piątek, 1 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Miliony dolarów

Na świecie listę najbardziej cenionych artystów publikuje corocznie portal Artprice. Chodzi tu o twórców, których prace powodują największe obroty na rynkach aukcyjnych. Najnowsza lista nie jest zaskoczeniem.

Na pierwszym miejscu rankingu Artprice znalazł się Andy Warhol. W ubiegłym roku jego prace zostały zlicytowane na łączną kwotę 569,5 mln dolarów. Tuż za nim na podium stanął Pablo Picasso. W 2014 roku sprzedano prawie 3 tysiące jego prac za łączną kwotę 375 mln dolarów. Najwyższą cenę osiągnął obraz „Le sauvetage”, który został kupiony za 28 mln dolarów. Trzecim artystą w rankingu jest Francis Bacon. Domy aukcyjne sprzedały jego prace za łączna kwotę 270 mln dolarów. Dopiero na czwartym miejscu znalazł się artysta żyjący. Jest nim Gerhard Richter. Jego dzieła cieszą się rosnącą rzeszą sympatyków i uzyskują coraz wyższe kwoty podczas aukcji. W 2014 roku sprzedano łącznie 258 prac Richtera o łącznej wartości 254,3 mln dolarów.

Na kolejnych pozycjach rankingu Artprice znaleźli się: Mark Rothko, Claude Monet, Qi Baishi, Alberto Giacometti oraz Jeff Koons.

Kwoty wydawane na prace tych twórców są ogromne, ale analitycy rynku sztuki zwracają uwagę, że prawie połowa prac wystawionych na rynku i ponad 70 proc. obrazów jest sprzedawanych za mniej niż 5 tys. dolarów. Rynek sztuki opiera się w większości na drobnych kolekcjonerach.

(opr.mnm)