czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

675 nowych wozów bojowych – ciężkich i średnich oraz lekkich – trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych. Z tego 180 to samochody lekkie, 78 to samochody ciężkie, a 417 to samochody średnie. 46 pojazdów trafi do jednostek OSP w woj. dolnośląskim, 31 do jednostek w woj. kujawsko-pomorskim, 62 do jednostek w woj. lubelskim, 20 do jednostek w woj. lubuskim, 48 do jednostek w woj. łódzkim, 62 do jednostek w woj. małopolskim, 71 do jednostek w woj. mazowieckim, 24 do jednostek w woj. opolskim, 52 do jednostek w woj. podkarpackim, 28 do jednostek w woj. podlaskim, 26 do jednostek w woj. pomorskim, 57 do jednostek w woj. śląskim, 32 do jednostek w woj. świętokrzyskim, 31 do jednostek w woj. warmińsko-mazurskim, 61 do jednostek w woj. wielkopolskim oraz 24 do jednostek w woj. zachodniopomorskim.

Na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok próby Sąd Rejonowy w Puławach skazał Andrzeja P. (61 lat), byłego burmistrza Kazimierza Dolnego, za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Ponadto nakazał mu także zapłatę 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i na trzy lata zakazał prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jak podawały lokalne media, w dniu zdarzenia Andrzej P. pił z kolegami alkohol, następnie postanowił jednego z nich odwieźć do domu, wjechał do rowu i do domu wrócił pieszo. O zdarzeniu powiadomiono policjantów, którzy odwiedzili byłego burmistrza i zbadali go alkomatem. Andrzej P. był burmistrzem Kazimierza Dolnego w latach 2014 – 2018.

W tym roku rozpatrzono 125 ofert na realizację programu „Strzelnica w powiecie”. W ramach tego programu samorządy wybudowały do stycznia tego roku 48 strzelnic – 3 klasyczne, 43 wirtualne i 2 pneumatyczne. W roku ubiegłym Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało 104 umowy dotyczące budowy 95 strzelnic wirtualnych i 9 strzelnic pneumatycznych. Łącznie resort przeznaczył na to 20 mln zł.

Pod koniec kwietnia funkcjonariusze Centralnego Biura Korupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku z decyzjami administracyjnymi wydanymi przy budowie apartamentowca w Dusznikach-Zdroju. Wśród zatrzymanych byli: biznesmen związany z branżą hotelarską i jego współpracownik, dyrektor jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku oraz burmistrz Dusznik-Zdroju. Burmistrz Piotr L. oraz biznesmen Ryszard S. zostali tymczasowo aresztowani. Samorządowiec podejrzany jest o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji. Burmistrzowi zarzuca się także przyjęcie łapówki i obietnicy kolejnej oraz zatajenie w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki, jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców. Przy popełnianych zarzucanych włodarzowi gminy czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych korzystnych decyzji związanych z budową hotelu. Według śledczych hotel o parametrach wskazanych w decyzjach wydawanych przez burmistrza Piotra L. nie powinien powstać w miejscu, w którym był budowany. Teren, gdzie powstał hotel, był i jest objęty programem Natura 2000.

W sekretariacie marszałka woj. małopolskiego w szafie siedzi ochroniarz dysponujący pałką teleskopową i kajdankami, który zza lustra weneckiego obserwuje, kto wchodzi do gabinetu. Warto również zaznaczyć, że marszałek Witold Kozłowski powołał wewnętrzną służbę ochrony i zatrudnił w niej dwie osoby. Kozłowski znany jest z kontrowersyjnych pomysłów. Przed trzema laty kupił za prawie 400 tys. zł luksusowego mercedesa z przyciemnionymi szybami, skórzaną tapicerką, panoramicznym dachem i nietypowymi kołami o rozmiarze 19 cali (takie opony zazwyczaj montuje się w samochodach sportowych i limuzynach przewożących topowych aktorów czy polityków). W tym samym czasie wyszło na jaw, że zarząd woj. mazowieckiego wydał krocie na remont łazienki, w której pojawiła się marmurowa podłoga, pozłacane krany i toaleta w stylu retro.

Trzy pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Brusie pod Włodawą (woj. lubelskie), podejrzane są o to, że w niespełna trzy lata ukradły prawie 2,5 mln zł. Aneta Z., Agnieszka T. i Magdalena M. wprost z biura trafiły za kraty i grozi im do 15 lat więzienia. Skradzione pieniądze miały pochodzić z dotacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na wypłatę zasiłków dla potrzebujących pomocy. Pieniądze trafiały, owszem, do niezamożnych obywateli, tyle że były to grosze, resztę nieuczciwe urzędniczki przywłaszczały. Defraudantki zostały aresztowane.

Funkcjonariusze CBA ponownie zatrzymali zawieszonego w pełnieniu swojej funkcji prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jerzego Górczyńskiego. Prokurator przedstawił mu pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tys. zł. Prezydentowi grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Wójt gminy Jaworze (województwo śląskie) Radosław Grzegorz Ostałkiewicz wypadł z okna hotelu na Sardynii i zginął na miejscu. Urodził się w roku 1979 w Bielsku-Białej. Był doktorem ekonomii i samorządowcem. Od roku 2014 był wójtem podbielskiej gminy Jaworze. W walce o reelekcję zdobył 93,42 procent głosów, jako jedyny kandydat na to stanowisko, co stanowiło jeden z najlepszych wyników w kraju. W przeszłości przez siedem lat był zastępcą wójta. Samorządowiec wypadł z okna pokoju na czwartym piętrze, w którym był z kolegą. Według policji siedział na parapecie i stracił równowagę.

Na drodze krajowej nr 74 między Wieluniem a Bełchatowem – w Wincentowie, w gminie Rusiec – samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. W kraksie zginęła przewodnicząca Rady Miejskiej w Sieradzu Urszula Rozmarynowska, ranny został także wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak. Policjanci ustalili wstępnie, że kierujący bmw 50-letni kierowca, wjeżdżając na drogę krajową z drogi podporządkowanej, prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z samochodem ciężarowym marki Volvo.

Podglądacz samorządowy