piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Miłość i śmierć

Anna Karenina” to arcypowieść wszech czasów. Opowiedziana przez Lwa Tołstoja genialna historia nieszczęśliwej miłości i śmierci przyciągała twórców wszelkich artystycznych wyznań – filmowców, malarzy, ludzi teatru. A wśród nich także oczywiście ludzi baletu.

 

Jeszcze w czasach ZSRR „Annę…” wziął na warsztat wybitny kompozytor, Rodion Szczedrin. Jego dzieło miało premierę 10 czerwca 1972 roku – w niecałe sto lat po wydaniu powieści, choreografię stworzyła legendarna primabalerina Maja Plisiecka, która Annę tańczyła. Wrońskim był Maris Liepa, też jedno z największych nazwisk w historii baletu. Po premierze sięgało po „Annę…” wiele teatrów, aż przyszedł czas na Operę Wrocławską.

Głównym wątkiem we wrocławskiej inscenizacji jest portret Anny, która toczy wewnętrzną walkę między zaspokojeniem pragnienia miłości i szczęścia a sztucznością świata arystokracji. W kontraście do desperackiej potrzeby miłości Anny Kareniny widzimy świat zewnętrznego spokoju, sielankowego życia kochających się wiernie Lewina i Kitty. Przypadkowe spotkanie na Dworcu Nikołajewskim zmienia życie Anny. Wybierając kochanka, skazuje samą siebie na potępienie arystokratycznego środowiska, z którego wyrosła, na wyrzuty sumienia i tęsknotę za dzieckiem. Kierując się sercem, łamie wszystkie ówczesne normy społeczne i moralne. Świat Anny się rozpada – zimny mąż, który rozdziela ją z ukochanym synkiem, Wroński, któremu miłość Anny zaczyna ciążyć… Dramatyczną decyzję – wszyscy wiemy jaką – Anna podejmuje znowu na dworcu, bo na dworcu także przecież spotkała miłość swego życia.

Inscenizację i choreografię przygotowała Bożena Klimczak – tancerka, pedagog, choreograf, kierownik baletu Opery Wrocławskiej, autorka choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach teatralnych, widowiskach i festiwalach. Scenografię i kostiumy przygotowały Julia Skrzynecka i Agata Roguska, które współpracują m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Reżyserii świateł podjął się Maciej Igielski, znany m.in. z realizacji dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery Nova w Bydgoszczy, Kieleckiego Teatru Tańca oraz z projektu oświetlenia pawilonu polskiego na EXPO 2000 w Hanowerze.

Ata, materiały Opery Wrocławskiej


 

Premiera na scenie Opery Wrocławskiej odbędzie się 13 i 14 lutego 2016 o godz. 19. Na kolejne spektakle zapraszamy 23 lutego 2016, 6 kwietnia 2016 oraz 23 kwietnia 2016. Bilety rezerwować można, dzwoniąc pod numery telefonów: 71 370 88 80/81 oraz wysyłając maila na adres: promocja@opera.wroclaw.pl.

Rodion Szczedrin

Anna Karenina

Libretto: Boris Lwow-Anochin wg powieści Lwa Tołstoja

Prapremiera: Moskwa, Teatr Wielki, 10.06.1972

Premiera polska: Bydgoszcz, Opera i Operetka, 25.06.1979 

Inscenizacja i choreografia: Bożena Klimczak

Scenografia i kostiumy: Julia Skrzynecka, Agata Roguska

Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Asystenci choreografa: Anna Szopa, Piotr Oleksiak

Autor plakatu: Diana Marszałek-Malicka