czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty opowiastki

Część samorządowców – zwłaszcza z dużych miast – twierdzi, że w ostatnich miesiącach pogorszyła się dramatyczne kondycja finansowa samorządów. Zupełnie inaczej ocenia to rząd, mniej też pesymistyczni są włodarze mniejszych gmin. Warto podkreślić, że zeszły rok upłynął dla finansów samorządowych pod znakiem bardzo dużego wzrostu kosztów (z powodu dużej inflacji, drastycznych podwyżek stóp procentowych i cen nośników energii) oraz zmian w podatku PIT, przez które wielu samorządom spadły dochody.

• • •

W Bielsku-Białej przeprowadzono lokalne referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzieli na pytania, czy chcą w mieście spalarni odpadów, dofinansowania przez miasto zabiegów in vitro oraz ograniczenia ruchu aut w ścisłym centrum. Aby referendum było wiążące, musiało wziąć w nim udział 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. W referendum wzięło udział 35 963 osób. Uprawnionych do głosowania było 126 431 osób, a frekwencja wyniosła 28,44 proc. Pierwsze referendum lokalne przeprowadzone w Bielsku-Białej okazało się nieważne.

• • •

Szóstego kwietnia policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku otrzymali zgłoszenie dotyczące kierowcy opla niezachowującego prostego toru jazdy. Samochód jechał drogą krajową nr 62 z Wyszogrodu w kierunku Płocka. Funkcjonariusze oddziału prewencji płockiej komendy zatrzymali pojazd w Nowym Gulczewie. Kierował nim 39-letni starosta powiatu płockiego Sylwester Z. Samorządowiec miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Staroście zatrzymano prawo jazdy, był spokojny i stosował się do poleceń policjantów. Sylwestrowi Z. grożą dwa lata pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż trzy lata.

• • •

Tylko 26 zabytków w woj. dolnośląskim otrzyma dofinansowania do prac budowlanych lub konserwatorskich na łączna kwotę 1,76 mln zł. Lista beneficjentów: Wrocław – remont elewacji wieży kościoła pw. św. Wojciecha (40 tys. zł), Trzebnica – remont dachu klasztoru Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (80 tys. zł), Świebodzice – konserwacja sarkofagu z krypty w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja (65 tys. zł), Legnica – naprawa i wzmocnienie konstrukcji więźby dachowej kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela (100 tys. zł), Srebrna Góra – remont bramy dolnej fosbrei w forcie Wysoka Skała, w budynku twierdzy (80 tys. zł), Kamieniec Ząbkowicki – konserwacja ołtarza pw. Serca Marii z kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP (50 tys. zł), Kwietniki – konserwacja polichromii na północnej ścianie absydy kościoła filialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (50 tys. zł), Łozina – konserwacja ołtarza głównego z kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP (50 tys. zł), Uniemyśl – zadania związane z remontem kościoła pw. św. Mateusza (100 tys. zł), Ciepłowody – zadanie związane z naprawą i wzmocnieniem konstrukcji wieży zamku (70 tys. zł), Miechowice Oławskie – zadanie związane z zabezpieczeniem budynku dworu (100 tys. zł), Lubiąż – odtworzenie stolarki okiennej w kościele parafialnym pw. św. Walentego, konserwacja płyty nagrobnej księcia Bolesława Wysockiego z kościoła poklasztornego pw. Wniebowzięcia NMP, konserwacja dekoracji sztukatorsko-malarskiej kaplic bocznych pw. św. Bernarda i Benedykta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (125 tys. zł). Raszków – zadania związane z konserwacją ołtarza głównego z kościoła filialnego pw. Świętych Piotra i Pawła (80 tys. zł). Płóczki Górne – zadanie związane z remontem więźby dachowej w budynku mieszkalno-gospodarczym nr 46 (50 tys. zł). Doboszowice – zadanie związane z remontem iglicy wieży kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja (100 tys. zł), Kowary – zadanie związane z remontem dachu dawnego pawilonu herbacianego przy ul. Borusiaka 17 (70 tys. zł), Ratowice – zadanie związane z konserwacją rzeźby św. Jana Nepomucena (80 tys. zł), Miłowice – zadanie związane z konserwacją organów wykonanych przez Michaela Englera w kościele parafialnym pw. św. Antoniego (50 tys. zł), Mysłów – zadanie związane z konserwacją ołtarza głównego w kościele filialnym pw. św. Jana Chrzciciela (50 tys. zł), Ratno Dolne – zadanie związane z remontem wieży zamku (100 tys. zł), Bogatynia – zadanie związane z wypełnieniem konstrukcji ryglowej w domu przysłupowym przy ul. Kościuszki 114 (30 tys. zł), Ścinawka Górna – konserwacja dekoracji malarskiej we wnętrzu kaplicy pw. św. Jana Nepomucena w zespole dworskim (80 tys. zł), Stary Zamek – fumigacja (zwalczanie szkodników) w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (80 tys. zł).

• • •

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy zakończyła kontrolę gospodarki finansowej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, wytykając bydgoskiemu ratuszowi szereg błędów formalnych w dokumentacji księgowej. Kontrolerzy przyjrzeli się również wypłatom dodatków specjalnych zastępcom prezydenta Bydgoszczy. W latach 2018-2019 przyznano je w łącznej wysokości 484 352 zł. Według RIO zrobiono to na podstawie zatwierdzonych przez prezydenta Bydgoszczy pism, które nie zawierały uzasadnienia ich przyznania. RIO stwierdziła naruszenie przez prezydenta Rafała Bruskiego dyscypliny finansów publicznych, a Regionalna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych wymierzyła mu naganę.

• • •

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał sąd radomskiego radnego Piotra Kotwickiego, który na przejściu dla pieszych potrącił dwie nastolatki. Sąd orzekł również pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz nawiązki na rzecz poszkodowanych. Ponadto radny zobowiązał się także do pisemnych przeprosin. Piotr Kotwicki, jadąc ul. Warszawską w Radomiu, z prędkością nie mniejszą niż 85 km/h, wjechał w przechodzące po pasach nastolatki. Jedna z dziewcząt doznała złamania kości śródstopia, druga urazu czaszkowo-mózgowo-twarzowego. Radny był trzeźwy. Kilka dni po wypadku postanowił zawiesić wszelką aktywność społeczno-polityczną.

Podglądacz samorządowy