sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki

W roku 2021 w Polsce mieszkało 38 038 118 osób i w porównaniu z rokiem 2011 nastąpił spadek liczby mieszkańców o 475 706. W miastach mieszka ok. 22 748 772 Polaków, zaś na wsi ok. 15 287 346 obywateli. Liczba mieszkańców miast spadła w porównaniu z 2011 rokiem o 657 120 osób, z kolei na wsi w 2021 roku mieszkało o 181 411 Polaków więcej niż dziesięć lat wcześniej. Najludniejszym miastem pozostaje nadal Warszawa, zamieszkana przez 1 860 261 osób, drugie miejsce zajmuje Kraków (800 653), a na trzecie miejsce wskoczył Wrocław (672 929). Najwięcej nowych mieszkańców ma woj. mazowieckie, wzrost nastąpił także w woj. małopolskim, wielkopolskim i pomorskim. Pozostałe województwa zanotowały spadek liczby mieszkańców, z czego największy liczbowo spadek w porównaniu z rokiem 2011 miał miejsce na Śląsku, zaś procentowo w woj. opolskim, łódzkim, lubelskim i świętokrzyskim. Dobrzeń Wielki w woj. opolskim jest gminą, która zanotowała największy procentowy spadek liczby mieszkańców (o 36,2 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się gmina Hel w woj. pomorskim (spadek o 24 proc.), a na trzecim Dubicze Cerkiewne z woj. podlaskiego (21,7 proc.). Na drugim biegunie jest gmina Stawiguda w woj. warmińsko–mazurskim, którą zamieszkuje o 111,8 proc. mieszkańców więcej niż miało to miejsce w roku 2011. Drugie miejsce zajmuje gmina Kosakowo z woj. pomorskiego (wzrost o 89,5 proc.), a na trzecim miejscu jest gmina Czernica z woj. dolnośląskiego (wzrost o 79,1 proc.). Zmienia się także struktura wiekowa społeczeństwa, bowiem ponad 20 proc. Polaków ma ponad 60 lat. Najwięcej seniorów mieszka na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz w woj. łódzkim i w świętokrzyskim. Wzrosła również liczba mieszkań, którymi dysponują Polacy. W 2021 roku było ich 15 227 927, i w porównaniu z rokiem 2011 nastąpił wzrost o 1 732 500 mieszkań.

• • •

Prokuratura Rejonowa w Płocku skierowała do Sądu Rejonowego w Gostyninie akt oskarżenia wobec 41-letniego M.R., uczestnika rejsu po Wiśle w sierpniu 2021 roku, podczas którego z kierowanej przez niego łodzi wypadł i utonął ówczesny starosta płocki Mariusz Bieniek. W akcie oskarżenia zawarto dwa zarzuty wobec kapitana łodzi – jeden dotyczy spowodowania wypadku w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym przez osobę, która będąc w stanie nietrzeźwości naruszyła zasady bezpieczeństwa. Drugi dotyczy prowadzenia w ruchu wodnym pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

• • •

Wójt gminy Rozprza (woj. łódzkie) Janusz J. (57 lat) został zatrzymany przez policję za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Warto podkreślić, że prowadzenie auta pod wpływem alkoholu przekraczającym 0,5 promila jest przestępstwem, i w związku z tym jeżeli samorządowiec zostanie prawomocnie skazany przez sąd za jazdę po pijaku, może utracić stanowisko. Janusz J. napisał: „Przepraszam, że zawiodłem”, a gminą zarządza od roku 2010. Natomiast Olaf Napiórkowski (49 lat), wiceburmistrz Żar (woj. lubuskie), z tego samego powodu – czyli jazdy na podwójnym gazie – zrezygnował ze swojej funkcji. Samorządowiec jechał skuterem po ulicach w Żarach, mając 1,86 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, i grozi mu za to do dwóch lat pozbawienia wolności, grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Olaf Napiórkowski był wcześniej sekretarzem powiatu żarskiego, a jako zastępca burmistrza Żar odpowiadał do niedawna za oświatę, sport i sprawy społeczne. Był wymieniany jako następca obecnej burmistrz w najbliższych wyborach samorządowych.

• • •

Polski Alarm Smogowy przedstawił coroczny ranking najbardziej zatrutych smogiem miejscowości. Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Tym razem w trzech kategoriach – najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni – zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Na niechlubnym podium znalazły się także miejscowości z Małopolski – Nowy Targ i Sucha Beskidzka – i z woj. śląskiego – Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

• • •

Najnowszy raport z aplikacji Yanosik przedstawił średnie prędkości jazdy kierowców w 24 miastach w Polsce w czasie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od siódmej do dziewiątej rano – i porównał je do danych z sierpnia. Najgorzej w sytuacji porannych korków wypadł Wrocław, w którym średnia prędkość wyniosła 32 km/h. W porównaniu do sierpnia spadek prędkości wyniósł 3,1 km/h. Po Wrocławiu jeżdżono wtedy z prędkością 35/1 km/h. Odrobinę „szybszy” od Wrocławia okazał się Kraków, gdzie kierowcy we wrześniu osiągali średnio 32,4 km/h. Następnie Olsztyn z prędkością 32,5 km/h i Rzeszów – 33,8 km/h.

• • •

Dworzec w Kątach Wrocławskich otrzymał nagrodę publiczności w organizowanym już po raz piąty konkursie „Dworzec Roku”. W finale tego konkursu rywalizowało 10 dworców: Kąty Wrocławskie, Cieszyn, Golęczewo, Kraków Swoszowice, Krzeszowice, Lublin Główny, Radom Główny, Tuchola, Wronki, Żory i Rozwiń. Kameralny dworzec w Kątach Wrocławskich wybudowany został w roku 1920, a po blisko stu latach doczekał się gruntownego remontu trwającego od 2019 do 2021 roku. Wtedy to przywrócono mu oryginalną kolorystykę elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej. Ściany elewacji zyskały jasnozielony kolor, sztukaterie biały, a stolarka ciemnobrązowy. Ponadto zrekonstruowano drewniane wiatrołapy przy wejściach do dworca, poczekalnia jest teraz klimatyzowana, a w budynku są nowe toalety. Dworcowe oznakowania dostępne są również w alfabecie Braille’a, a podróżni mogą korzystać z paneli dodatkowych, na których widnieje plan dworca. Laureatem nagrody głównej został dworzec w Cieszynie, a zdecydował o tym wysoki stopień połączenia cech: komunikacyjnej (sprawnej obsługi podróżnych), kulturowej (wartość architektoniczna i historyczna) oraz społecznej (integracja lokalnych społeczności i ich aktywizacja). W tym roku po raz pierwszy zdecydowano o przyznaniu nagrody specjalnej, którą otrzymał dworzec Przemyśl Główny.

Podglądacz samorządowy