). W siedmiu samorządy mają większość udziałów, a w kolejnych trzech są w grupie głównych udziałowców. Tylko dwa lotniska regionalne należą w całości do państwowej firmy Polskie Porty Lotnicze – to Radom i Babimost koło Zielonej Góry.

• • •

W rankingu dziesięciu najbogatszych miast powiatowych – corocznie przygotowywanym przez czasopismo „Wspólnota” – pierwsze miejsce zajęły Polkowice (woj. dolnośląskie), które od lat liderują w tym zestawieniu. A za nimi w kolejności miejsc: Zakopane (podkarpackie), Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie), Puck (pomorskie), Kozienice (mazowieckie), Stalowa Wola (podkarpackie), Kołobrzeg (zachodniopomorskie), Słubice (lubuskie), Piaseczno (mazowieckie) i Pruszcz Gdański (pomorskie).

• • •

Kraków ma poważny problem z dzikami i w drugiej połowie września zebrał się zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie miasta. Planowane jest specjalne zabezpieczenie stalowymi nakładkami ulicznych koszy na śmieci, z których zwierzęta wyjadają odpady. Eksperci zauważają, że dziki – zwłaszcza nowe pokolenie – są coraz śmielsze, tracąc lęk przed człowiekiem. W rejonie osiedli na krakowskim Ruczaju oraz na Klinach od końca sierpnia dziki widywane są niemal codziennie. W roku 2021 miasto, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, kupiło trzy klatki odłowne na dziki, które – wypełnione pokarmem – przyciągają zwierzęta. Dziki złapane w klatki są usypiane i wywożone za miasto. Dwie klatki są w Dębnikach i jedna na osiedlu Kliny-Zacisze. Do tej pory przy wykorzystaniu klatek odłowiono 300 dzików. Według urzędu miasta, w Krakowie żyje 117 dzików.

• • •

Na liście kandydatów do Senatu z Paktu Senackiego aż 28 to obecni samorządowcy. Wśród nich m.in. prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kazimierczak, wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk, starosta powiatu bocheńskiego Adam Korta, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezina, starosta powiatu rawskiego Józef Matysiak, burmistrz Kętów Krzysztof Klęczar, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, wiceprezydent Włocławka Krzysztof Kukucki oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Henryk Milcarz.

• • •

W Poznaniu obowiązuje uchwała krajobrazowa, a reklamy śledzić będzie specjalny pojazd wyposażony w zestaw czujników i kamer. Przedsiębiorcy i firmy reklamowe mają 12 miesięcy na dostosowanie swoich nośników do przepisów uchwały krajobrazowej obowiązującej od 5 sierpnia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą musieli liczyć się z dotkliwymi karami. Są to tzw. kary biegnące, wymierzane za każdy dzień, w którym reklamy umieszczone są niezgodnie z zapisami uchwały. Według ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wynoszą one 40-krotność opłaty reklamowej, która jest liczona za każdy metr kwadratowy reklamy, za każdy dzień. Przykładowo dla nośnika o powierzchni 18 mkw. trzydziestodniowa kara wyniesie 9816 zł. Miasto poprosiło także poznaniaków o wsparcie w zbieraniu informacji na temat lokalizacji reklam. Poprzez aplikację Smart City mogą oni zgłaszać nośniki, dzięki czemu aktywność zespołu realizującego zapisy uchwały będzie skupiać się w miejscach wskazanych przez samych mieszkańców, co ułatwi oczyszczenie przestrzeni publicznych z reklam. Miasto jest na ostatnim etapie inwentaryzacji nośników reklamowych znajdujących się na miejskich gruntach, a miejski wydział urbanistyki i architektury pracuje nad utworzeniem cyfrowej bazy danych zawierającej informacje o reklamach na terenie całego Poznania. Poznańska uchwała krajobrazowa dzieli stolicę Wielkopolski na cztery obszary. Pierwszy z nich, staromiejski, obejmuje Stary Rynek i okolice oraz Chwaliszewo i Śródkę. Drugi to obszar centrum i historycznych dzielnic, obejmujący centrum miasta, Łazarz, Jeżyce, Wildę, Grunwald, a także część Starych Winograd, Sołacza, Łęg Dębińskich i osiedla Główna. Do kolejnego – zurbanizowanego – zaliczane są pozostałe osiedla mieszkaniowe oraz założenia usługowe i przemysłowe. Uchwała wyróżnia także obszar przyrodniczy wpisujący się w klinowo-pierścieniowy system zieleni. Dla każdego z tych obszarów wyznaczono różne zasady sytuowania reklam, małej architektury i ogrodzeń. Jednakowy jest za to okres dostosowania nośników i innych elementów do zapisów uchwały – wynosi rok od dnia wejścia w życie dokumentu.

• • •

Tarnowskie Góry otrzymały Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym – wyróżnienie przyznawane przez Radę Europy, nagradzającą i promującą najlepsze praktyki w zarządzaniu samorządem lokalnym. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach podkreślają, że uzyskanie certyfikatu nie jest łatwe. By go otrzymać, trzeba przejść wieloetapowy system certyfikacji, i trzeba spełniać najwyższe standardy zarządzania, zgodne z dwunastoma zasadami określonymi przez Radę Europy. Wśród nich są m.in.: udział obywateli, uczciwy przebieg wyborów i reprezentacja, responsywność, efektywność i skuteczność, otwartość i jawność oraz przestrzeganie prawa. Spośród prawie 3 tys. jednostek samorządu terytorialnego, certyfikaty w tej edycji uzyskały jedynie trzy gminy i jeden powiat – oprócz Tarnowskich Gór, gminy Andrychów i Strawczyn oraz Powiat Tarnogórski.

Podglądacz samorządowy