niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mirsk: Izerska stolica

Rozmowa z Andrzejem Jasińskim, burmistrzem Mirska. Program XV Izerskiej Gali.

 

Przed wami najważniejsza impreza roku – piętnasta już Izerska Gala …

– Mirsk to stolica Gór Izerskich i wszystko wiążemy tu z naszymi górami, z Izerami. Tak jest też z naszą wielką lipcową imprezą – XV Izerską Galą. Odbędzie się 20 i 21 lipca w Mirsku i zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Oczywiście zapraszamy nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale całego Dolnego Śląska, szczególnie mieszkańców Wrocławia. Przy okazji wizyty na Izerskiej Gali mogą wrocławianie odpocząć od wielkiego miasta, iść w góry…

 

Mirsk burmistrz Andrzej Jasiński
Mirsk burmistrz Andrzej Jasiński

 

– …i coś dobrego zjeść!

– Oprócz zawsze na imprezie obecnego folkloru – co roku z nowymi programami i pieśniami występują u nas zespoły z Pogórza Izerskiego – mamy także możliwość spróbowania różnych cudów kulinarnych. Panie występujące w zespołach, a pań jest większość, to prawdziwe kulinarne artystki! Ludzie, którzy przyjechali na te tereny po wojnie, pochodzili z różnych regionów świata, więc i kuchnia, której tradycje przywieźli, jest niezwykle rozmaita i bogata.

 

Mirsk Izerska Gala

 

Czyli w czasie Gali będzie i coś dla ducha, i coś dla ciała…

– Oczywiście! Będzie można tych specjałów spróbować, będą także promowane produkty lokalne, przyjadą pszczelarze ze swoimi miodami… Pojawią się także różne ciekawostki – będzie na przykład kuchnia z Kazachstanu. Ale będziemy nie tylko słuchać i jeść… Swoje dzieła przedstawią także artyści ludowi i nie tylko – rzeźbiarze i malarze. Nasze okolice są bardzo bogate w artystów – często po ukończeniu szkół artystycznych we Wrocławiu ich absolwenci trafiają na nasze piękne Pogórze Izerskie. Tu szukają natchnienia i znajdują je, można więc będzie na naszej Gali kupić naprawdę znakomite rękodzieła. I jeszcze jedna ciekawostka: promujemy tzw. izerskie talenty – z terenów Pogórza przyjadą ludzie obdarzeni różnymi talentami, na przykład tanecznymi, i wystąpią w konkursie. Zwycięzca będzie gwiazdą naszej Gali!

 

 

Niedługo turystyczna infrastruktura wzbogaci się w Mirsku o bardzo ciekawe obiekty…

– Nasze góry są wyjątkowo piękne, ale ktoś, kto nas odwiedza, chciałby zobaczyć coś jeszcze poza urodą Izerów. Udało nam się przygotować wielkie turystyczne atrakcje, które poznawać będzie można już od połowy lipca. Pierwsza z nich to wieża widokowa – z wysokości 36 metrów poniemieckiej wieży ciśnień będzie można oglądać i Góry Izerskie, i Pogórze. Schody wiodące na platformę widokową prowadzą przez ogromny zbiornik wodny, kiedyś służący do zbierania wody, którą pod ciśnieniem wypuszczano do miasta. Każdy, kto będzie wchodził na wieżę, zobaczy, jak to dawniej, gdy nie znano jeszcze elektrycznych pomp, z wodą bywało.

 

Mirsk sztolnia

 

Druga atrakcja to trasa turystyczna szlakiem dawnego górnictwa kruszców – ponad 6 kilometrów prowadzących pięknymi lasami i górami naszej gminy. Zaczynamy marsz w miejscowości Krobica – od sztolni, które znajdują się pod ziemią. To około 350 metrów podziemnej trasy, gdzie można zobaczyć, jak dawno temu – już w wieku XVI i XVII – wydobywano tutaj rudę. Po wyjściu z podziemi idziemy na trasę turystyczną, gdzie znajduje się około 20 starych sztolni, które są zamknięte kratami, oczywiście dla bezpieczeństwa, ale także dlatego, aby mogły tam sobie spokojnie żyć nietoperze. Mamy też na trasie trzy wspaniałe punkty widokowe, z których podziwiać możemy od strony Gór Izerskich wszystko, co się roztacza w stronę Lubania, Lwówka Śląskiego, Gryfowa Śląskiego. Widoki są wspaniałe, szczególnie przy pięknej pogodzie.

