sobota, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Miś Ślężysław zaprasza

Ostatni rok to wyjątkowy czas nowych wyzwań i dostosowywania działań do nieznanych dotychczas warunków. Produkcja i usługi stanęły wobec załamującego się rynku, organizacje takie jak nasza ograniczyły działania do niezbędnego minimum. Przystosowane do dużej aktywności organizacje pozarządowe szukały dla siebie możliwości działania. Najpierw było szycie maseczek, potem szukanie rozwiązań na wirtualne spotkania, szkolenia, konferencje. Przyszedł czas na dostosowywanie naszych biur do wymagań i obrony przed zagrożeniami. Dzisiaj pracujemy za przegrodami, dezynfekujemy biurka i dłonie, ozonujemy biura. Ale poza tymi działaniami i strachem przed zachorowaniami cały czas realizujemy cele naszej strategii.

W tych nowych warunkach działania poszukujemy dla siebie nowych form i możliwości, z jednej strony odpowiadających na nowe potrzeby, ale z drugiej – mieszczących się w kleszczach obostrzeń. Zagrożenie załamania gospodarki wymaga dbałości o rynek lokalny, o bezpieczeństwo naszych członków, naszych partnerów, beneficjentów i grantobiorców, naszych sąsiadów.

Uznaliśmy, że jak nigdy, teraz ważne jest promowanie naszych produktów lokalnych – opowiadanie o ich walorach, zachęcanie do ich kupowania i wspierania ich producentów. W tym celu otworzyliśmy wrota Spiżarni Misia Ślężysława, w której kolejno prezentujemy bogactwo naszego obszaru. Kilka lat temu planowaliśmy uruchomienie internetowego sklepu, ale czas zweryfikował te plany.

W Kraskowie działa sobotni sklep z naturalną, ekologiczną żywnością, oferujący sery kozie i krowie, chleby na zakwasie, jogurty kozie, warzywa, owoce i miody. Przed pandemią odbywał się w tym miejscu comiesięczny Targ Ziemi, na którym zaopatrywali się mieszkańcy bliższych i dalszych terenów. Teraz jego namiastką jest Targ mobilny – po złożeniu zamówienia produkty jadą do kupujących. Tak organizatorki tego przedsięwzięcia dbają o swoich klientów.

Kolejny sklep z żywnością działa w gospodarstwie Szczypiorki w Tuszynie. I tutaj można kupić sery zagrodowe, wędliny według starych receptur. W sezonie można kupić warzywa. Koneserzy wiedzą, że u państwa Sylwii i Andrzeja można kupić wołowinę z własnej hodowli bez niechcianych dodatków i antybiotyków.

W Sobótce działa sklep z produktem lokalnym, oferujący szeroką gamę produktów – od łakoci ślężańskich, poprzez wina z miejscowych winnic i winnicy Niemczańskiej, piwo z lokalnych browarów rzemieślniczych, wyroby z konopi, poprzez rękodzieło, wyroby rzemieślnicze i artystyczne. To tutaj kupicie wyroby z zielonego serpentynitu. Z racji niewielkiej powierzchni mówimy „sklepik”, ale patrząc na asortyment, powinniśmy powiedzieć: market Ślężański.

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się galeria, w której właścicielka zrobi wam biżuterię na zamówienie. Srebro i kamienie nie mają przed nią tajemnic.

W nowo powstałej Herbaciarni Ziołowej można kupić wyroby artystyczne wykonane przez dwie właścicielki tego lokalu: biżuterię, biżuteryjne zakładki do książek, wykonane ręcznie świece itp.

Na rynku w Niemczy swoje podwoje otworzył sklep ze wspaniałą ceramiką wytwarzaną lokalnie, a już niedługo uruchomiony zostanie sklep, który zaoferuje szeroką gamę lokalnych wyrobów – od wspaniałych miodów, poprzez sery, po wyjątkowo ostre sosy z papryki uprawianej lokalnie. Tuż obok powstanie punkt Informacji Turystycznej oferujący gamę usług turystycznych: wycieczki dla rodzin z możliwością wykonania wspaniałych pierników w starych formach oraz wzięcia udziału w warsztatach ceramicznych czy pszczelarskich.

Przy tylu sklepach działających na naszym terenie nam pozostało tylko pokazywanie tych wszystkich wspaniałych wyrobów w Spiżarni wirtualnej. Kończymy też prace nad mapą produktu lokalnego, która dostępna będzie na naszej stronie, w portalu Wrota Regionu, a w formie papierowej będzie dostępna w lokalach gastronomicznych współpracujących z LGD.

Po raz pierwszy Spiżarnia Misia Ślężysława zaistnieje na żywo już 27 marca na Targowisku w Sobótce. Wtedy można będzie skosztować i powąchać wszystkich tych wspaniałości i zaopatrzyć się w surowce i wyroby na świąteczny stół.

Zapraszamy w godzinach od 9.00 do 12.00.

Miś Ślężysław na Państwa czeka!