czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu opracowała Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce w roku 2022, który przedstawił sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w naszym kraju. W analizie wykorzystano zestaw siedmiu wskaźników oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relacja zobowiązań do dochodów ogółem i udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Wśród 1513 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: 1. Michałowice (woj. mazowieckie), 2. Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie), 3. Baranów (woj. wielkopolskie), 4. Kozielice (woj. zachodniopomorskie), 5. Bełchatów (woj. łódzkie), 6. Radwanice (woj. dolnośląskie), 7. Szumowo (woj. podlaskie), 8. Krzyżanów (woj. łódzkie), 9. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), 10. Stare Bogaczowice (woj. dolnośląskie). W pierwszej pięćdziesiątce w tej kategorii znalazły się dolnośląskie gminy: Kobierzyce (27), Jeżów Sudecki (28), Rudna (33), Grębocice (37), Ciepłowody (40), Zawonia (43) i Gromadka (50).

W grupie 662 gmin miejsko-wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: 1. Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), 2. Mielno (woj. zachodniopomorskie), 3. Kamieńsk (woj. łódzkie), 4. Ścinawa (woj. dolnośląskie), 5. Dziwnów (woj. zachodniopomorskie), 6. Łomianki (woj. mazowieckie), 7. Jelcz-Laskowice (woj. dolnośląskie), 8. Nowogród (woj. podlaskie), 9. Nowe Warpno (woj. zachodniopomorskie), 10. Piaseczno (woj. mazowieckie). W pierwszej pięćdziesiątce w tej kategorii z Dolnego Śląska są: Stronie Śląskie (35), Międzylesie (40) i Kąty Wrocławskie (41).

W grupie 226 gmin miejskich najlepsze wyniki uzyskały: 1. Józefów (woj. mazowieckie), 2. Krynica Morska (woj. pomorskie), 3. Wojcieszów (woj. dolnośląskie), 4. Łeba (woj. pomorskie), 5. Polanica-Zdrój (woj. dolnośląskie), 6. Puck (woj. pomorskie), 7. Podkowa Leśna (woj. mazowieckie), 8. Chodzież (woj. wielkopolskie), 9. Puszczykowo (woj. wielkopolskie), 10. Zakopane (woj. małopolskie). W pierwszej pięćdziesiątce z Dolnego Śląska są: Karpacz (11), Zawidów (13), Piechowice (17), Lubin (20), Szklarska Poręba (23), Bolesławiec (32), Szczawno-Zdrój (39), Jawor (44) i Duszniki-Zdrój (47).

Dziesięć najbogatszych miast na prawach powiatów: 1. Warszawa, 2. Tychy, 3. Poznań, 4. Sopot, 5. Świnoujście, 6. Gdańsk, 7. Gliwice, 8. Katowice, 9. Wrocław, 10. Dąbrowa Górnicza.

W grupie 314 powiatów ziemskich najlepsze wyniki uzyskały: 1. Powiat Wrocławski (woj. dolnośląskie), 2. Powiat Skierniewicki (woj. łódzkie), 3. Powiat Kaliski (woj. wielkopolskie), 4. Powiat Grudziądzki (woj. kujawsko-pomorskie), 5. Powiat Pruszkowski (woj. mazowieckie), 6. Powiat Leszczyński (woj. wielkopolskie), 7. Powiat Łomżyński (woj. podlaskie), 8. Powiat Bydgoski (woj. kujawsko-pomorskie), 9. Powiat Bielski (woj. śląskie) i 10. Powiat Gdański (woj. pomorskie).

• • •

Trzech urzędników gminnych z terenu powiatów wrocławskiego i dzierżoniowskiego oraz trzech przedstawicieli przedsiębiorstw zatrzymali funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związanych z prowadzeniem zamówień publicznych. Funkcjonariusze przeszukali jednocześnie dwanaście lokalizacji – siedziby urzędów samorządu terytorialnego, w których zatrudnieni byli zatrzymani urzędnicy i siedziby kilku firm – zabezpieczając dokumenty i nośniki danych. Zatrzymanym prokuratura we Wrocławiu postawiła zarzuty dotyczące m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z prowadzonymi postępowaniami o zamówienia publiczne, złożenia i przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji samorządowej, poświadczenia nieprawdy w dokumencie oraz złożenia fałszywych oświadczeń. Wobec podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym m.in. poręczenia majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu. Prokuratura na tym etapie postępowania nie może ujawnić, o jakie konkretnie gminy powiatu wrocławskiego chodzi. Podejrzanym grozi 10 lat więzienia.

• • •

Pracownicy Urzędu Gminy Brańsk (woj. podlaskie, powiat bielski) sami budują drogi. Parkingi i drogi powstają z betonu, a nie z asfaltu. Brański samorząd ma też własne maszyny do budowy dróg, betoniarnię i żwirownię, i dzięki temu budowa dróg jest tam dziesięć razy tańsza. Andrzej Jankowski, wójt gminy Brańsk, wyliczył, że budowa dróg betonowych własnym sumptem kosztuje 250 tys. zł za kilometr. Gdyby wykonała je z asfaltu zewnętrzna firma, kosztowałoby to 2,5 mln zł za kilometr. W latach 2020-2021 gmina wybudowała własnymi siłami 6 km dróg, a w kolejnych przybywa nowych odcinków. Ponadto samorząd sam buduje parkingi, zjazdy z dróg, świetlice wiejskie i zajmuje się konserwacją sieci wodociągowej. Zanim Andrzej Jankowski został wójtem gminy Brańsk, przez 20 lat prowadził własną firmę budowlaną i m.in. zajmował się kładzeniem betonowych nawierzchni na rolniczych podwórkach. Gdy został samorządowcem, postanowił wykorzystać budowlane doświadczenie do tego, by gmina mogła budować więcej niż dotychczas, decydując, że w tym celu będzie sama budować drogi z betonu, a nie z asfaltu.

• • •

Do niecodziennego zdarzenia doszło podczas posiedzenia Rady Miasta Czarny Dunajec na Podhalu. Burmistrz Marcin Ratułowski od dawna miał na pieńku z opozycyjnymi radnymi, w tym z przewodniczącym rady Tadeuszem Czepielem. Panowie spierali się ponad rok, a różniąca ich sprawa trafiła nawet do sądu. Później topór wojenny zakopano, lecz porozumienie nie trwało zbyt długo. Na czerwcowej sesji radni nie zagłosowali za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania, a zamiast tego – po krótkiej przerwie w obradach – na środku sali pojawiły się przeznaczone dla burmistrza taczki.

Podglądacz samorządowy