A nic tam w tych podziemnych lochach nie straszy?

– Na razie nie, ale z czasem na pewno przygotujemy jakiegoś straszaka, który będzie pilnował nam tych tras. Będzie oczywiście straszył w sposób delikatny.

Niech trasa okrzepnie, a legenda się pojawi, zresztą pewnie jakaś jest…

– Tak! Są bardzo piękne historie o tych miejscach! Wiele sztolni jest jeszcze przez nas nieodkrytych, chcielibyśmy naszą trasę w przyszłości powiększać, a przy okazji zorganizować jakąś imprezę górniczą, bo to przecież tradycja górnicza. Nasza trasa prowadzi przez Gierczyn, gdzie jest ufundowany przez górników kościół.

Zapraszamy więc po raz kolejny – przyjedźcie tutaj, do Mirska, na Izerską Galę, podziwiajcie tutejsze zabytki, trasę górniczą, popatrzcie z wieży widokowej, bo z góry najlepiej widać. Może tak zakochacie się w tej ziemi, że tu będziecie chcieli zbudować swój dom? Ale o tym porozmawiamy następnym razem…

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

 

XV IZERSKA GALA

Stadion Miejski w Mirsku

 

Sobota – 20 lipca 2013 r.

11.00 Zawody strzeleckie z broni pneumatycznej „O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk” w kat. kobiet, mężczyzn i młodzików (strzelnica kryta)

13.00 IZERSKIE KLIMATY – IZERSKIE BOGACTWA – blok do godz. 21.00 współrealizuje Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo Izerskie”

• VI Konkurs Rękodzieła Artystycznego i Żywności Ekologicznej Pogórza Izerskiego „RĘKOEKODZIEŁO”

• Nieodpłatna degustacja potraw, konkursy dla dzieci i młodzieży

15.00 Mecz piłkarski FCM „REAL” MADRYT – FCM „BARCELONA”

15.00 IZERSKIE TALENTY – przegląd zespołów, solistów, twórców i artystów wszelkiego rodzaju z Pogórza Izerskiego

18.30 Ogłoszenie wyników i wręczenie izerskich talentów

19.15 Kabaret Made In China

21.30 Gwiazda wieczoru – Kasia Kowalska z zespołem

22.45 Dyskoteka Muzycznego Radia Jelenia Góra (do godz. 0.45)

 

Niedziela – 21 lipca 2013 r.

Izerska Gala Folkloru

13.00 Uroczyste otwarcie xv Izerskiej Gali oraz prezentacje tradycyjnych potraw i występy sceniczne zespołów folklorystycznych: Sołtysowe Gryfinki (Proszówka), Rząsinianki (Rząsiny), Bogdanki (Mirsk), Cisowianki (Henryków), Rybniczanki (Rybnica), Podolanie (Czerwona Woda), Podgórzanie (Kamień-Mroczkowice), Marysieńki (Radostów), Łużyczanki (Pobiedna), Gryfowianie (Gryfów Śl.), Jeleniogórzanie (Jelenia Góra), Błękitne Kamizelki (Łagów), Lasowianie (Pieńsk), Jarzębina (Skorzynice), Chabry (Kwieciszowice), Rozmaryn (Bogatynia), Malwy (Platerówka–Włosień), Jarzębina (Zawidów)

18.00 Finał Izerskiej Gali: wspólna pieśń – podziękowania i pożegnanie

19.15 Koncert zespołu Nikos Rusketos & Orfeusz

21.30 Gwiazda wieczoru – Ryszard Rynkowski z zespołem

23.00 Sztuczne ognie na izerskim niebie

Imprezy towarzyszące: pełny catering, stoiska handlowe, zamki dmuchane i jeszcze więcej atrakcji!!!

Organizator: GMINA MIRSK

 

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013