sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

Prezydenci polskich miast są aktywni w mediach społecznościowych i – poprzez oficjalny profil – na Facebooku jest ich 99 (na 107). Jeśli zaś chodzi o Twitter, to aktywnych jest już tylko 63 włodarzy, przy czym spora część z nich korzysta z tego medium sporadycznie. Najpopularniejszym polskim prezydentem – także po uwzględnieniu liczby mieszkańców zarządzanego miasta – jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a na drugie miejsce przesunął się Marek Materek, prezydent Starachowic. Na podium wskoczył także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, a tuż za nim uplasowali się: prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech. Za to niemal zerową aktywność wykazują: prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stachowiak.

• • •

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Świętochłowic Dawidowi K. (był prezydentem w latach 2010-2018), siedmiu podległym mu urzędnikom i trzem innym osobom. Oskarżonym zarzucono 36 przestępstw, w tym przekroczenia uprawnień, fałszerstwa w dokumentacji urzędowej i oszustwa. Jeden z wątków aktu oskarżenia dotyczy nadużyć przy przyznawaniu nagród uznaniowych w Urzędzie Miasta Świętochłowice. Ustalono, że w okresie od 2011 do 2018 roku apanaże te były przyznawane bez zachowania wymaganej przepisami procedury, w wysokości rażąco przekraczającej ich celowość i zasadność. Przykładowo zastępca Dawida K. – Bartosz K. – otrzymał nagrody za kilkuletni okres pracy w łącznej wysokości ponad 880 tys. zł. Działanie to stanowiło przekroczenie uprawnień wynikających z ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o finansach publicznych i ustawy kominowej. Kolejny wątek dotyczył poświadczenie nieprawdy w 2011 roku w dokumentach kadrowych i finansowych, w związku z fikcyjnym zatrudnieniem dwóch kobiet w jednostkach samorządu. Kobiety te oficjalnie pracowały na rzecz urzędu miasta, podczas gdy w rzeczywistości wykonywały prywatne zlecenia na rzecz Dawida K. i jego żony w Katowicach. W akcie oskarżenia zarzucono także nieprawidłowości w użytkowaniu samochodów służbowych oraz wykorzystanie publicznej infrastruktury do drukowania materiałów wyborczych, a także pokrycie kosztów druku z pieniędzy publicznych. Sam Dawid K. został oskarżony o naruszenia dokonane przy przeprowadzaniu wyborów do Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Jak wykazało śledztwo, swoim podstępnym działaniem doprowadził do wpisania go na listę wyborczą do rady miejskiej, pomimo tego, że nie miał uprawnień, by skorzystać z biernego prawa wyborczego w tych wyborach. Uzyskał fikcyjne zameldowanie, a następnie złożył oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie Świętochłowic. W ten sposób – wbrew przepisom prawa – znalazł się na liście wyborczej w 2014 i 2018 roku. Zarzuty aktu oskarżenia objęły także działania podjęte przez nieuczciwych samorządowców wobec wezwanej do budynku Urzędu Miasta Świętochłowice policji. Osoby te ukrywały się przed policjantami w jednym z pomieszczeń. Dawidowi K. przedstawiono łącznie jedenaście zarzutów, jego zastępcy Bartoszowi K. pięć zarzutów, także pięć zarzutów usłyszała Eva G. (poprzednio Ewa J.) – pełniąca funkcję sekretarza miasta. Oskarżonym grozi – w zależności od przedstawionych zarzutów – od trzech miesięcy do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

• • •

Drugiego lutego komisarz wyborczy wydał postanowienie o wygaszeniu mandatu burmistrza Murowanej Gośliny Dariusza U., który sam zrezygnował ze stanowiska. Przebywający w areszcie były włodarz miasta pod koniec stycznia usłyszał wyrok skazujący za znieważenie funkcjonariusza publicznego, a na rozpatrzenie czeka jeszcze niemal 20 zarzutów. Problemy Dariusza U. rozpoczęły się przed ponad rokiem. W styczniu 2022 funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali jego oraz sześć innych osób. Wśród nich było dwóch przedsiębiorców, córka burmistrza i pracownicy samorządowi z Murowanej Gośliny. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do których miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta Murowana Goślina. Śledczy zarzucili Dariuszowi U. m.in. przyjmowanie łapówek za realizowane kontrakty. Ponadto burmistrz miał od swoich podwładnych żądać przekazania części przyznanych im nagród. Zarzuty dotyczą także nadużycia uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ze służbowych telefonów SMS-ów premium o wartości około 8 tys. zł na plebiscyt prasowy. Dariusz U. zwrócił blisko 7,7 tys. zł za SMS-y wysłane na plebiscyt prasowy. Za zarzucane byłemu burmistrzowi przestępstwa grozi mu kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

• • •

W gminie Mosina (woj. wielkopolskie) mieszkańcy wybrali Dominika Michalaka na nowego burmistrza. Poprzedni został odwołany w ubiegłym roku w listopadowym referendum. Michalak był jedynym kandydatem, który startował w wyborach. By je wygrać, musiał otrzymać więcej niż połowę ważnych oddanych głosów. W trakcie głosowania oddano 4585 ważnych głosów, na Dominika Michalaka zagłosowało 4217 mieszkańców gminy. Głosów przeciwnych było 368. Uprawnionych do głosowania było 25 356 osób. Dominik Michalak ma 32 lata, od roku jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Mosinie. Wcześniej był jej wiceprzewodniczącym. Ubiegłoroczne referendum w sprawie odwołania Przemysława Mielocha z funkcji burmistrza było następstwem nieudzielenia mu w kolejnych latach wotum zaufania. Inicjatorzy referendum zarzucili byłemu burmistrzowi m.in. brak realizacji zaplanowanych inwestycji, brak dialogu z mieszkańcami, zły nadzór nad spółkami gminnymi i chaos w urzędzie miejskim.

Podglądacz samorządowy