piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

Wójt gminy Lidzbark Warmiński (woj. warmińsko – mazurskie) Fabian Andrukajtis (46 lat) został pobity na balu charytatywnym przez jednego z uczestników tej imprezy. W trakcie balu podszedł do niego lokalny przedsiębiorca, który oświadczył, że jego firma straciła finansowo, ponieważ nie dostała umowy z gminą na dowóz dzieci. Następnie 58-latek uderzył samorządowca kilkakrotnie w twarz. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, która przetransportowała pokrzywdzonego do szpitala. Wójt nie odniósł poważnych obrażeń, dlatego po przeprowadzeniu badań i udzieleniu niezbędnej pomocy, został wypisany do domu i przez jakiś czas przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Celem programu „Zielony Transport Publiczny” jest upowszechnianie zero emisyjnej komunikacji miejskiej w Polsce, i w Poznaniu sześć wielkopolskich samorządów (Gniezno, Piła, Września, Kórnik, Swarzędz i Nowy Tomyśl) podpisało umowy dotyczące wsparcia kupna 23. elektrycznych i wodorowych autobusów. Przedsięwzięcie otrzymało ponad 48 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto też podkreślić, iż w ramach drugiej edycji programu 67 polskich miast i gmin zamierza kupić ponad 380 bezemisyjnych autobusów, na co otrzymają wsparcie finansowe w wysokości ponad 900 mln zł.

Serwis Samorządowy PAP stworzył ranking „Gmina Dobra do Życia”, w którym uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, a laureatów wyłoniono na podstawie 63. wskaźników. To m.in. poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca i infrastruktura kulturalna. W skali całego kraju najwyższy wskaźnik osiągnęła gmina Kleszczów (woj. Łódzkie).

Stołeczni radni jednogłośnie (53 głosy) poparli ustanowienie roku 2023 Rokiem Stefana Starzyńskiego. W latach 1934 – 1939 Stefan Starzyński przyczynił się do budowy ponad 100. tys. mieszkań z infrastrukturą, ponad 30. gmachów szkolnych i modernizacji kilkudziesięciu starszych obiektów. W tym okresie wykończono i oddano do użytku Muzeum Narodowe, Dom Turysty, halę targową na Żoliborzu i Szpital Przemienienia Pańskiego. Miały wtedy miejsce renowacje Pałacu Blanka, Arsenału i Pałacu Bruchla, a ponadto odsłonięto fragment murów średniowiecznej Warszawy. Poza tym stolica zyskała nowe tereny zielone – parki Sowińskiego i Dreszera oraz Las Bielański i Kabacki. Stefan Starzyński został aresztowany w ratuszu przez Niemców 27. października 1939 roku. Był przesłuchiwany w siedzibie gestapo przy Alei Szucha i osadzony w Areszcie Centralnym. Stamtąd przewieziono go do więzienia przy ul. Rakowieckiej, skąd trafił na Pawiak. Wcześniejsze hipotezy mówiły, że Stefan Starzyński został zamordowany 19. marca 1944 roku w kopalni sodu potasu, gdzie był więźniem filii obozu. Według innej hipotezy rozstrzelało go gestapo pomiędzy 21. a 23. grudnia 1938 roku w Warszawie lub jej okolicach. Jeszcze inna, że zamordowano go 17. października 1943 roku.

Radni Krakowa przyjęli uchwałę o Strefie Czystego Transportu, co oznacza, że w kolejnych latach do miasta nie wjadą najstarsze samochody. Ograniczenia mają obowiązywać w całym Krakowie i będą wprowadzane w dwóch etapach – pierwszym od pierwszego lipca 2024, drugim od pierwszego lipca 2026. Za ustanowieniem Strefy Czystego Transportu było 24. radnych, przeciw 13, dwóch wstrzymało się od głosu, jeden nie brał udziału w głosowaniu. W pierwszym etapie wprowadzenia strefy, do miasta nie wjadą samochody najstarsze i najbardziej zanieczyszczające powietrze, tj. około i ponad 30-letnie. Pojazdy zarejestrowane po raz ostatni przed pierwszym marca 2023 będą tu podlegały łagodniejszym ograniczeniom. Do Krakowa wjadą pojazdy zasilane benzyną/LPG o minimalnej normie Euro 1, a w przypadku dieslów o minimalnej normie Euro 2. Auta zarejestrowane po pierwszym marca 2023 będą podlegały surowszym ograniczeniom – czyli będą musiały spełniać normę Euro 3 dla pojazdów zasilanych benzyną/LPG, a w przypadku dieslów normę Euro 5. Natomiast od pierwszego lipca 2026 ograniczenie będzie obowiązywało wszystkie pojazdy niezależnie od daty ostatniej rejestracji. Do SCT nie wjadą samochody benzynowe niespełniające wymogów emisyjnych Euro 3 (auta wyprodukowane przed 2000 rokiem) oraz samochody z silnikiem diesla niespełniające wymogów emisyjnych Euro 5 (auta wyprodukowane przed 2010 rokiem).

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany wejdą w życie pierwszego marca 2023 roku. Nowelizacja rozporządzenia ma na celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Planowane jest m.in. dostosowanie wysokości stawek do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13. września 2022 roku, minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie w 2023 rokiem dwukrotnie. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych przewiduje – w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – podwyższenie kwot minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego do rozporządzenia i ustalenie ich w wysokości od 3000 zł w pierwszej kategorii zaszeregowania (dotychczas 2150) do 4300 zł w XXII (ostatniej) kategorii zaszeregowania (dotychczas 3600 zł).Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku 2023 – minimalne wynagrodzenie za pracę w roku 2023 wyniesie 3490 zł (od pierwszego stycznia 2023) i 3600 zł (od pierwszego lipca 2023).

Katowiccy radni zdecydowali o udziale miasta w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029. Tytuł jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Miasta, które otrzymują ten tytuł, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej Unii Europejskiej i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta – Kraków i Wrocław.

Podglądacz samorządowy